روانشناسی فیزیولوژیک

ادراک درد

درد

یک تجربه و احساس عمومی است که هر کسی آن را تجربه می کند، در واقع درد احساسی از آسیب فردی است که به صورت خصوصی تجربه می شود، این تعریف، درد را از دیدگاه خود فرد توصیف می کند، و به طور ضمنی به این موضوع اشاره دارد، تنها خود فرد است که می تواند به درستی درد را درک کند (اسدی و همکاران، ۲۰۱۶).

در راستای تعریف اشاره شده، لازم به ذکر است که وضعیتی وجود دارد که در آن فرد درد را به طور کامل تجربه می کند اما علت شخص جسمانی برای درد یافت نمی شود، و در اغلب موارد علت های روانشناختی هستند که درد را به وجود آورده اند و از این رو به این نوع درد، درد روانزاد گفته می شود (هندلر[۱]، ۲۰۱۸).  باید به این نکته توجه داشت که در درد روانزاد، یا علت اصلی به وجود آورنده در د روانشناختی است، و یا اینکه علت زمینه ای جسمانی وجود دارد اما عاملی که موجب تشدید و تداوم تجربه درد شده است روانشناختی می باشد (زاکرمن[۲] و همکاران، ۲۰۱۸).

از همین روست که درد ناشی از سندروم پیش از قاعدگی با علت جسمانی آغاز می شود و به شکل درد روانزاد تشدید شده و یا تداوم پیدا می کند (ارن[۳]، ۲۰۱۹).

شیوع درد روانزاد در زنان بیش از مردان است (مک گرگر[۴]، ۲۰۱۹). در گزارشی آمده است که شدت در ناشی از سندروم پیش از قاعدگی در زنان قابل مقایسه با ادراک شدت درد حاد جسمانی می باشد (زاکرمن و همکاران، ۲۰۱). یکی از ویژگی های درد روانزاد این است که این نوع درد نسبت به فعالیت های درمانی مختلف نوسان پیدا نمی کند، و هیچ عامل بیرونی قابلیت اثرگذاری در کاهش درد را ندارد (اسدی و همکاران، ۲۰۱۶).

یکی از افسانه هایی که در مورد درد روانزاد وجود دارد این است که درد تجربه شده به صورت واقعی وجود خارجی ندارد و بیمار تلاش بر تمارض دارد، در حالی که این افسانه در پژوهش های متعدد رد شده است و به تائید ریسده است که اشخاصی که بدون علت جسمانی در مورد درد شکایت دارند به طور واقعی درد را تجربه می کنند (ارن، ۲۰۱۹).

از مهم ترین نکاتی که در مورد درد روانزاد اشاره شده، این است که درد روانزاد به اندازه درد حاد جسمانی می تواند پریشانی روانشناختی و یا اختلال در کارکردهای روزمره فرد داشته باشد و حتی در برخی از موارد سرعت و شدت اثرگذاری درد روان زاد بر پریشانی و ناتوانی کارکردی بیش از درد جسمانی می باشد (مک گرگر، ۲۰۱۹). در مطالعات علت شناختی، گزارش شده است که از مهم ترین عوامل روانشناختی که بر درد روانزاد اثر می گذارند، زمینه های افسردگی، اضطراب و روان رنجورخویی می باشد (اسدی و همکاران، ۲۰۱۶).

درد ادراک شده تحت تاثیر عوامل روانشناختی، اجتماعی و زیستی این آمادگی را دارند که تشدید و یا مزمن شوند (زاکرمن و همکاران، ۲۰۱۸)

ادراک درد

یکی دیگر از عواملی که بر تشدید و مزمن شدن درد ادراک شده اثرگذار است، رفتار درد است، رفتار درد بیش از این که تحت تاثیر شدت درد ادراک شده باشد، تحت تاثیر پریشانی روانشناختی ناشی از تجربه درد می باشد، به گزارش بیماران، نشان داده شده است که پریشانی روانشناختی ناشی از درد روانزاد بیش از درد حاد مزمن است (اسدی و همکاران، ۲۰۱۶).

ادراک درد

 

همان طور که پیش از این اشاره شد، مزمن شدن درد، تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد، در مطالعه ای آمورده شده است که یکی از مهم ترین روش های پیشگیری از تشدید و مزمن شدن درد بخصوص درد روانزاد، اصلاح رفتار می باشد، در این گزارش آمده است که آمادگی ذهنی و آموزش قبلی در مورد درد می تواند شدت در تجربه شده را به طور معنی داری کاهش دهد و از مزمن شدن درد و همچنین تثبیت الگوی رفتاری درد پیشگیری نماید (ارن و همکاران، ۲۰۱۹).

 

 

 

McGregor, A. J. (2019). Are Women More Likely to Exhibit Psychogenesis… Or Just More Likely to Be Diagnosed That Way?. Rhode Island medical journal (2013)۱۰۲(۳), ۱۰-۱۱.

Eren, M. (2019). What is psychogenic halitosis? diagnosis and treatment approaches. Klinik Psikofarmakoloji Bulteni۲۹, ۴۱۹-۴۲۰.

Hendler, N. (2018). Is The Pain Real or Not?. J Behav Med۶, ۷۷-۹۲.

Asadi-Pooya, A. A., Asadollahi, M., & Sperling, M. R. (2016). Ictal pain: occurrence, clinical features, and underlying etiologies. Epilepsy & Behavior۶۱, ۵۹-۶۲.

Zuckerman, R. M., Silton, R. L., Tu, F. F., Eng, J. S., & Hellman, K. M. (2018). Somatic symptoms in women with dysmenorrhea and noncyclic pelvic pain. Archives of women’s mental health۲۱(۵), ۵۳۳-۵۴۱.

[۱] Hendler, N

[۲] Zuckerman, R. M., Silton, R. L., Tu, F. F., Eng, J. S., & Hellman, K. M

[۳] Eren, M

[۴] McGregor, A. J

 

نویسنده: دکتر نادر اباذری

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!