اختلالات

اختلال روان پریشی مشترک چیست؟

اختلال روان پریشی مشترک چیست؟

اختلال روان پریشی مشترک نوعی اختلال است که در آن افراد یا زوجیت دچار توهماتی می شوند. توهمات عجیب چیزهایی هستند که از نظر جسمی غیر ممکن اند و بیشتر مردم فکر می کنند که آنها هرگز اتفاق نمی افتند.

این در حالی است توهماتی که عجیب نیستند امکان اتفاق افتادن آنها وجود دارد. توهم عجیب مانند تصور اینکه افرادی بیگانه شبانه بر ضد شما عملیاتی انجام می دهند. اما توهمی نا عجیب مانند ردیابی شدن حرکات شما توسط ماموران پلیس آگاهی است.

توهمات بسته به خلق و خو شما با روحیه اتان سازگاری دارد. به عنوان مثال شخصی که در حالت جنون به سر میبرد، ممکن است که باور کند به زودی مبلغ زیادی در قرعه کشی برنده می شود. نقطه مقابل آنه فردی است که دچار افسردگی است و فکر می کند که همه بستگانش در یک حادثه هواپیمایی می میرند.

در موارد زیر نمونه هایی از توهمات احتمالی آورده شده است که آنها را با هم بررسی خواهیم کرد:

• شما تصور می کنید که اشعه هایی از یک کشور خارجی به خانه شما منتقل می شود که می تواند منجر به اسهال و بیماری معده شما شود.

• شما معتقدید که به زودی مبلغ زیادی کسب خواهید کرد.

• فکر می کنید که پلیس آگاهی شما و خوانده اتان را ردیابی می کند.

• تصور می کنید که همسایگان منبع غذایی یا خطوط انتقال آب شما را به هر طریقی که شده، مسموم می کنند.

 

به طور کلی ممکن است زوجیت نسبت به یکدیگر حس ترس و مشکوک بودن پیدا کنند و اگر توهمات خود را به چالش بکشند ممکن است منجر به عصبانیت هر دو آنها شود. افراد دچار توهمات بزرگ، سرخوش به نظر میرسند.

شخص اولیه نمی تواند تشخیص دهد که توانایی بیماری کردن شخص مقابل را دارد و آنها بر این باورند که دارند حقیقت را نشان می دهند زیرا آنها هیج بینش و درکی از بیماری روانی خود ندارند. در این جا ممکن است شخص ثانویه ویژگی های وابسته ای مانند ترس و نیاز به اطمینان از خود نشان دهد.

سلسله مراتب این بیماری بیشتر در بین زن و شوهر، مادر دختر، خواهر خواهر یا پدر مادر فرزند است.

علت ایجاد اختلال روان پریشی مشترک چیست؟

چندین فاکتور که منجر به ایجاد اختلال روان پریشی مشترک وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم:

• هر دو نفر دچار انزوا اجتماعی اند. (هنگامی که هیچ مقایسه اجتماعی وجود نداشته باشد، تشخیص دادن واقعیت از توهم نیز سخت می شود.)

• سطح بالای استرس مزمن یا وقوع حادثه ای که استرس زیادی به همراه داشته است.

• فرو اولیه غالب و فرد ثانویه مطیع است. ( شخص ثانویه ممکن است در ابتدا تن به توافق صلح بدهدف اما با گذشت زمان به خیالی باطل دست پیدا می کند.)

• بین دو شخص ارتباط نزدیک، طولانی و دل بسته ای وجود دارد. ( به عنوان مثال اعضای خانواده، زوج ها، خواهران و غیره )

• شخص ثانویه با روانی رنجیده، وابسته، منقعل یا تفکری انتقادی سروکار دارد.

• فرد ثانویه از بیماری روانی مانند افسردگی، اسکیزوفرنی یا زوال عقلی رنج می برد.

• فرد اولیه مبتلا به اختلالی درمان نشده مانند اختلال بد دهنی، اسکیزوفرنی یا اختلال دو قطبی مبتلاست.

• شخص ثانویه از کار افتاده است و همین دلیل وابستگی اش به فرد اولیه است.

