روانشناسی بالینی

استفاده از سگ برای اوتیسم

تاثیر سگ بر اوتیسم

هنوز درمان قطعی و مسلمی برای بیماری اتیسم وجود ندارد ولی راه‌هایی برای کاهش این هست که هم هزینه کمی دارد و هم خطر پایینی، مانند درمان با حیوانات خانگی، تاثیر سگ بر اوتیسم امتحان خود را به درستی پس داده است.

بسیاری از کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری طیف اوتیسم پیوند خاصی با سگ‌ها دارند، از طریق تجربه، آموزش سگ برای کودکان اوتیسم ، تفاوت شگفت انگیز سگ‌ها را مشاهده کرده‌ایم و تاثیر سگ بر اوتیسم را نیز درک کرده‌ایم.

تحقیقات انجام شده از دانشگاه لینکلن نشان داد که کودکان مبتلا به اوتیسم در حضور یک سگ خانگی کمتر دچار فروپاشی می‌شوند و سطح استرس والدین آنها به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد ، اما همچنین می‌‍‌‌‌ببینیم که سگ‌ها می‌توانند در سطح اعتماد به نفس این افراد تفاوت داشته باشند، این حیوانات نیز به کاهش اضطراب‌ و بهبود ارتباطات کمک می‌کنند.

سگ‌ها با توجه به نژادی که دارند خدمات متفاوتی را می‌توانند ارائه دهند، این حیوانات برای بیماران اوتیسمی مفید هستند و به آ‌‌ن‌ها در ازبین رفتن تعاملات منفی و آرامش کمک زیادی می‌کنند.

در سال ۲۰۱۷  سگ‌ها از ۱۰۰۰ فرد مبتلا به اوتیسم پشتیبانی می‌کنند، از جمله سگ‌های کمک آموزشی برای کودکان اوتیسم.

کسانی که خدمات سگ خانگی ارائه می‌دهند،  با ارائه کارگاه‌های آموزشی، آموزش و پشتیبانی از خانواده‌هایی که دارای کودک اوتیسم بودند و برای کمک به آن‌ها در استفاده از سگ و حیوان خانگی خود و همچنین از طریق کار با سگ‌های محلی به این افراد کمک می‌کنند، همچنین آن‌ها به بزرگسالان مبتلا به اوتیسم برای دستیابی به اهداف و افزایش اعتماد به نفس کمک می‌کنند.

حیوانات خانگی و اوتیسم

در اینجا چند روش وجود دارد که سگ‌ها در افراد اوتیسم تفاوت ایجاد می‌کنند:

  1. با استفاده از مداخلات حیوانات برای بهبود آگاهی از ایمنی و ایمن نگه داشتن آنها در هنگام بیرون رفتن به کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم کمک می‌کنند.
  2. بازی کردن، یک بازی ساده جفت سازی یا پنهان‌کاری می‌تواند راهی عالی برای کودک مبتلا به اوتیسم باشد تا بتواند در مورد نوبت گرفتن و به اشتراک گذاشتن، اطلاعات کسب کند.
  3. کاهش استرس خانوادگی، دانشگاه لینکلن ۱۰۰ خانواده را که در کارگاه‌های سگ‌های خانوادگی شرکت کرده بودند مورد بررسی قرار داد. آنها دریافتند که معرفی یک سگ خانگی استرس والدین را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.
  4. غلبه بر ترس، حضور مداوم یک سگ ویژه آموزش دیده تمرکز و آرامش را برای فرد اوتیسم فراهم می‌کند، این سگ‌ها به کودکان و بزرگسالان درسفر، رفتن به دندانپزشک، غلبه بر اضطراب، در مورد واکسیناسیون و شروع مدرسه ، کمک کرده است.
  5. فرصت‌های جدید، ورود یک سگ می‌تواند کودک را ترغیب کند که چیز جدیدی را امتحان کند.
  6. پشتیبانی حسی، سگ‌ها به کودکان اوتیسم آرامش زیادی داده و از اضطراب آنها کم می‌کنند و از کودکی که نیازهای حسی دارد پشتیبانی زیادی می‌کنند، این کودکان وقتی در شرایط استرس قرار می‌گیرند فشار زیادی را متحمل می‌شوند ولی حضور سگ‌ها می‌تواند این فشار و تنش روانی را کاهش دهد.
  7. مارک یک فرد بزرگسال مبتلا به اوتیسم است که به طور منظم از جلسات درمانی به کمک حیوانات با تیم سگ‌ها بهره‌مند می‌شود. کارگر پشتیبانی وی اظهار داشت: “بعد از جلسات ، مارک دائم شوخی می‌کرد، حتی می بینیم که شوخ طبعی او بعد از کار با یک سگ ظاهر می‌شود و تاثیر سگ بر اوتیسم به خوبی نمایان می‌شود..

۱۰.تاثیر سگ بر اوتیسم به عنوان محرک تقلید محسوب می‌شود و در امر یادگیری آن‌ها نیز تاثیر زیادی دارد.

  1. حضور حیوان در کنار این افراد باعث می‌شود آ‌ن‌ها از تنهایی خارج شوند و از حضور دیگران آگاه شوند.

تاثیر سگ بر اوتیسم در رفتارها و روابط اجتماعی این بیماران مثل صحبت کردن، نگاه کردن به صورت و رفتارهایی مانند خندیدن و لبخند زدن نیز تاثیر شگرفی دارد، تاثیر سگ بر اوتیسم  به عنوان یک راه میانبر برای بهبود روابط اجتماعی کودک می‌تواند موثر باشد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!