روانشناسی تربیتی

برای احساس رضایت بیشتر از تربیت فرزندم باید چه نکاتی رعایت کنم؟

برای احساس رضایت بیشتر از تربیت فرزندم باید چه نکاتی رعایت کنم؟

شما که دارید این مقاله را می خوانید یا فرزند دارید، یا قراره در آینده بچه دار شوید. بچه داری مسئولیت سنگینی است که نیاز به پرورش صحیح والدین دارد. من مراجعین زیادی داشتم که راجع به رضایت بیشتر از تربیت فرزندشان از من کمک می خواستند و من به همه آنها راهکار هایی ارائه دادم که خداروشکر رضایت بخش بودند.

نکاتی برای رضایت بیشتر از تربیت فرزند

با خودم که فکر کردم، گفتم که این نکات رضایت بیشتر از تربیت فرزند را با شما به اشتراک بگذارم. توجه شما را به ادامه این مقاله جذاب و کاربردی جلب می کنم.

  1. عزت نفس فرزند خود را افزایش دهید.

زمانی که فرزندان از همان دوران نوزادی خود را از طریق چشم والدین می بینند، شروع به بیان احساسات خود می کنند. زبان بدن، گفتار، کردار و حتی لحن شما توسط فرزندتان جذب می شود. حتما می دانید که گفتار و گردار شما به عنوان والدین بیش از هر چیز دیگری می تواند بر عزت نفس فرزندتان تاثیر گذار باشد.

با ستایش موفقیت فرزند، هر چند کم، به آنها حس غرور و مفتخر بودن می دهید. اجازه دهید فرزندان کارهایشان را مستقل از شما انجام دهند تا احساس قدرت و توانایی کنند. اگر فرزند را با افراد دیگر مقایسه یا او را در برابر دیگران کوچک کنید، در واقع تاج بی ارزشی بر سر او می گذارید.

از کلمات و عبارات به عنوان سلاح خطرناک استفاده نکنید. مثلا هیچ وقت نگویید: “چه کار احمقانه ای قرار است با نظر تو انجام شود.” یا “رفتارت از برادر کوچکترت، بچه گانه تر است.” درد همه این عبارات مثل درد جسمانی است. همین قدر دردناک و آسیب زا !

پس بیایید و کلمات خود را با دقت انتخاب کنید و دلسوز باشید. به آنها یاد دهید که همه اشتباه می کنند و شما هنوز آنها را دوست دارید حتی اگر رفتارشان ناپسند و بد بوده است.

  1. دست از سرزنش های مکرر بردارید.

تا به حال به این فکر کرده اید که در طول روز چند بار نسبت به عملکرد فرزندتان واکنش منفی نشان می دهید؟ شما بیشتر انتقاد می کنید تا تعریف !

اگر رئیس شما با راهنمایی های منفی قدم به سوی مشا بردارد، حتی اگر حسن نیت داشته باشد، چه احساسی خواهید داشت؟ این مورد درباره فرزند نیز به همین صورت صدق می کند.

مثلا بیایید و بگویید: “عزیز من، بدون اینکه من ازت بخواهم، تو تخت خوابت را مرتب کردی ! این عالی است.” یا “من رفتارت را در هنگام جر و بحث با خواهرت دیدم و تو خیلی صبور بودی و این خیلی خوب است.”

با بکار بردن این عبارات به جای سرزنش های مکرر می توانید در طولانی مدت تاثیرات مفیدی بر روی فرزند خود بگذارید.

هر روز به دنبال بهانه ای باشید که با آن بتوانید فرزند را ستایش کنید و تنها پاداش سخاوتمندانه ای که میتوانید به او بدهید عشق، آغوش گرم، تعریف و تمجید است. با انجام این کارها بزودی شاهد رضایت بیشتر از تربیت فرزند خود خواهید بود.

  1. تنظیم محدودیت ها و سازگاری با نظم و انضباط

نظم و انضباط در هر خانواده ای ضروری است. هدف از ایجاد نظم و انضباط در هر خانواده این است که فرزند بتواند رفتار های قابل قبول را انتخاب و کنترل نماید. در برخی موارد ممکن است که فرزندان این محدودیت ها را آزمایش کنند، ولی برای رشد و رسیدن به دوران بزرگسالی و برای قبول مسئولیت های مختلف به این محدودیت ها نیاز دارند.

در خانه قوانینی وضع کنید تا فرزند انتظارات شما را درک کند و حس خود کنترلی در آنها ایجاد شود. برخی قوانینی که والدین در خانه وضع می کنند شامل موارد زیر است:

تا زمان انجام دادن تکالیف، نمی تواند از تلویزیون استفاده کند

اگر تکالیف را سر وقت انجام ندهد، ممکن است امتیازاتی از دست دهد.

یکی از اشتباهات رایجی که والدین انجام میدهند، پیگیر عواقب کار نبودن آنهاست. شما نمیتوانید فرزند را بخاطر یک گفتگو تنبیه کنید و روز بعد آن را نادیده بگیرید. در واقع ثابت قدم بودن، انتظارات شما را برآورده می کند و رضایت بیشتر از تربیت فرزند خود خواهید داشت.

  1. وقت گذاشتن برای فرزند.

غالبا دور هم جمع شدن برای داشتن یک وعده غذایی برای والدین و فرزندان دشوار است، حالا چه انتظاری از داشتن اوقات باکیفیت در کنار یکدیگر می رود؟

صبح ها ۱۰ دقیقه زودتر از فرزند خود بیدار شوید تا بتوانید با همدیگر صبحانه بخورید و ظرف ها را در ظرفشویی قرار دهید. فرزندانی که زیاد مورد توجه والدین خود قرار نمی گیرند، سعی می کنند با رفتار های بد توجه والدین را به خود جلب کنند.

