اختلالات

اختلالات تغذیه

اختلالات تغذیه شامل رفتارهای مداوم غذا خوردن است که سلامتی، احساس و عملکرد افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد. شایع ترین انواع اختلالات تغذیه عبارتند از: بی اشتهایی عصبی، بولیمیای عصبی و اختلال پرخوری.

افراد مبتلا به اختلالات تغذیه به شکل بدن خود بسیار اهمیت می دهند که این امر منجر به بروز رفتارهای خطرناک در خوردن غذا می شود. این رفتار ها بر توانایی دریافت تغذیه مناسب توسط بدن تاثیر می گذارد.

اختلالات تغذیه می تواند به قلب، دستگاه گوارش، استخوان ها، دندان ها و دهان آسیب برساند. این اختلال اغلب در سنین نوجوانی و جوانی رخ می دهد، اما در سنین دیگر نیز بروز پیدا می کند. افراد می توانند با استفاده از روش های درمانی به عادت های غذایی سالم تری برگردند و عوارض جدی ناشی از اختلالات تغذیه را معکوس کنند.

علائم اختلالات تغذیه

علائم بسته به نوع اختلال متفاوت است. شایع ترین انواع اختلالات تغذیه عبارتند از: بی اشتهایی عصبی، بولیمیای عصبی و اختلال پرخوری. از دیگر انواع اختلالات تغذیه می توان به اختلال در نشخوارکنندگان و اختلال در مصرف مواد غذایی اجتنابی یا محدود کننده اشاره کرد.

 • بی اشتهایی عصبی

این نوع اختلال یک تهدید کننده زندگی محسوب می شود و با وزن غیر طبیعی بدن، ترس شدید از افزایش وزن و درک تحریف شده از شکل بدن مشخص می شود. مبتلایان برای کنترل وزن خود از فعالیت های شدیدی که بر سلامتی و زندگی آنها دخالت می کند، استفاده می کنند.

هنگامی که فردی دچار بی اشتهایی می شود، کالری زیادی محدود می کند یا از روش های دیگر مانند ورزش بیش از حد، استفاده از کمک های غذایی یا استفراغ بعد از غذا استفاده می کند. تلاش برای کاهش وزن حتی با وجود کمبود وزن می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی شود.

 • بولیمیای عصبی

یکی از اختلالات تهدید کننده زندگی بولیمیای عصبی است. فرد مبتلا به بولیمیای عصبی هیچ کنترلی بر خوردن غذا ندارد. بسیاری از مبتلایان خود را در طول روز از خوردن غذا محدود می کنند که این امر منجر به خوردن و پاکسازی بیش از حد می شود.

فرد در این مدت کوتاه غذای زیادی می خورد و سپس به دلیل احساس گناه و ترس شدید از افزایش وزن از روش های ناسالم برای کالری سوزی استفاده می کنند. این فرد برای کالری سوزی خود را مجبور به استفراغ کردن و انجام فعالیت های ورزشی شدید می کند. مبتلایان به بولیمی عصبی خود را به شدت به خاطر وزن و شکل بدن قضاوت می کنند. ممکن است این افراد یک وزن معمولی یا حتی کمتری داشته باشند.

 • اختلال پرخوری

افراد مبتلا به اختلال پرخوری مکررا غذای زیادی مصرف می کنند و کنترلی بر آن ندارند. ممکن است این افراد با وجود گرسنه نبودن، به غذا خوردن ادامه دهند. پرخوری منجر به احساس گناه، انزجار یا شرمساری می شود. اما این افراد بر خلاف مبتلایان بولیمی برای جبران و پاکسازی این ترس از ورزش و سایر روش های کالری سوزانی استفاده نمی کنند. شرمساری منجر به تنهایی غذا خوردن در جهت پنهان کردن این شرارت می شود.

دوره اختلال پرخوری حداقل یکبار در هفته اتفاق می افتد.

هنگامی که یک فرد دیدگاه و نگرش ناسالم نسبت به غذا داشته باشد، دچار اختلالات تغذیه می شود. اختلالات تغذیه می تواند مشکلات جدی در زندگی افراد به بار آورد و آنها را بیمار کند.

