روانشناسی بالینی

انعطاف پذیری چیست؟

انعطاف پذیری در روانشناسی بالینی در قالب مقاومت و تاب آوردن در برابر ناسازگاری های روزمره تعریف می شود.

ممکن است زندگی ما انسان ها همیشه طبق نقشه ای که طراحی می کنیم پیش نرود. همه ما دچار پیچیدگی هایی در زندگی هستیم. این پیچیدگی ها شامل چالش های روزمره و حوادث آسیب زا می شود که می تواند تاثیر ماندگار مانند مرگ دوستی عزیز، تصادف و یا یک بیماری جدی داشته باشد. طی هر تغییر و تحول در زندگی، افراد متفاوتی تحت تاثیر سیل افکار، احساسات شدید و عدم اطمینان قرار می گیرند. به طور کلی مردم روز به روز در برابر ناهمواری ها، موقعیت های متغیر و استرس زا زندگی سازگار می شوند.

روانشناسان فرآیند انعطاف پذیری را مقاومت در برابر ناسازگاری، آسیب، فاجعه، تهدیدات و  عوامل استرس زا تعریف می کنند. این عوامل شامل مشکلات خانوادگی و روابط، سلامتی و محیط کار می شود.

هر چند انجام این فرآیند برای بهبود مشکلات و عوامل آسیب زا دشوار است، اما می تواند رشد شخصی عمیقی به وجود آورد.

این وقایع ناگوار مانند آب های خروشان رودخانه با درد و دشواری زیادی همراه است، اما این نمی تواند نتیجه زندگی شما را تعیین کند. جنبه های مختلفی در طول عمر شما وجود دارد که با انعطاف پذیری می توانید آن ها را کنترل و اصلاح کنید. این روند نه تنها به شما برای خروج از شرایط دشوار کمک می کند، بلکه توانایی رشد و بهبود در طول زندگی به شما می دهد.

روند انعطاف پذیر بودن مانند ترامپولینی که یک لحظه در پایین هستید و سپس به بالا بروید، نیست. در طول این راه با مشکلاتی روبرو می شوید، اما سرانجام به بالا می رسید و از آن بالا به گذشته نگاه می کنید که چقدر رشد و پیشرفت کرده اید.

 

چه چیزی انعطاف پذیری را نقض می کند؟

انعطاف پذیری به معنی دچار نشدن به مشکل و پریشانی نیست. معمولا افرادی درد و استرس عاطفی را تجربه می کنند که در زندگی دچار درد، رنج و آسیب دیدگی شده اند. این جاده ، ناراحتی عاطفی به دنبال دارد.

بعضی از افراد ممکن است توسط برخی از عوامل نسبت به دیگران از قابلیت انعطاف پذیری بیشتری برخوردار باشند. باید توجه داشته باشید فقط تعدادی از افراد این ویژگی را ندارند زیرا این فرآیند صرفا یک ویژگی شخصیتی نیست. در واقع انعطاف پذیری در برگیرنده کارها، افکار و رفتاری است که هر کس توانایی یادگیری و فراگیری آن را دارد. توانایی یادگیری روند انعطاف پذیر بودن یکی از دلایل نشان دهنده عادی بودن مقاومت در برابر ناسازگاری است. به عنوان مثال در حمله ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بسیاری از آمریکایی هایی که به این حملات پاسخ دادند، برای بازسازی زندگی پس از جنگ خود تلاش کردند.

شما می توانید انعطاف پذیری و درس آموزی از تجربیات دشوار و آسیب زا را با تمرکز کردن بر روی ۴ جزء اصلی (پیوند، سلامتی، افکار سالم و معنا) تقویت کنید. توصیه می شود برای افزایش انعطاف پذیری و تحمل مشکلات حال رشد از این راهکار ها استفاده کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!