بسیاری از والدین وقت گذرانی با فرزندشان را پاداش می دانند. پس بیایید و هر هفته “یک شب خاص” را تعیین کنید تا در کنار یکدیگر باشید و به فرزندان اجازه دهید همانطور که می خواهند وقتشان را بگذرانند.

تحقیقات نشان می دهد که نوجوانان کمتر از بچه های کوچکتر به توجه والدین نیاز دارند. از آنجایی که فرصت های گردهمایی اعضای خانواده کم است، والدین باید تمام تلاش خود را بکار بگیرند تا فرزند نوجوانشان که تمایل به شرکت در بحث ها و فعالیت های خانوادگی دارد، در دسترس باشد.

پیشنهاد می شود حضور خود را در کنسرت ها، بازی ها و سایر  رویداد ها با فرزند بیشتر کنید. این افزایش ارتباط باعث می شود که شما از راه های مختلفی بتوانید فرزند و کسانی که با او رابطه زذیکی دارند مانند دوستانشان، بهتر بشناسید و اینگونه است که شما رضایت بیشتری از تربیت فرزند خواهید داشت.

  1. نقش خوبی برای فرزند خود باشید.

فرزندان با مشاهده رفتار والدین از آنها چیزهایی یاد میگیرند و هر چه سن آنها کمتر باشد، تقلید رفتار بیشتر است. قبل از آنکه جلو فرزند خود عصبانی شوید به این فکر کنید که آیا دوست دارید فرزندتان هم در موقع عصبانیت همین رفتار را داشته باشد؟

توجه کنید که شما دائما تحت نظر فرزندانتان هستید. مطالعات نشان میدهد که فرزندانی که رفتار پرخاشگرانه ای دارند، معمولا در خانواده ای پرخاشگر تربیت شده است.

سعی کنید با داشتن ویژگی هایی مثل احترام، دوستی، صداقت، مهربانی و صبوری آنها را به فرزند خود یاد دهید تا احساس رضایت بیشتر از تربیت فرزند خود داشته باشید.

  1. در اولویت قرار دادن ارتباطات

شما نمی توانید همه کار ها را بر دوش فرزندان بیندازید و انتظار داشته باشید که همه آنها را انجام دهند، فقط به این دلیل که شما والدین هستید. فرزندان برای انجام کاری نیاز به دلیل دارند، درست مانند والدینی که برای انجام کارهای فرزندش از او توضیح و دلیل می خواهد. باید بدانید که اگر در توضیح دادن کاهلی کنیم، در واقع ارزش و انگیزه خود را پایین می آوریم. والدینی که برای فرزندانشان دلیل می آورند، در حقیقت درک کردن را به آنها یاد می دهند. بهتر است انتظارات خود را واضح بیان کنید و اگر مشکلی وجود داشت، آن را بگویید.

بیان احساسات خود از زمانی که فرزندتان کودک است کمک می کند تا فرزند از همان دوران درباره راه حل با شما کار کرد. پیشنهاد دهید و انتخاب کنید. به فرزندان فرصت دهید تا پیشنهاد دهند و انتخاب کنند. کودکانی که در تصمیم گیری ها مشارکت بیشتری دارند، انگیزه بیشتری در عمل به این تصمیمات دارند. زمانی که شما به فرزندان خود فرصت مشارکت و تصمیم گیری در امور خانه را میدهید، آنها با عملکرد عالی که از خود نشان میدهند می توانند احساس رضایت بیشتر از تربیت فرزند را به شما هدیه دهند.

  1. انعطاف پذیری فراموش نشود !

بهتر است کمی تمایلات خود را به سمت سبک فرزند پروری بچرخانید. اگر شما جز آن دسته از والدینی هستید که از رفتار فرزند خود عصبانی و خشمگین می شوید، شاید به این دلیل باشد که شما انتظارات غیر واقعی از فرزندان خود دارید. خواندن این بخش و مراجعه به متخصصان رشد کودک برای والدینی که به کلمه “باید” زیاد اهمیت می دهند، مفید است. برخی والدین به واژه “باید” اهمیت خاصی می دهند و خیلی تاکید بر آن دارند به عنوان مثال می گویند: “فرزند من باید از این به بعد آموزش ببیند.”

محیطی که فرزندان در آن زندگی می کنند، تاثیر زیادی بر رفتار آنها دارد. بنابراین بیایید و این بار محیط را تغییر دهید تا رفتار آنها نیز تغییر کند. والدینی که دائما به فرزند دوساله خود “نه” می گویند، از همین الان به دنبال تغییر محیط اطراف خود باشید تا روزانه کمتر شاهد این رفتار های بد و ناپسند کودک خود باشید.

در نهایت شما با تغییر محیط می توانید ناامیدی را از خود و فرزند دلبندتان دور کنید.

بعد از اینکه رفتار فرزندتان تغییر کرد، شما هم باید سبک فرزند پروری خود را تغییر دهید و حتما تا الان فهمیده اید که هر روش و سبکی که برای تربیت فرزند خود بکار برده اید، کارایی خوبی نداشته و نتیجه آن رضایت بخش نبوده است.

نوجوانان تمایل دارند که دوستان خود را به عنوان الگو قرار دهند، آنها از سرمشق قرار دادن والدین خود سرباز می زنند. فرزندان حق استقلال دارند!

اما باید توجه کنید که در حین استقلالی که به آنها می دهید، آنها را راهنمایی، تشویق و دعوت به نظم کنید.

از بهترین فرصان ها استفاده کنید تا ارتباط موثری با فرزندان خود داشته باشید. با ارتباطی موفق و تاثیر گذار، شما احساس رضایت بیشتری از تربیت فرزند خود دارید.

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!