اختلالات

اختلال شخصیت هیستریونیک (HPD) چیست؟

اختلال شخصیت هیستریونیک (HPD) چیست؟

در مقاله انواع اختلال شخصیت توضیح دادیم که اختلال شخصیت هیستریونیک یکی از اختلالات روانشناختی است که جز گروه (ب) اختلال شخصیت است.

افراد مستعد این اختلال رفتاری چشمگیر، احساسی یا نامنظم دارند که معمولا احساسات خود را بیش از حد اندازه بروز می دهند و این افراد تصور ذهنی تحریف شده ای از خود نشان می دهند. غالبا این افراد عزت نفس خود را بسته به تایید دیگران می دانند.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک به کارهای شگفت انگیز دراماتیک دست میزنند. این اختلال در زنان بیشتر از مردان دیده می شود و شاید به این دلیل باشد که مردان در بروز نشانه های این اختلال عملکرد کمتری دارند.

شناخت اختلال شخصیت هیستریونیک یک اختلال روانی ویرانگر نیست و بیشتر افراد مبتلا در جامعه و محل کار خود به خوبی عمل می کنند. در واقع افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک معمولا مهارت های خوبی دارند که متاسفانه اغلب آنها از این مهارت ها برای دستکاری دیگران استفاده می کنند.

علائم اختلال شخصیت هیستریونیک (HPD)

طبق دفترچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، افرادی که از اختلال شخصیت هیستریونیک رنج می برند علائم زیر را نشان میدهند.

  • اگر در شرایطی مورد توجه قرار نگیرند، ناراحت می شوند.
  • با دیگران تعامل دارند و اغلب رفتار آنها نامناسب، اغوا کننده یا تحریک آمیز است.
  • احساسات خود را سریع بیان می کند.
  • به طور کلی برای جلب توجه از جسم خود استفاده می کنند.
  • دارای گفتاری بیش از حد امپرسیونیست و فاقد جزئیات
  • پیشنهادات دیگران را به راحتی قبول می کند. (یعنی به راحتی تحت تاثیر دیگران و شرایط قرار میگیرند.)
  • در نظر گرفتن صمیمی تر بودن روابط نسبت به واقعیت

افراد دچار این بیماری روانی، ممکن است به راحتی از انجام کارهای روزمره خسته و ناامید شوند و بدون فکر کردن سریع تصمیم میگیرند یا از تهدید به خودکشی برای جلب توجه دیگران استفاده می کنند.

علت بروز اختلال شخصیت هیستریونیک چیست؟

علت اصلی اختلال شخصیت هیستریونیک هنوز مشخص نشده است. دانشمندان می گویند که این اختلال تحت تاثیر ژنتیک و محیط است. برخی از خانواده های که مبتلا به این اختلال اند توضیح میدهند که سابقه خانوادگی نیز تاثیر گذار است و از طرف دیگر فرزندانی که والدین مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک دارند، ممکن است از رفتار والدین خود تقلید کنند.

عدم انضباط یا تقویت رفتار های بیش از حد احساسی در دوران کودکی نیز در بروز این اختلال تاثیر گذارند. ممکن است ی کودک برای جلب توجه والدین از راه های مختلفی استفاده کند.

علت مهم نیست، مهم این است که علائم این اختلال در اوایل دوران بزرگسالی خود را نشان می دهند.

تشخیص اختلال شخصیت هیستریونیک

برای تشخیص دقیق اختلال شخصیت هیستریونیک هیچ آزمایشی وجود ندارد. اگر نسبت به علائم آن نگران هستید و میخواهید تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید، پزشکان معمولا از تاریخچه و سوابق پزشکی شما شروع خواهند کرد. آنها حتی ممکن است با یک معاینه بدنی شروع کنند. و اگر علت جسمی در بروز این اختلال نقشی نداشت، ممکن است شما به یک روانپزشک ارجاع داده شوید.

به طور کلی روانپزشکان برای تشخیص و درمان اختلالات روانشناختی آموزش دیده اند. یک روانپزشک می تواند با پرسیدن سوالات تخصصی نسب به تاریخچه شما دید روشنی پیدا کند. زمانی که روانپزشک رفتارهای شما را به طور دقیق ارزیابی کرد، می تواند مراقبت های اولیه کمک به شما را ارائه دهد. با این وجود برخی از افراد مستعد اختلال شخصیت هیستریونیک معتقدند که درمان و کمک به آنها بی فایده است و به همین دلیل تشخیص دشوار می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک بعد از اینکه تحت درمان افسردگی یا اضطراب قرار می گیرند، معمولا به دنبال رابطه های ناموفق یا درگیری های شخصی تشخیص داده می شوند.

درمان اختلال شخصیت هیستریونیک (HPD)

درمان اختلال شخصیت هیستریونیک کار ساده ای نیست. شاید برخی افراد فکر کنند که نیازی به درمان ندارند و یا فرآیند درمان را خوب تلقی نکنند. اما با این حال درمان همراه با دارو میتواند به شما کمک کند تا با این اختلال کنار بیایید.

روان درمانی متداول ترین شیوه درمان موثر اختلال شخصیت هیستریونیک است. درا ین نوع درمان روانپزشک با استفاده از گفتگو احساسات و تجربیات شما را مورد بحث قرار میدهد. چنین درمان هایی موثر است، میدانید چرا؟

چونکه در این نوع درمان استدلال عملکرد ها و رفتار های شما تعیین می شود و روانپزشک به شما کمک میکند تا به جا یجلب توجه دیگران، بتوانید از آنها انرژی مثبت بگیرید.

دارو

اگر علاوه بر مبتلا بودن به اختلال شخصیت هیستریونیک، از افسردگی و اضطراب نیز رنج میبرید، در این مواقع روانپزشک محترم برای ارائه مراقبت های اولیه دارو های ضد افسردگی و ضد اضطراب نیز تجویز می کند.

چشم اندازی بلند مدت به زندگی فرد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک

بسیاری از افراد دچار اختلال شخصیت هیستریونیک زندگی عادی دارند و می توانند در کار یا مدرسه عملکرد نرمال و عادی داشته باشند. بسیاری از آنها ممکن است در روابط صمیمی با دیگران دچار مشکلاتی شوند. علاوه بر این، این اختلال شخصیت نیز می تواند بر توانایی شما در حفظ شغل، حفظ رابطه و رسیدن به اهداف زندگی نیز تاثیرگذار باشد.

در برخی افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک ماجراجویی دائمی نیز دیده می شود و این می تواند آنها را در معرض خطرات و آسیب ها قرار دهد.

اگر مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک هستید، خطر ابتلا به افسردگی در شما بیشتر است و این اختلال بر نحوه کنترل شکست ها و از دست دادن ها تاثیر گذار است و زمانی که به خواسته خود نرسیدید، ناامید می شوید.

اگر علائمی از این اختلال روانی در خود پیدا کردید، ابتدا با یک روانپزشک صحبت کنید و با او مشورت کنید، سپس از مراقبت های اولیه از او دریافت کنید و روند درمان را ادامه دهید. این اختلال می تواند در زندگی، کار و یا مدرسه شما اختلالاتی ایجاد کند و شانس داشتن یک زندگی شاد و پر تحرک را از شما عزیزان بگیرد.

پس برخلاف اعتقاد برخی افراد که درمان این اختلال فایده ای ندارد، شروع به طی کردن روند درمانی این اختلال کنید و مطمئن باشید پس از پایان یافتن دوره های درمانی، به زندگی شاد دست پیدا خواهید کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!