اختلالات

اسکیزوفرنی چیست؟

در روانشناسی بالینی اسکیزوفرنی نوعی بیماری روانی که بر نحوه عملکرد مغز تاثیر می گذارد تعریف می شود. این بیماری در روانشناسی بالینی فارسی با عنوان روان گسیختگی یا جنون جوانی شناخته می شود. این عارضه منجر به ایجاد مشکلات مزمن در افکار و رفتار بی نظم می شود. این اختلال نیاز به مراقبت و درمان مادام العمر دارد. پژوهشگران تخمین زده اند که اسکیزوفرنی حدود ۰.۳ تا ۰.۷ افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

 

اسکیزوفرنی
اسکیزوفرنی هیچ گونه تبعیضی بین نژادها و قومیت ها قائل نمی شود.

 

علائم اسکیزوفرنی

علائم اسکیزوفرنی “مثبت” یا “منفی” هستند. این اصطلاحات به خوب یا بد بودن علائم اشاره ندارد، بلکه به نحوه نمایش علائم مربوط است.

علائم مثبت

علائم مثبت مشکلات جدی به دنبال دارد به همین دلیل نباید وجود داشته باشند. “مثبت بودن” این علائم بدان معناست که آنها در زندگی روزمره تجربه می شوند.

علائم مثبت اسکیزوفرنی:

  • توهم
  • هذیان گویی
  • تفکر و گفتار بی نظم

توهم: هنگامی که فرد دچار توهم می شود، او افکاری می بیند و یا می شنود که در واقع وجود خارجی ندارند. توهم بیشتر اوقات به صورت صداهایی رخ می دهد که دیگران نمی شنوند. ممکن است این صداها اطمینان بخش، تهدید کننده یا هر چیز دیگری باشند. گاهی اوقات فرد توهم را به عنوان افکار مزاحم تجربه می کند، اما غالبا توهم از یک بعد خارجی ناشی می شود.

هذیان گویی: هنگامی که فردی دچار توهم می شود، او به باورهای دروغینی معتقد است که با افراد دیگر مشترک نیست. کسی که توهم دارد، دیدگاه و نگرش مشخصی از وضعیت پیش آمده دارد که نمی تواند برای آن دلیل بیاورد. به عنوان مثال، ممکن است فردی که دچار اسکیزوفرنی است معتقد به توطئه دولت یا تلاش بیگانگان برای نظارت بر فعالیت های وی باشد.

تفکر و گفتار بی نظم: . عدم پیوستگی بین جملات و تغییر مرتب موضوعات مورد بحث، درک جملات گفته شده توسط افراد با گفتار بی نظم دشوار می کند. به دلیل نشات گرفتن این علامت از درون خود فرد، درک جملات برای خودش آسان است.

عارضه اسکیزوفرنی در مردان بیشتر از زنان است.
عارضه اسکیزوفرنی در مردان بیشتر از زنان است.

 

علائم منفی

خصوصیات یا ویژگی هایی که در شخص مبتلا به اسکیزوفرنی پایان یا کاهش پیدا کرده است، علائم منفی نامیده می شود.

علائم منفی اسکیزوفرنی:

  • کاهش بیان عاطفی
  • عدم شروع فعالیت های هدفمند

ممکن است افراد علائم شناختی اضافی مانند دشواری در تمرکز، به یاد آوردن یا برنامه ریزی فعالیت ها داشته باشند. به نظر می رسد که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی از خود مراقبتی و عملکرد فردی ضعیفی در مدرسه و محل کار داشته باشند.

بیماری اسکیزوفرنی پیوستن فرد به رویدادها و مراسمات اجتماعی و مشارکت در روابط معنا دار را دشوار و سخت می کند.

 

محققان از مشخص نبودن دلیل اصلی و دقیق بروز اسکیزوفرنی خبر می دهند. آنها معتقدند که ترکیبی از ژنتیک و شیمی مغز و محیط می تواند به بد تر شدن این اختلال کمک کنند.

هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از بروز این عارضه وجود دارد. اما می تواند با رعایت برنامه درمانی از بدتر شدن آن جلوگیری کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!