روانشناسی مشاوره

تاثیر روانشناسی محیط کار بر کا‌رکنان

تاثیر روانشناسی محیط کار بر کا‌رکنان

روانشناسی محیط کار، که بعضاً به آن روانشناسی صنعتی و سازمانی نیز گفته می‌شود با درک، تبیین و در نهایت بهبود رفتارهای افراد و گروه‌ها در سازمان‌ها و استفاده از این دانش در مورد مشکلات محل کار درگیر است. برخی از مشکلاتی که مطالعات روانشناسی محل کار به حل آنها کمک می‌کند عبارتند از:

آسیب روانی در محل کار، مسائل مربوط به بهره‌وری کارگر و مدیریت سطح استرس کارگر.

چگونه می‌توان از روانشناسی محیط کار استفاده کرد؟

استفاده از روانشناسی در محل کار می‌تواند فواید زیادی برای کارمندان و کارفرمایان داشته باشد. به طور معمول  هدف بهبود رفاه ذهنی کارکنان است تا آن‌ها برای انجام کار خود به روشی موثر احساس امنیت، ارزش و اعتبارکنند.

این به نوبه خود باعث کاهش سطح استرس و افزایش بهره‌وری کارمندان می‌شود که می‌تواند به نتایج بهتر کارفرمایان کمک کند.

بسیاری از سازمان‌های بزرگ دارای روانشناسان سازمانی برای کار با مسائل روانشناختی در محل کار هستند. این متخصصان از روانشناسی و استراتژی‌های تحقیق کارگر برای ارزیابی محیط‌های محل کار، شناسایی مناطقی که نیاز به پیشرفت دارند و توسعه استراتژی‌هایی برای حل این مسائل استفاده می‌کنند.

آنها همچنین فرهنگ شرکت و نیازهای شغلی را برای کمک به توسعه بهتر فرایندهای استخدام و آموزش مطالعه می‌کنند.

 

روش‌های دیگری که از روانشناسی محیط کار در سازمان‌ها استفاده می‌شود:

مدیریت استرس در محیط کار: استرس در روانشناسی محیط کار یک موضوع فرعی است که مورد توجه کارکنان و سازمان‌ها است. استرس در محل کار تقریباً اجتناب ناپذیر و حتمی است، چه افراد با یک رئیس سخت روبرو باشند،

چه شرایط نامناسب برای کار، مهلت مقرر، حجم کار زیاد یا حقوق ناکافی داشته باشند همه این مسائل استرس را در محل  کار شدت می‌بخشد و می‌تواند برای سلامت جسمی و روحی مضر باشد.

سازمان‌ها به طور فزاینده‌ای به روانشناسان، متخصصان تغذیه و سایر متخصصان مراجعه می‌کنند تا برنامه‌های سلامتی در محل کار را با هدف دستیابی به بهزیستی ذهنی بهتر کارکنان از طریق ارائه وعده‌های غذایی سالم، کلاس‌های یوگا، فضاهای آرام و سایر ابزارها برای درک بهتر استرس آنها مبتنی بر تمرینات ارزیابی شناختی انجام دهند

زیرا می‌دانند که این برنامه‌ها بازده کار را بیشتر می‌کند و آن سازمان را به سمت موفقیت می‌کشاند.

تاثیر روانشناسی رنگ‌ها در روانشناسی محیط کار

روانشناسی رنگ در محل کار:

روانشناسی رنگ‌ها و اینکه چگونه رنگ‌های مختلف حالات و احساسات مختلف را برمی‌انگیزند، یک نکته مهم در روانشناسی محیط کار است. طرح‌های رنگی داخلی در محیط کار می‌تواند تأثیر جدی بر روحیه و بهره‌وری کارگران و رفتار مشتریان داشته باشد.

به عنوان مثال، یک مطالعه اخیر در دانشگاه تگزاس نشان داده است که دفاتر خاکستری ملایم، بژ و سفید احساس غم و اندوه و افسردگی ایجاد می‌کنند، رنگ‌های سبز و آبی احساس خوبی را ایجاد می‌کنند که باعث بهبود کارایی و تمرکز می‌شود، رنگ زرد می‌تواند نوآوری و الهام بخش باشد، رنگ قرمز احساس ناراحتی و هشدار ایجاد می‌کند که ممکن است به بهره وری در کار آسیب برساند.

آزار روانشناختی در محیط کار:

آزار روانشناختی هر رفتاری است که از طرف یک فرد یا گروه در محل کار با فرد یا گروه دیگری خصمانه یا ناخواسته باشد. این رفتار نادرست معمولاً به صورت اظهارنظرهای کلامی، حرکات یا اقداماتی رخ می‌دهد که بر عزت و رفاه ذهنی فرد مورد نظر تأثیر می‌گذارد و در نتیجه باعث ایجاد یک محیط کاری خصمانه می‌شود.

کارفرمایان یک تعهد اخلاقی و قانونی دارند تا اطمینان حاصل کنند که هیچ یک از کارمندان آنها در محیط کار مورد آزار و اذیت روانشناختی ناخواسته قرار نمی‌گیرند زیرا این امر بر توانایی کارگران در انجام کار خود تأثیرمنفی می‌گذارد.

اگر کلیه سازمانها به مسئله روانشناسی محیط کار اهمیت دهند محل کاری موفق و با آرامش و کارکنانی سالم و متعهد را خواهد داشت و همین مساله باعث می‌شود با جامعه سالمی نیز روبرو شویم.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!