اختلالات

اعتیاد چیست؟

بسیاری از افراد اعتیاد را ضعفی شخصی می دانند که برای ارضای روح و جسم خود به آن روی می آورد. ممکن است که این خو گرفتن در افراد به دلیل عدم تمایل یا کمبود اراده برای ترک ادامه یابد. امروزه در جوامع علمی و پزشکی، تئوری لذت جویی شخصی رد شده است و آنها فکر می کنند که بسیاری از افراد برای فرار از یک ناراحتی جسمی یا روحی به اعتیاد پناه می آورند.

معمولا افراد برای داشتن احساس بهتر خود را درگیر تجربیات روانگردان می کنند. ریشه عملکرد افراد معتاد در فعالیت های احساسی و خود درمانی وجود دارد. مردم در گفتگوهای روزمره خود را “معتاد به شکلات” یا “معتاد به کار” می نامند. با این حال اعتیاد اصطلاحی است که پزشکان در هر موقعیتی از آن استفاده نمی کنند.

آیا می دانید تا زمانی که دفترچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) وجود داشته باشد، تعریف اصطلاح اعتیاد در هیچ کدام از کتاب های راهنما تشخیص انجمن روانپزشکی آمریکا پیدا نمی شود؟

جدیدترین ویرایش کتاب راهنما (DSM) اعتیاد را به عنوان اختلالات طبقه بندی شده تقسیم کرده است:

  1. اختلالات استفاده از مواد مخدر
  2. اختلالات استفاده از مواد غیر مخدر مانند الکل و اختلال قمار

شخص معتاد برای فرار از ناراحتی جسمی یا روحی خود به خو گرفتن با مواد یا فعالیتی روی می آورد.

اصلاح دیدگاه درباره اعتیاد

به نظر می رسد که مشکلات قمار جز مشکلات دارویی و الکی است. اما کارشناسان بر این باورند که این خو گرفتن و عادت انواع مختلفی ندارد. در عوض توصیف آنها به این صورت است که تنها یک بعد از اعتیاد وجود دارد که همراه با چندین عبارت است. یک ماده معتاد کننده می تواند یک دارو یا یک عملکرد بدون مواد مخدر باشد. در صورتی که مواد مخدر یا فعالیتی احساس مطلوب در ذهن فرد ایجاد کند، آنگاه معتاد بودن معنا پیدا می کند.

پیشرفت های علمی نیز در معنا سازی فرد معتاد به عنوان کمک کننده معرفی شده اند. به عنوان مثال تکنولوژی های تصویربرداری از مغز نشان می دهد که مغز به تجربه های مختلف لذت بخش پاسخی مشابه می دهد و این تجارب لذت بخش شامل خوردن مواد روانگردان مانند الکل و سایر مواد مخدر، رفتار هایی مانند قمار، خرید و رابطه جنسی می شود.

مطالعات ژنتیکی نشان می دهد که افراد معتاد، دارای نوع خاصی از اعتیاد نیستند. این موضوع نشان می دهد که موضوع معتاد بودن (یعنی ماده مخدر یا رفتار خاص) نسبت به گذشته اهمیت کمتری دارد.

تفکر جدید بیانگر آن است که اعتیاد با وجود نابود کردن و از بین بردن افراد، می تواند خدمت کند. به طور کلی اعتیاد رابطه ای است بین فرد و شئ. این شئ یا فعالیت برای فرد معتاد اهمیت زیادی دارد، در حالی که قبل از معتاد شدنش برایش هیچ اهمیتی نداشت.

تعریف نهایی از اعتیاد به صورت مبارزه ای پیچیده بین اقدام به انگیزه و مقاومت در برابر آن انگیزه تعریف می شود. زمانی که این مبارزه منجر به بروز رنج در سلامتی، خانواده، کار و سایر زمینه های زندگی شود، فرد دچار عادت و خو گرفتن به یک ماده یا فعالیت می شود.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!