روانشناسی کودکان

آلکسی تیمیا یا نارسایی هیجانی چیست؟

آلکسی تایمیا اصطلاحی برای توصیف مشکلات احساسی است . در واقع این اصطلاح یونانی به عنوان “هیچ کلمه ای برای احساست وجود ندارد” در نظریه های روانشناسی فروید به کار رفته است. با وجود مشخص نبودن این وضعیت، دارا بودن ۱ از ۱۰ نفر از مبتلایان تخمین زده می شود.

شرایط این بیماری با وجود مورخ در نظر گرفته شدن تئوری های فروید، در آگاهی و هوشیاری افزایش می یابد و به عنوان یک تشخیص ثانویه در سایر شرایط و معلولیت های روانی مانند افسردگی و اوتیسم شناخته می شود.

مطالعات نشان می دهد این نارسایی در درصد کمی از افراد تاثیر گذار است.

افراد مبتلا به آلکسی تایمیا در بیان احساس خود مشکل دارند. علاوه بر این، افراد دیگر در شناسایی احساسات آنها مشکل پیدا می کنند. باید توجه داشته باشید چنین افرادی لزوما بی اعتنا نیستند.

ممکن است این افراد به اندازه همسالان خود از احساست قوی برخوردار نباشند و در احساس همدلی دچار مشکل می شوند.

در ادامه قصد داریم شما را با عللت و روش های درمانی این عارضه آشنا کنیم.

علت آلکسی تایمیا

به علت درک نشدن درست آلکسی تایمیا، احتمال ژنتیکی بودن آن وجود دارد. ممکن است این بیماری بر اثر آسیب مغزی به انسولین به وجود آمده باشد. این قسمت از مغز نقش مهمی در مهارت های اجتماعی، همدلی و احساسات دارد. برخی از مطالعات نشان می دهد که ضایعات انسولین با اضطراب و بی هوشی رابطه دارد.

پیوند با اوتیسم

با وجود گسترده بودن علائم اختلال اوتیسم، ارتباط های کلیشه ای بین این بیماری و آلکسی تایمیا وجود دارد.

یکی از این کلیشه ها عدم همدلی و مورد بی مهری قرار گرفتن است. برخی تحقیقات نشان می دهد که نیمی از مبتلایان اوتیسم، آلکسی تایمیا را نیز تجربه می کنند.

احساسات و افسردگی

آلکسی تایمیا، افسردگی را به دنبال دارد. این بیماری در افسردگی پس از زایمان و اسکیزوفرنی مشاهده شده است.  تحقیقات نشان می دهد بین ۳۲ تا ۵۱ درصد از مبتلایان اختلال افسردگی نیز دارای آلکسی تایمیا هستند.

 

ترومای احتمالی

این عارضه در افرادی که در کودکی دچار تروما شده اند، مشاهده می شود. تروما و غفلت از آن منجر به تغییراتی در مغز می شود که شناسایی احساسات را دشوار می کند.

 

درمان

روش دقیق درمان این بیماری به نیاز های کلی سلامتی فرد مبتلا بستگی دارد و امکان بهبود سلامتی عاطفی با شرکت در تمرینات درمانی به فرد می دهد.

 

گزینه های درمانی آلکسی تایمیا

  • درمان شناختی رفتاری (CBT)
  • گروه درمانی
  • روان درمانی

 

کنار آمدن

یک قدم احتمالی در جهت شناخت نیاز های عاطفی، فکر کردن به پاسخ های فیزیولوژیکی خود است. برخی مطالعات از اهمیت شروع ضربان قلب خبر می دهند. هر زمان خاصی که ضربان قلب بالا رفت، دلیل آن را بیابید. استفاده از نمایشگر ضربان قلب و یک ژورنال برای مستند سازی پاسخ های بدنی و الگوهای عاطفی مفید است. با تمرین کردن می توانید عصبانیت را از استرس و ترس متمایز کنید.

 

زمان مراجعه به پزشک

اگر فکر می کنید در تشخیص یا توصیف احساسات مشکل دارید، درمورد آن با پزشک صحبت کنید. پزشک شما را به سمت گزینه های درمانی راهنمایی می کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!