• شخص اولیه یا ثانویه زن باشد زیرا اختلال روان پریشی مشترک بیشتر در زنان دیده می شود.

اختلال روان پریشی مشترک چیست؟

اختلال روان پریشی مشترک نوعی اختلال روانی است. در این نوع اختلال یا بیماری روانی فردی که مبتلا به اختلال اولیه بهداشت روانی نیست، توهم های فرد دیگری را باور می کند. به عنوان مثال زنی که در سلامتی روانی به سر می برد، ممکن است خیالات و توهمات شوهر خود را باور کند.

بی لارجر برای اولین بار در سال ۱۸۶۰ اختلال روان پریشی مشترک را شناسایی کرد. سپس این اختلال با تعدادی اصطلاح مختلف تعریف شد. این اصطلاحات عبارتند از:
  • جنون مشترک بین دو نفر(Folie a deux) یا (Folie imposs) در سال ۱۸۷۷ توسط لاسکو و فالرت ابداع شد.
  • روان پریشی ابلاغ شده (Folie communiquee) در سال ۱۸۸۱ توسط ماراندون دو مونتیل تعریف شد.
  • روان پریشی همزمان(Folie) که در آن زوج با توهمات و خیالاتی که به یکدیگر منتقل می کنند، زندگی می کنند. این روان پریشی در سال ۱۸۸۰ توسط رگیس به ابداع رسید.
  • اصطلاح دیگر نیز به نام (Folie induite) معروف است که در سال ۱۸۸۵ توسط لمان ساخته شد.

گزارش ها نشان می دهد که میزان مبتلایان به اختلال روان پریشی مشترک کم است، اما با این وجود احتمال اینکه بسیاری از گزارش ها رسمی نشده باشند، زیاد است. تا زمانی که فرد مبتلا به بیماری اقدام به کمک نکند یا توجه دیگران را به خود جلب نکند، احتمال اینکه شخص دوم اقدام به درخواست کمک کند کم است.

دلیل این اقدام نکردن این است که هر دو آنها باور ندارند که این توهمات واقعی نیستند.

اختلال روان پریشی مشترک به عنوان پدیده گروهی نیز شناخته می شود که به آن “دیوانگی دست جمعی” یا (Folie plusiers)  گفته می شود. بارزترین نمونه آن در بین یک فرقه رخ می دهد که در آن رهبری با بیماری روانی می تواند توهمات خود را به گروه منتقل کند.

علائم اختلال روان پریشی مشترک

علائم اختلال روان پریشی مشترک با توجه به تشخیص فرد اصلی مبتلا به بیماری روانی، متفاوت خواهد بود. با این حال بسیاری از این علائم مشابه هستند.

تاثیر اختلال روان پریشی مشترک

زندگی با توهم بر سلامت جسمی افراد تاثیر گذار بوده و با افزایش استرس سلامتی جسمانی افراد به خطر می افتد. ممکن است زمینه ایجاد بیماری های روانی دیگری مانند افسردگی و اضطراب فراهم شود. افراد با واقعیت هیچ ارتباطی ندارند و این باعث می شود که آنها با جنبه های زندگی روزمره هیچ مبارزه ای نداشته باشند.

در تشخیص علائم اولیه این بیماری روانی، لازم است بدانید که شخص اولیه مبتلا به این اختلال و فرد ثانویه از ابتلا به این اختلال آگاهی ندارند. با گذشت زمان فرد ثانویه به تدریج دچار توهم می شود و به طور کلی حس شک طبیعی یا بدبینی او کاهش می یابد.

همه این ها بستگی به نوع توهمی که فرد اولیه دچار است، دارد. ممکن است شخص اولیه دچار توهم ) دیدن یا شنیدن چیزهایی که وجود خارجی ندارند.) یا ( باور چیزهایی که درست نیستند، حتی اگر شواهد درست نشان دهند.) شود. توهم عجیب، غیر عجیب، خلق و خو هماهنگ یا خنثی باشند و یا حتی مربوط به اختلال دو قطبی باشد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!