روانشناسی فیزیولوژیک

ایمنی شناسی عصبی روانی چیست؟

محققان با مطالعه بر روی ایمنی شناسی عصبی روانی به این نتیجه رسیده اند که سیستم ایمنی بدن انسان و سیستم عصبی مرکزی می تواند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ولی آنها به تازگی دریافته اند که این ارتباط چگونه کار می کند و چقدر می تواند برای سلامتی مهم باشد.

سیستم عصبی مرکزی بدن انسان از عصب های موجود در مغز و نخاع تشکیل شده است و این در حالی است که سیستم ایمنی بدن از ارگان ها و سلول هایی با هدف دفاع از بدن در برابر عفونت ها تشکیل شده است.

مولکول ها و پروتئین های کوچکی در هر دو سیستم تولید می شود که وظیفه انتقال پیام بین دو سیستم را بر عهده دارند. در سیستم عصبی مرکزی هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی وظیفه پیام رسانی دارند و در سیستم ایمنی این کار بر عهده پروتئین هایی به نام سیتوکین است.

پژوهش ها چه می گویند؟

تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند تاثیر زیادی در سیستم ایمنی بدن داشته باشد. از این رو عمده مطالعات بر روی یخش پروتئین سیتوکین در برابر فشار های روحی و روانی تمرکز دارد.

سیتوکین موجود در سیستم ایمنی بدن انسان پروتئین کوچکی است که توسط سلول ها آزاد می شوند. سیتوکین ها انواع مختلفی دارند. اما سیتوکین ضد التهابی نام پروتئینی است که از طریق استرس و اضطراب تحریک می شوند.

وقتی که بدن شما در شرایط عادی قرار دارد، بدن برای پاسخ و دفاع در برابر عفونت ها و آسیب دیدگی ها سیتوکین هایی منتشر می کند که می تواند میکروب ها را از بین ببرد و بافت بدنی را ترمیم کند.

بدن در هنگام استرس نیز هورمون های خاصی مانند اپی نفرین (آدرنالین) ترشح می کند که می توانند به گیرنده های سیتوکین های التهابی متصل شوند.

نمونه هایی از ایمنی شناسی عصبی روانی

  • پسوریازیس

پسوریازیس نمونه ای عالی از ایمنی شناسی عصبی روانی برای نشان دادن نحوه ترکیب سیستم ایمنی بدن، سیستم عصبی مرکزی، سلامت روان و سطح استرس است. در این بیماری سلول های پوست سریع رشد کرده و بدن شروع به پوست ریزی اضافه می کند.

پسوریازیس منجر به خارش و درد شدید می شود. دلیل رشد بیش از حد سلول های پوستی آزاد شدن سیتوکین از سیستم ایمنی است. استرس منجر به شروع یا وخامت پسوریازیس می شود.

فرد مبتلا به این بیماری تمایل دارد سطح منبع کورتیزول (هورمون استرس) را بالا ببرد. هیپوتالاموس موجود در سیستم عصبی مرکزی وظیفه تولید کورتیزول را بر عهده دارد. هنگامی که شما دچار استرس شوید، غده هیپوفیز منجر به تولید کورتیزول می شود.

در نتیجه تولید این هورمون استرس زا، سیتوکین های التهابی آزاد می شوند و این منجر به افزایش سلول های پوستی می شود.

گزارش های حاکی از آن است که افراد مبتلا به پسوریازیس دارای شرایط روانی مانند افسردگی، استرس زیاد و افکار خودکشی هستند. در حال حاضر هیچ راه درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد.

  • سرطان

پژوهش ها نشان می دهد که بین ایمنی شناسی عصبی روانی و سرطان رابطه وجود دارد. این شواهد عبارتند از:

  • بروز استرس در پاسخ به ناهنجاری های سیستم ایمنی بدن در زنان مبتلا به خطرات ژنتیکی
  • ارتباط بین مبتلایان سرطان پستان و افسردگی
  • بروز ناهنجاری در سیستم ایمنی بدن از طریق احساس تنش حاصل از سرطان سینه، دهانه رحم و تخمدان
  • ارتباط سیستم ایمنی بدن و سیستم عصبی مرکزی باعث اختلال در علائم درمان سرطان مانند خستگی، افسردگی و مشکل در خواب می شود.
  • همراه بودن تجربیات استرس زا و افسردگی با انواع سرطان ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!