اختلالات

اختلال طیف اوتیسم  (ASD) چیست؟

اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک ناتوانی رشدی است که می تواند چالش های اجتماعی ، ارتباطی و رفتاری قابل توجهی ایجاد کند. به طور معمول چیزی در مورد ظاهر افراد مبتلا به ASD وجود ندارد که آنها را از سایر افراد متمایز  کند ، اما افراد مبتلا به ASD ممکن است با شیوه هایی متفاوت از سایر افراد ارتباط، تعامل و رفتار کنند.

اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک ناتوانی رشدی عصبی است که می تواند چالش های اجتماعی ، ارتباطی و رفتاری قابل توجهی ایجاد کند. به طور معمول چیزی در مورد ظاهر افراد مبتلا به ASD وجود ندارد که آنها را از سایر افراد متمایز  کند ، اما افراد مبتلا به ASD ممکن است با شیوه هایی متفاوت از سایر افراد ارتباط، تعامل و رفتار کنند.

برخی از افراد مبتلا به ASD در زندگی روزمره خود به کمک های زیادی نیاز دارند. توانایی های یادگیری ، تفکر و حل مشکلات افراد مبتلا به ASD می تواند از استعدادهای درخشان تا چالش های شدید، متفاوت باشد.

ASD در حال حاضر شامل چندین بیماری است که قبلاً به طور جداگانه تشخیص داده می شد: اختلال اوتیسم ، اختلال رشد فراگیر که به طور دیگری مشخص نشده است (PDD-NOS) و سندرم آسپرگر. این موارد هم اکنون همگی جز اختلال طیف اوتیسم  محسوب می­شوند.

علائم و نشانه ها در طیف اوتیسم چیست ؟

افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD)  اغلب در مهارت های اجتماعی ، عاطفی و ارتباطی با مشکل مواجه هستند. آنها ممکن است رفتارهای خاصی را تکرار کنند و با تغییر در فعالیتهای روزانه خود مشکل داشته باشند.بسیاری از افراد مبتلا به ASD نیز روش های متفاوتی برای یادگیری ، توجه یا واکنش به چیزها دارند. علائم ASD در دوران کودکی شروع می شود و معمولاً در طول زندگی فرد باقی می ماند.

کودکان یا بزرگسالان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) ممکن است نشانه های زیر را داشته باشند:

 • به چیزهایی که علاقه دارند، اشاره نمی کنند(مانند هواپیمای در حال پرواز).
 • وقتی شخص دیگری به آنها اشاره می کند به آنها نگاه نکنند.
 • در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارند یا اصلا علاقه ای به دیگران ندارند.
 • از تماس چشمی اجتناب کنند و بخواهند تنها باشند.
 • در درک احساسات دیگران یا صحبت در مورد احساسات خود مشکل دارند.
 • ترجیح می دهند در آغوش گرفته نشوند یا ممکن است فقط در صورت تمایل خود را در آغوش بگیرند.
 • به نظر می رسد وقتی مردم با آنها صحبت می کنند متوجه نیستند ، اما به صداهای دیگر پاسخ می دهند.
 • به افراد بسیار علاقه مند هستند ، اما نمی دانند چگونه با آن­ها صحبت، بازی یا ارتباط برقرار کنند.
 • کلمات یا عباراتی که به آنها گفته شده را تکرار می کنند.
 • در بیان نیازهای خود با استفاده از کلمات یا حرکات معمولی مشکل دارند.
 • بازی های “وانمود کردن” را انجام نمی­دهند.(به عنوان مثال ، وانمود کردن به “غذا دادن” عروسک)
 • اقدامات را بارها و بارها تکرار می کنند.
 • هنگامی که از روال عادی زندگی خارج می­شوند نمیتوانند خود را سازگار کنند.
 • نسبت به نحوه بو ، طعم ، ظاهر ، احساس یا صدا واکنش های غیرمعقول نشان می­دهند.
 • از دست دادن مهارت هایی که قبلاً داشتند (به عنوان مثال ، گفتن کلماتی که استفاده می کردند را متوقف می کنند).