درمان هایی برای اختلالات تغذیه وجود دارد که می تواند به افراد کمک کند تا از اختلالات تغذیه رهایی یابند.

مردان و زنان در هر سنی مبتلا به این اختلالات می شوند. رده سنی مبتلایان بین ۱۳ الی ۱۷ است.

رایج ترین انواع اختلالات تغذیه شامل بی اشتهایی عصبی، بولیمیای عصبی و اختلال پرخوری می شود. در مقاله ” اختلالات تغذیه (قسمت اول) ” درباره انواع شایع این اختلالات توضیح دادیم. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره انواع دیگر این اختلالات که شامل اختلال نشخوار و اختلال در مصرف مواد غذایی اجتنابی و محدود کننده است، ارائه دهیم.

انواع اختلالات تغذیه

 • اختلال نشخوار فرد مبتلا به اختلال نشخوار پس از خوردن غذا دائما در حال خوردن دیگر مواد غذایی است. ممکن است این امر ناشی از شرایط پزشکی یا اختلالات تغذیه مانند بی اشتهایی عصبی، بولیمیای عصبی و اختلال پرخوری نباشد. در این اختلال مواد غذایی بدون حالت تهوع به دهان باز میگردند. باید بدانید که اختلال نشخوار یک اختلال عمدی نیست. در بعضی موارد غذای بازگردانده شده دوباره خورده یا به بیرون ریخته می شود.

در صورت که یک فرد برای جلوگیری از بروز این اختلال غذا خوردن را قطع یا کم کند، ممکن است به سوء تغذیه مبتلا شود. بروز اختلال نشخوار در نوزادان و افراد دارای ناتوانایی ذهنی بیشتر است.

 

 • اختلال در مصرف مواد غذایی اجتنابی و محدود کننده

افراد مبتلا به این اختلال به دلیل نداشتن علاقه به غذا خوردن، نمی توانند نیازهای غذایی خود را تحقق بخشند.

این افراد از غذاهایی که دارای ویژگی های خاصی مانند رنگ، بافت، بو و طعم هستند، دوری می کنند. ممکن است افراد مبتلا به این اختلال به دلیل نگرانی از عواقب غذا خوردن مانند ترس از خفگی و ترس از افزایش وزن نسبت به غذا بی علاقه شوند.

این اختلال منجر به کاهش قابل توجه ای از وزن به خصوص در کودکان و سوء تغذیه می شود.

زمان مراجعه به پزشک

اختلالات تغذیه می تواند زندگی شما را تحت کنترل قرار دهد و مدیریت و غلبه بر آن دشوار است. در صورتی که یکی از علائم این اختلالات را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

متاسفانه برخی از افراد تصور می کنند که این اختلالات نیازی به درمان ندارد. اگر یکی از اطرافیان شما دچار این اختلالات شد، از او بخواهید که پزشک مراجعه کند یا با گوش دادن به حرف های او و ابراز نگرانی درهای تایید مشکلات غذایی را باز کنید.

مراقب باورهای ناسالم غذایی و فشار همسالان باشید.

نشانه های اختلالات تغذیه

 • جلوگیری از غذا خوردن یا بهانه برای عدم غذا خوردن
 • داشتن رژیم بسیار محدود کننده
 • تمرکز بیش از بر روی تغذیه سالم
 • تهیه غذای خود به جای غذایی که خانواده مصرف می کنند.
 • عدم انجام فعالیت های اجتماعی
 • نگرانی و شکایت مدام از اضافه وزن
 • بررسی مکرر در آینه
 • مصرف مکرر غذاهای شیرین و پر چرب
 • استفاده از مکمل های غذایی یا محصولات گیاهی برای کاهش وزن
 • ورزش بیش از حد
 • تماس ناشی از تهوع بر روی زانوها
 • مشکل از بین رفتن مینا دندان
 • ترک غذا برای استفاده از توالت
 • خوردن غذا زیاد در یک وعده یا میان وعده
 • ابراز شرم، افسردگی و گناه بعد از خوردن غذا زیاد
 • غذا خوردن مخفیانه
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!