روانشناسی کودکان

اختلالات روانشناختی در کودکان چیست؟

بسیاری از اختلالات روانشناختی که کودکان مستعد آنها هستند از ماده سازنده ژنتیکی فیزیولوژیکی ناشی می شود. با این وجود بسیاری از این اختلالات بدون هیچ دلیل جسمی به وجود می آیند. برخی از این اختلالات روانشناختی در اوایل زندگی تشخیص داده می شوند، حال آنکه برخی دیگر تا بزرگسالی تشخیص داده نمی شوند. در این مقاله لیستی از اختلالات روانشناختی در کودکان را جمع آوری کردیم که آنها با شما به اشتراک می گذاریم:

 1. اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD)

کودک مستعد به این اختلال در توجه به خود مشکل دارد و بیش فعال است. او فعالیت هایی انجام می دهد که کنترل آنها دشوار است.

 1. معلولیت فکری

کودکی که دچار اختلال معلولیت فکری باشد در عملکرد فکر کردن محدودیت هایی دارد و اختلال قابل توجهی در رفتار درست او دیده می شود.

 1. اختلال طیف اوتیسم

این اختلال می تواند مشکلات جدی در رشد کودک بوجود آورد. در این حالت کودک نمی تواند با کسی ارتباط برقرار کند یا در تعامل با افراد دیگر باشد. این اختلال می تواند سیستم عصبی و رشد کلی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

 1. اختلال رفتار

تشخیص این بیماری در دوران کودکی یا بزرگسالی است. کودکانی که به این اختلال مبتلا هستند در رعایت قوانین و رفتار مورد تایید جامعه مشکل دارند.

 1. اختلال تعدیل و تنظیم

این اختلال با گروهی از علائم تشخیص داده می شود. این علائم شامل استرس، احساس ناراحتی یا نا امیدی و علائم جسمی مانند کاهش وزن و غیره می شود.

 1. اختلال دوقطبی

این اختلال با نام های دیگر افسردگی مانیک یا بیماری مانیک-افسردگی نیز شناخته می شود. این بیماری با برخی علائم قابل شناسایی و تشخیص است. این علائم دربرگیرنده نوسانات شدید خلقی، رفتار های بیش فعالی و غیر قابل اجتماعی، بی خوابی، افسردگی یا خلق و خوی به شدت تحریک پذیر می شود. کودکان بزرگتر و نوجوانان مبتلا به اختلال دو قطبی یک دوره افسردگی، احساس برتری نسبت به دیگران و تمایلات خودکشی نیز تجربه می کنند.

 1. سندروم فرزند خوانده

این اختلال در بین کودکان ناتنی و پذیرفته شده شایع است. دلیل این نوع اختلال می تواند ناشی از مشکلات روحی و روانی از جمله پیوند با والدین پذیرنده یا دلبستگی به مکانی که قبلا در آن زندگی می کردند، باشد. این اختلال باعث دروغگویی، سرقت و رفتار پرخاشگرانه نسبت به والدین پذیرنده می شود.

 1. اختلال جنبشی

کودک درگیر یک حرکت تکراری و بی هدف است که ممکن است اختلالاتی در عملکرد و فعالیت روزانه اش ایجاد کند. این اختلال بیشتر در کودکان مستعد اوتیسم، ناتوانی ذهنی یا ناتوانی رشد رخ می دهد.

 1. اسکیزوفرنی کودکانه

در این اختلال روانی شدید کودک واقعیت را به صورت کاملا غیر طبیعی تعریف می کند. کودک مبتلا به این اختلال دچار توهم، تفکر و رفتار بی نظم است که می تواند بر روی زندگی روزمره اش تاثیر بگذارد.

 1. لالی انتخابی

در این اختلال ناتوانایی در صحبت کردن و برقراری ارتباط در محیط های اجتماعی مانند مدرسه یا مکانی که احساس امنیت نکند، دیده می شود.

 1. کند شناختی

به نظر می رسد کودک دچار این اختلال در دنیای دیگر و خواب آلود، بی حسی، کم فشار و سردرگم قرار دارد. حرکاتش آهسته است و به اشیا تصادفی به مدت طولانی خیره می شود.

 1. اختلال خلقی نامنظم

این اختلال در کودکان و نوجوانان شایع است. در این اختلال کودک احساس تحریک پذیری شدید، عصبانیت و آسیب های مکرر تجربه می کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!