اختلالات

اختلال بد دهنی چیست؟

اختلال بد دهنی (coprolalia) اصطلاحی پزشکی است که برای توصیف علائم سندروم Tourette استفاده می شود. فرد مبتلا به این اختلال شروع به گفتن غیر مستقیم کلمات نامفهوم و اظهارات نامناسب اجتماعی می کند.

با وجود اینکه اختلال بد دهنی یکی از مشهور ترین علائم TS است، اما فقط در تعداد کمی از افراد مبتلا به TS دیده می شود.

اختلال بددهنی

در ظاهر کلمه ساده ایست که می تواند مفهوم پیچیده ای داشته باشد و هیچ راهی برای پیش بینی و تشخیص اینکه چه کسی مبتلا به این اختلال است، وجود ندارد.

کوپروپراکسی (Copropraxia) نوعی اختلال و تیک حرکتی است که مربوط به انجام حرکات زننده، زشت و ناپسند جامعه می شود.

اعتقادی که سالها پزشکان را در دام اشتباه انداخته بود این است که تشخیص و تایید TS امکان پذیر نمی باشد مگر اینکه علائم اختلال بد دهنی وجود داشته باشد.

در چندین سال اخیر، متخصصان بر این باور بودند که اختلال بد دهنی ناشی از ناامیدی شدید، خشم سرکوب شده یا رابطه جنسی است. (بد دهنی)

جدیدا پزشکان به این نتیجه رسیده اند که این اختلال ریشه در ماهیتی عصبی _ زیست شناختی دارد. بروز ترین داده ها و اطلاعات حاکی از آن است که حدود کمتر از یک سوم افراد مبتلا به TS علائم اختلال بد دهنی از خود نشان می دهند.

با این حال گذراندن روز کاری برای افراد مستعد اختلال بد دهنی که دارای مسئولیت کاری و سعی در انجام معامله جهانی دارند، دشوار است.

 

اختلال بد دهنی چگونه پدیدار می شود؟

ممکن است در جامعه ای که زندگی می کنیم فحاشی و ناسزا در گفتگو رایج باشد، اما اختلال بد دهنی با فحاشی روزمره متفاوت است. این تیک ها در گفتگوهای اجتماعی و عاطفی بیان نمی شود و اغلب آنها با لحنی بلند تر از گفتگوی معمولی گفته می شود.

نکته شرم آور برای فرد مبتلا به اختلال  TSاین است که ممکن است او در یک جلسه کاری و اجتماعی به طور غیر ارادی از واژه های رکیکی استفاده کند که توهین به نژاد یا باعث رنجش افراد شود. تنها تعداد کمی از افراد مستعد این اختلال دچار این مشکل خاص اند. (بد دهنی)

شما باید درک کنید که هر کلمه و عبارتی که از دهان فرد مبتلا خارج می شود لزوما منعکس کننده عقاید و افکارش نیست. برخی غبارات می توانند پیچیده، بی معنی و حتی خنده دار نیز باشند.

یکی از مشاهدات نشان داد که فرد مبتلا به TS فریاد میزد “کمکم کن، لباس زیرم در آتش است.”

برخی افراد مبتلا به TS کلمات نامناسب را با صدای بلند بیان نمی کنند، اما آنها را تکرار می کنند. اگر چه این افراد در اجتماع آشکار نیستند، اما این اختلال را پریشان کننده می دانند. این عبارات نامناسب معمولا به زبان مادری گفته می شود، اما بیان این کلمات به زبانی که یاد گرفته نیز امری غیر عادی نیست. (بد دهنی)

چه عواملی منجر به بروز اختلال بد دهنی می شود؟

مکانیسم بازدارنده و معیوب مغز باعث حرکات غیرارادی می شود و توانایی برخی از افراد در سرکوب حرکات ناخواسته و افکار ناخودآگاه مختل شده است. فرد مبتلا به TS برای جلوگیری از لرزش و رسیدن به آرامش باید کلمات و صدایی بیرون دهد.

علائم اختلال بد دهنی بیشتر در افرادی رخ می دهد که پس از سکته مغزی یا سایر آسیب های مغزی به نواحی از پیشانی ضربه وارد شده است. این علائم می توانند با افزایش استرس عاطفی، هیجان و یا حتی خستگی افزایش یابند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!