اختلالات

اختلال دو قطبی چیست؟

اختلال دو قطبی

در برخی از کشورها با نام قدیمی اش “افسردگی شیدایی” شناخته می شود. اختلال دو قطبی نوعی اختلال روانی محسوب می شود که با نوسانات جدی و چشمگیر حالت روحی فرد همراه است.

شرایط اختلال دو قطبی به دو دسته تقسیم می شود:

  1. شرایط “اوج” که به عنوان جنون شناخته می شود.
  2. شرایط “پایین” که به عنوان افسردگی شناخته می شود.

در هر دو شرایط، دوره جنون و افسردگی می تواند مختصر یا طولانی باشند. این دوره ها در افراد مختلف متفاوت است. اما نکته مثبت قضیه این است که به طور کلی همه انواع اختلال دو قطبی به درمان پاسخ می دهند.

 

علائم اختلال دو قطبی چیست؟

برای تشخیص مبتلا بودن یک فرد به اختلال دو قطبی، باید یکی از شرایط زیر را تجربه کند.

  1. جنون

که معمولا با احساس خوشبختی زیاد، تحریک پذیری شدید، بیش از اندازه فعال بودن، نیاز کم به خواب و تفکرات مسابقه ای همراه است. افراد در این دوره فکر می کنند که قادر به انجام هر کاری هستند و برای انجام آنها برنامه ریزی می کنند. باور آنها بر این است که هیچ چیز نمی تواند جلوی آنها را بگیرد. مدت زمان تشخیص: یک هفته.

  1. جنون خفیف

علائم این افراد مانند افراد داری جنون است ولی با مدت زمان تشخیص: چهار روزه.

  1. افسردگی

معمولا همراه با غم اندوه، کمبود انرژی و عدم توانایی در لذت بردن از فعالیت ها است. فرد مبتلا به افسردگی به مدت سه سال بین دوره های افسردگی و جنون قرار دارد.

مبتلایان به اختلال دو قطبی، در دوره افسردگی احساس نا امیدی به زندگی دارند.

علل اختلال دو قطبی چیست؟

اختلال دو قطبی توسط یک متخصص بهداشت و روان مانند روانشناس، روانپزشک یا مددکار بالینی اجتماعی تشخیص داده می شود.

محققان هنوز مطمئن نیستند که چه عواملی همانند بیشتر اختلال های روانی، باعث ایجاد این بیماری می شود. طبق تحقیقات احتمالا ترکیبی از عوامل ساختار مغزی، نحوه عملکرد آن، مجموعه ای از عوامل ژنتیکی و سابقه خانوادگی می تواند منجر به این اختلال شود.

 

آیا اختلال دو قطبی قابل درمان است؟

اختلال دوقطبی قابل درمان است. به گفته محققان مرکز ملی بهداشت و روان با وجود مشخص نبودن علت دقیق این اختلال، هنوز هم می تواند به طور موثری درمان شود. درمان این اختلال به افراد کمک می کند تا اکثر روزهای ماه یا سال روحیه متعادل داشته باشند.

تاثیر راهکارهای کمک به نفس (خودیاری) در این دوره بستگی به نوع فرد و شدت اختلال دارد. برخی از افراد پیوستن به گروه های پشتیبانی و خواندن کتاب هایی را که توضیحاتی درباره این راهکارها می دهند، مفید می دانند.

یکی از چالش های درمان اختلال دو قطبی، حفظ روال درمان در دراز مدت است. اکثر مبتلایان در بیشتر زندگی خود از داشتن وضعیت خوب در طول سال و مصرف دارو سود می برند درحالیکه این می تواند چالش برانگیز باشد. بیشتر افراد با یک یا ترکیبی از داروها پاسخ می دهند. داروهای تجویز شده شامل یک متعادل کننده خلق و خو (لیتیوم) است و ممکن است بعضی از داروها شامل موارد اضافه تر مانند یک ضد افسردگی یا ضد روان پریشی باشد.

نویسنده و مترجم: نادر اباذری

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!