روانشناسی اجتماعی

حمایت اجتماعی

در تحلیل روابط اجتماعی

هر رابطه ای که با فردی غیر از خود شخص برقرار کننده ارتباط صورت گیرد، رابطه اجتماعی نامیده می شود، بنابراین رابطه با دوستان، خویشاوندان، اعضای خانواده و همکارانن همگی از جمله مثال هایی برای رابطه اجتماعی هستند (گلاتری[۱] و همکاران، ۲۰۱۰). یکی از دستاوردهایی که افراد در روابط اجتماعی غیر از برقراری ارتباط به دست می آورند، دریافت حمایت اجتماعی می باشد (اسکات[۲] و همکاران، ۲۰۰۵).

در واقع یکی از علت هایی که انسان ها را به سمت زندگی جمعی سوق می دهد، دریافت حمایت اجتماعی می باشد (هلستروم [۳]و همکاران، ۱۹۸۷). حتی اگر این کار با برنامه ریزی قبلی و هشیارانه صورت نگیرد، دریافت حمایت اجتماعی یکی از اهداف زیربنایی در برقراری روابط اجتماعی می باشد (گلاتری و همکاران، ۲۰۱۰).

حمایت اجتماعی، انواع مختلفی را در بر می گیرد (جنینگ[۴] و همکاران، ۲۰۲۰):

حمایت اجتماعی

دریافت همه انواع حمایت های اجتماعی دارای اهمیت هستند، اما از نظر روانشناختی، مهم ترین حمایتی که افراد می توانند در روابط اجتماعی خود به دست آورند، حمایت احساسی یا عاطفی می باشد (واکر[۵]، ۲۰۱۹). حمایت احساسی یا عاطفی می تواند در بهبود بیماران دچار اختلالات روانپزشکی و همچنین در پیشگیری از بروز اختلالات روانپزشکی موثر واقع شود (اسکات و همکاران، ۲۰۰۵).

در مطالعات مربوط به سندروم پیش از قاعدگی و اختلال ملال پیش از قاعدگی، از دریافت حمایت اجتماعی بخصوص حمایت عاطفی به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل در جهت بروز نشانه ها یاد کرده اند، همچنین در اغلب درمان های به کار برده شده در درمان اختلال ملال پیش از قاعدگی تامین حمایت های عاطفی مورد تاکید بوده است (گلاتری و همکاران، ۲۰۱۰). البته لازم به ذکر است که حتی در صورت شدید نبودن سندروم پیش از قاعدگی و عدم وجود معیارهایی جهت تشخیص اختلال ملال پیش از قاعدگی، به این موضوع اشاره شده است که زنان در دوران قاعدگی به منظور تسهیل گذار از این دوران به حمایت های عاطفی نیاز دارند (اسکات و همکاران، ۲۰۰۵).

حمایت عاطفی زمینه را برای تخلیه هیجانی فراهم می کند و تخلیه هیجانی این امکان را به وجود می آورد که فرد سطح استرس تجربه شده خود را بدون دریافت هیچ گونه درمان و یا آموزشی کاهش دهد (جنینگ و همکاران، ۲۰۲۰).  در اغلب اختلالا روانپزشکی، دریافت و یا عدم دریافت حمایت های اجتماعی به عنوان یکی از عواملی شناخته می شود که مثبت یا منفی بودن پیش آگهی درمان را تعیین می کند (گلاتری و همکاران، ۲۰۱۰).

در مطالعه ای پیشنهاد شده است که زنان در دوران تجربه کردن سندروم پیش از قاعدگی، اگر از اعضای خانواده خود حمایتی دریافت نمی کنند، به عنوان اولین و در دسترس ترین گزینه می توانند به متخصص زنان خودشان مراجعه کنند و اگر متخصص زنان حمایت عاطفی مناسبی را فراهم نمی کند، متخصص و یا مشاور دیگری را بدین منظور جست و جو نمایند (واکر، ۲۰۱۹). باید توجه داشت که یکی از مهم ترین اشخاصی که در دوران پیش از قاعدگی می تواند حمایت عاطفی مناسبی را فراهم کند، شریک زندگی فرد می باشد (جنینگ و همکاران، ۲۰۲۰).

Gellaitry, G., Peters, K., Bloomfield, D., & Horne, R. (2010). Narrowing the gap: the effects of an expressive writing intervention on perceptions of actual and ideal emotional support in women who have completed treatment for early stage breast cancer. Psycho‐Oncology۱۹(۱), ۷۷-۸۴.

Scott, A. B., & Mallinckrodt, B. (2005). Parental emotional support, science self‐efficacy, and choice of science major in undergraduate women. The Career Development Quarterly۵۳(۳), ۲۶۳-۲۷۳.

Helströum, L., & Victor, A. (1987). Information and emotional support for women after miscarriage. Journal of Psychosomatic Obstetrics & Gynecology۷(۲), ۹۳-۹۸.

Jennings, E. A., Mkhwanazi, N., & Berkman, L. (2020). Receipt of emotional support among rural South African adults. Ageing & Society۴۰(۵), ۱۰۳۹-۱۰۶۳.

Walker, T. J. (2019). Social-Emotional Support as a Mediator of Household Structure and Mental Distress in Women.

[۱] Gellaitry, G., Peters, K., Bloomfield, D., & Horne, R

[۲] Scott, A. B., & Mallinckrodt, B

[۳] Helströum, L., & Victor, A

[۴] Jennings, E. A., Mkhwanazi, N., & Berkman, L

[۵] Walker, T. J

نویسنده: دکتر نادر اباذری

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!