روانشناسی زنان

اختلال عملکرد جنسی چیست؟

اختلال عملکرد جنسی در زنان

انواع اختلال عملکرد جنسی در زنان عبارتند از درد جنسی، مشکلات میل جنسی، مشکلات برانگیختگی و مشکل ارگاسم. عواملی از جمله تغییرات سطح هورمون، شرایط پزشکی و سایر موارد می تواند در کاهش میل جنسی و سایر مشکلات عملکرد جنسی نقش داشته باشند.

به طور کلی، اختلال عملکرد جنسی در زنان از موارد زیر نشات می گیرد:

 • خشکی واژن

خشکی واژن منجر به کاهش میل جنسی و بروز مشکلات برانگیختگی و میل می شود. هنگامی که واژن خشک باشد، رابطه جنسی دردناک خواهد بود. خشکی واژن می تواند ناشی از تغییرات سطح هورمون به عنوان مثال در دوران یائسگی یا بعد از شیر دادن باشد . داشتن اضطراب در مورد رابطه جنسی نیز منجر به خشکی واژن می شود. در نهایت پیش بینی داشتن یک رابطه دردناک ناشی از خشکی واژن می تواند به نوبه خود باعث کاهش میل جنسی شود.

 • میل جنسی کم

یک از دلایل کمبودمیل جنسی، پایین آمدن سطح هورمون استروژن است. عوامل دیگری مانند خستگی، افسردگی، اضطراب و مصرف برخی دارو های خاص مانند داروهای ضد افسردگی منجر به کاهش میل جنسی می شود.

 • مشکلات ارگاسم

اختلالات ارگاسم شامل تاخیری در ارگاسم و عدم توانایی فرد در به ارگاسم رسیدن می شود که می تواند همه افراد، چه زن و چه مرد، تحت تاثیر قرار دهد. مصرف برخی داروهای خاص مانند داروهای ضد افسردگی نیز منجر به بروز این مشکل می شود.

 • درد هنگام رابطه جنسی

گاهی اوقات تجربه یک رابطه جنسی دردناک ناشی از خشکی واژن یا آندومتریوز است. در برخی موارد ممکن است علت رابطه دردناک گریزان باشد. متخصصان معروف به ولوتیودیت ولوودینیا یا ولور ولور نمی دانند چه سری در پشت پرده رابطه جنسی دردناک قرار دارد. ممکن است زنان در هنگام تجربه رابطه دردناک احساس سوزش داشته باشند.

اختلال عملکرد جنسی در مردان

انواع اختلال عملکرد جنسی که ممکن است مردان بدان دچار شوند، شامل موارد زیر است:

 • اختلال نعوظ (ED). علت بروز اختلال ناشی از شرایط پزشکی مانند دیابت یا فشار خون بالا و نگرانی از رابطه جنسی است. عوامل دیگر از جمله افسردگی، خستگی و استرس در بروز اختلال نعوظ نقش دارد.

 

 • مشکلات انزال

مشکلات انزال دربرگیرنده انزال زودرس ( در این مورد انزال خیلی زود و در حین نزدیکی اتفاق می افتد) و عدم توانایی در انزال است. مواردی مانند مصرف داروهای ضد افسردگی، اضطراب درمورد رابطه جنسی، سابقه آسیب جنسی (داشتن همسری یا شریک بی وفا) و اعتقادات شدید مذهبی می تواند از دلایل بروز مشکلات انزال باشد.

 • میل جنسی کم

استرس، افسردگی، نگرانی از رابطه جنسی، کاهش سطح هورمون تستوسترون، بیماری های جسمی و عوارض مصرفی برخی از داروهای خاص منجر به کاهش یا عدم میل جنسی در مردان می شود.

 

مقابله با اختلال عملکرد جنسی

همه زوج ها لایق لذت بردن از یک زندگی جنسی سالم که بخش مهم رابطه است، هستند. اگر دچار اختلال عملکرد جنسی هستید، توصیه می شود مشکلات خود را با پزشک در میان بگذارید.

نکاتی جهت مقابله با اختلال عملکرد جنسی

 1. دریافت تشخیص دقیق و درمان مناسب پزشکی
 2. صحبت کردن با همسر خود در مورد روابط جنسی
 3. جلوگیری از مصرف الکل، استعمال سیگار و مواد مخدر
 4. مدیریت استرس، اضطراب و افسردگی
 5. به روز رسانی خلاقیت و انرژی خود
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!