روانشناسی کودکان

تاثیر سبک های فرزند پروری

سوال: تاثیر سبک های فرزند پروری بر روی رشد کودک چگونه است؟

علاوه بر تست بامریند که ۱۰۰ کودک پیش دبستانی در مطالعه اولیه اش مورد تحقیق قرار داد، محققان متعددی درباره سبک های فرزند پروری مطالعه کرده اند.

نتایج حاصل از این مطالعات عبارتند از:

  • سبک والدین قدرت طلب

این سبک منحصر کودکان مطیع و دارای مهارت است. این کودکان شادی و شایستگی اجتماعی و عزت نفس پایین تری نسبت به بقیه دارند.

  • سبک والدین مقتدر

این سبک در برگیرنده کودکان خوشحال، توانمند و موفق است.

  • سبک والدین آسان گیر

در این سبک، کودکانی که از شادی و خود تنظیمی کمی برخوردار هستند و علاوه بر آن مشکل اقتدار و ضعف عمل آنها در مدرسه وجود دارد.

  • سبک والدین بی تفاوت

این سبک پایین ترین رتبه در شیوه زندگی دارد. کودکان در کنترل خود تمایل کمتری دارند، اعتماد به نفس پایینی دارند و از شایستگی کمتری نسبت به همسالان خود دارند.

مزایای سبک فرزند پروری والدین مقتدر

کودکانی که در این سبک رشد می کنند، مطابق درخواست والدین خود عمل می کنند زیرا والدین منطقی و عادل به نظر می رسند. ارائه قوانین توسط والدین منجر به نفوذ مقررات در کودکان می شود. فرزندان نه تنها به دلیل ترس از مجازات به پیروی از قوانین می پردازند، بلکه این قولانین را عادلانه و قابل قبول می دانند. در نهایت با هر احساس درونی چه درست و چه نادرست سعی در رعایت این قوانین دارند.

والدین به منظور تشکیل ترکیبی منحصر به فرد در هر خانواده با یکدیگر ادغام می شوند. به عنوان مثال، ممکن است یک مادر سبک قدرت طلب نشان دهد در حالی که پدر خانواده از یک نگرش آسان گیر تر حمایت و پیروی می کند.

ترکیب سبک می تواند منجر به مختلط شدن سیگنال ها شود. برای منسجم بودن در سبک های فرزند پروری، ضروری است والدین سبک خود و همکاری با یکدیگر را یاد بگیرند.

محدودیت ها و انتقادهای مربوط به حوزه سبک والدین

پیوند بین سبک های والدین و رفتار برای یافتن روابط بین متغیر ها مفید تلقی می شود اما این نمی تواند باعث برقراری ارتباط بین علت و معلول شود. با این وجود شواهد نشان می دهد سبک والدین با الگوی خاص رفتاری و متغیر های دیگر مانند خلق و خو کودک که نقش اصلی دارد، در ارتباط است.

برخی از شواهد دیگر نشان می دهد که رفتار کودک بر سبک های فرزند پروری تاثیر می گذارد. یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۰۶ نشان می دهد والدین کنترل کمتری بر روی کودکان با رفتار سخت و دشوار دارند. این نتایج حاکی از آن است کودک پرخاشگر نه به علت بیش از حد آسان گیر بودن والدین، بلکه به دلیل دست کشیدن از کنترل وی، بد رفتاری کند.

همچنین محققان خاطر نشان کرده اند گاهی اوقات بین سبک های فرزند پروری و رفتارها همبستگی ضعیفی وجود دارد. در بسیاری موارد، نتایج مورد انتظار تحقق نمی یابد. به عنوان مثال ممکن است والدین با سبک قدرت طلب فرزندانی ناسازگار با رفتار بزهکارانه دارند، در حالی که والدین با سبک های آسان گیر فرزندانی با اعتماد به نفس و موفق دارند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!