چگونه طیف اوتیسم (ASD)را تشخیص دهیم؟

تشخیص اختلال طیف اوتیسم (ASD) می تواند مشکل باشد زیرا هیچ آزمایش پزشکی مانند آزمایش خون برای تشخیص اختلالات وجود ندارد. پزشکان برای تشخیص بیماری به رفتار و رشد کودک توجه می کنند. گاهی اوقات ASD را می توان در ۱۸ ماهگی یا کمتر تشخیص داد. در سن ۲ سالگی ، تشخیص توسط یک متخصص مجرب می تواند بسیار قابل اعتماد تلقی شود. با این حال ، بسیاری از کودکان تا زمانی که بزرگتر نشوند تشخیص نهایی را دریافت نمی کنند. این تأخیر به این معنی است که کودکان مبتلا به ASD ممکن است کمک اولیه مورد نیاز خود را دریافت نکنند.

درمان اختلال طیف اوتیسم (ASD) به چه صورت است؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای اختلال طیف اوتیسم (ASD) وجود ندارد. با این حال ، تحقیقات نشان می دهد که خدمات درمانی مداخله ای زودهنگام می تواند رشد کودک را بهبود بخشد. خدمات می تواند شامل درمان برای کمک به کودک در صحبت کردن ، راه رفتن و تعامل با دیگران باشد. بنابراین ، اگر فکر می کنید فرزند شما مبتلا به ASD یا سایر مشکلات رشدی است ، باید در اسرع وقت با پزشک کودک خود صحبت کنید.

حتی اگر کودک شما مبتلا به ASD تشخیص داده نشده باشد، ممکن است واجد شرایط خدمات درمانی اولیه باشد. قانون آموزش افراد دارای معلولیت (IDEA) می گوید که کودکان زیر ۳ سال (۳۶ ماه) که در معرض تاخیر رشد هستند ممکن است واجد شرایط این خدمات باشند.علاوه بر این ، درمان علائم خاص ، مانند گفتاردرمانی برای تاخیرهای زبان ، اغلب نیازی به صبر برای تشخیص رسمی ASD ندارد و باید سریعا اقدام شود.

علل و عوامل خطر در اختلال طیف اوتیسم (ASD) چیست؟

ما همه دلایل اختلال طیف اوتیسم (ASD) را نمی دانیم. با این حال ، ما آموخته ایم که دلایل زیادی برای انواع مختلف ASD وجود دارد. ممکن است عوامل مختلفی وجود داشته باشد که احتمال ابتلا به ASD را در کودک افزایش می دهد ، از جمله عوامل محیطی ، بیولوژیکی و ژنتیکی.

 • اکثر دانشمندان موافقند که ژن ها یکی از عوامل خطری هستند که می توانند فرد را بیشتر در معرض ابتلا به ASD قرار دهند.
 • کودکانی که خواهر یا برادر مبتلا به ASD دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ASD نیز قرار دارند.
 • افرادی که دارای شرایط ژنتیکی یا کروموزومی خاصی هستند ، مانند سندرم X شکننده (Fragile X syndrome) یا اسکلروز غده ای (Tuberous sclerosis) می توانند شانس بیشتری برای ابتلا به ASD داشته باشند.
 • مصرف داروهای خاص در دوران بارداری ممکن است باعث بروز ASD در کودکان شود. بنابراین تجویز دارو در دوران بارداری باید با هماهنگی کامل با پزشک باشد.
 • شواهدی وجود دارد که نشان می دهد دوره بحرانی رشد ASD قبل ، حین و بلافاصله پس از تولد رخ می دهد.
 • کودکانی که از والدین بزرگتر متولد می شوند بیشتر در معرض ابتلا به ASD هستند.

ASD همچنان یک نگرانی مهم بهداشت عمومی است. CDC (مرکز کنترل و پیشگیری بیماری) می خواهد همانند بسیاری از خانواده های مبتلا به ASD ،علت این اختلال را دریابد. درک عواملی که فرد را در معرض ابتلا به ASD قرار می دهد به ما کمک می کند تا در مورد علل آن بیشتر بدانیم.

ایاالات متحده آمریکا در حال انجام یکی از بزرگترین مطالعات روی ASD  است که نام آن Study to Explore Early Development (SEED)  است. SEED در حال بررسی بسیاری از عوامل خطر احتمالی ASD ، از جمله عوامل ژنتیکی ، محیطی ، حاملگی و رفتار است.

چه کسانی تحت تأثیر قرار می گیرند؟

اختلال طیف اوتیسم (ASD) در همه گروه های نژادی ، قومی و اجتماعی – اقتصادی رخ می دهد ، اما در پسران حدود ۴ برابر بیشتر از دختران شایع است. بیش از یک دهه است که شبکه اوتیسم و ناتوانی های رشد (ADDM) تعداد کودکان مبتلا به ASD را در ایالات متحده تخمین می زند. در ایالات متحده براساس همین تحقیق اطلاعات مهمی در خصوص اوتیسم در کودکان کسب شده است. استفاده از روش های یکسان برای پیدا کردن نحوه تغییر تعداد کودکان مبتلا به ASD در طول زمان به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اختلال بسیار مهم خواهد بود.

اگر نگران هستید موارد زیر را انجام دهید:

اگر فکر می کنید فرزند شما ممکن است ASD داشته باشد یا فکر می کنید ممکن است مشکلی در نحوه بازی ، یادگیری ، صحبت کردن یا رفتار کودک شما وجود داشته باشد ، با پزشک کودک خود تماس بگیرید و نگرانی های خود را با او در میان بگذارید. اگر شما یا پزشک هنوز نگران هستید ، از پزشک بخواهید که به متخصص مراجعه کند تا بتواند ارزیابی عمیق تری از فرزند شما انجام دهد. متخصصانی که می توانند ارزیابی عمیق تری انجام و تشخیص دهند عبارتند از:

 • متخصصان اطفال رشد (پزشکانی که آموزش های ویژه ای در زمینه رشد کودک و کودکان با نیازهای ویژه دارند)
 • اعصاب کودکان (پزشکانی که روی مغز ، ستون فقرات و اعصاب کار می کنند)
 • روانشناسان کودک یا روانپزشکان (پزشکانی که از ذهن انسان اطلاع دارند)

هزینه های اقتصادی طیف اوتیسم در ایالات متحده آمریکا چقدر است ؟

کل هزینه های سالانه برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) در ایالات متحده بین ۱۱.۵ تا ۶۰.۹ میلیارد دلار (۲۰۱۱ دلار آمریکا) برآورد شده است. این آمار قابل توجه، نشان دهنده انواع مختلف هزینه های مستقیم و غیر مستقیم است ، از مراقبت های پزشکی گرفته تا تحصیلات ویژه و از دست دادن بهره وری والدین در این هزینه محاسبه شده است.

کودکان و نوجوانان مبتلا به ASD دارای هزینه های درمانی متوسطی بودند که بیش از ۴۱۰۱ تا ۶۲۰۰ دلار در سال بود. به طور متوسط ​​، هزینه های پزشکی برای کودکان و نوجوانان مبتلا به ASD در حدود ۴.۱ تا ۶.۲   برابر بیشتر از کسانی است که ASD ندارند. تفاوت هزینه های متوسط ​​بین ۲،۲۴۰ دلار تا ۳،۳۶۰ دلار در سال و هزینه های متوسط ​​۸.۴ تا ۹.۵ برابر بیشتر است.

در سال ۲۰۰۵ ، میانگین هزینه های درمانی سالانه برای کودکان ثبت نام شده در Medicaid با ASD برای هر کودک ۱۰،۷۰۹ دلار بود که تقریباً شش برابر هزینه های کودکان بدون ASD (1812 دلار) بود. علاوه بر هزینه های پزشکی ، مداخلات رفتاری فشرده برای کودکان مبتلا به ASD برای هر کودک ۴۰،۰۰۰ تا ۶۰،۰۰۰ دلار در سال هزینه دارد.

ایمنی واکسن

برخی از مردم نگرانی هایی مبنی بر ارتباط اختلال طیف اوتیسم (ASD) با واکسن هایی که کودکان دریافت می کنند داشته اند ، اما مطالعات نشان داده است که هیچ ارتباطی بین دریافت واکسن و ایجاد ASD وجود ندارد.

منبع این نوشته : https://www.cdc.gov/ncbddd/autism/facts.html

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!