روانشناسی بالینی

راهکارهایی برای کمک به افراد دارای اختلال انطباق

راهکارهایی برای کمک به افراد دارای اختلال انطباق

اختلال انطباق نوعی بیماری روانی مرتبط با استرس است که در اثر حوادث، شرایط و سایر عواملی ایجاد می‌شود که باعث پریشانی مستمر یا ضربه می‌شوند. این می‌تواند باعث افسردگی و اضطراب، تغییرات رفتاری و مشکل در عملکرد طبیعی در تمام زمینه‌های زندگی فرد شود.

اگر به کسی اهمیت می‌دهید که دوران پراسترسی را پشت سر گذاشته است و شرایط خوبی ندارد، هر طور که می‌توانید به او کمک کنید. درمان و دارو می‌تواند به تخفیف علائم کمک کند و مکانیسم‌های مقابله‌ای بهتری را برای استرس فراهم کند.

اختلال انطباق چیست؟

اگر یکی از اعضای خانواده، شریک زندگی یا دوستی دارید که با استرس یا ضربه روحی روبرو است ممکن است اختلال سازگاری داشته باشد. این یک وضعیت دائمی نیست، اما ممکن است ناتوان‌کننده باشد. آن‌ها می‌توانند از حمایت و کمک شما بهره مند شوند. در مورد شرایط بیشتر بدانید تا حمایت کنید.

به آنها کمک کنید تا استرس را در زندگی خود کاهش دهند، آنها را در انتخاب شیوه زندگی سالم درگیر کنید، عزیز خود را در محافل مثبت و حمایتی اجتماعی فعال نگه دارید.

اگر شما یکی از عزیزان مبتلا به اختلال سازگاری دارید، این بدان معناست که آنها چیزی بسیار استرس‌زا یا احتمالاً حتی آسیب زا را تجربه کرده‌اند. این بیماری روانی ناشی از شرایط استرس زا و دشوار زندگی است.

با این وجود هرکسی که دوران سختی را پشت سر بگذارد حتما دچار این بیماری نمی‌شود و اینکه چه عواملی باعث ایجاد آن می‌شود می‌تواند متفاوت باشد. برخی از نمونه ها عبارتند از:
 • پایان یک رابطه مهم
 • از دست دادن شغل و مشکلات مالی متعاقب آن
 • زندگی با بیماری مزمن یا فانی
 • افسردگی، غم، گریه
 • اضطراب، عصبی بودن، نگرانی بیش از حد

علائم ناشی از اختلال انطباق

 • احساس غرق شدن یا دفن شدن توسط استرس
 • تغییرات رفتاری غیرمعمول
 • کناره گیری اجتماعی
 • عدم توانایی در تمرکز بر وظایف
 • پرهیز از مسئولیت‌ها
 • افکار خودکشی

اختلال انطباق زمانی تشخیص داده می‌شود که کسی استرس یا ضربه زیادی را تجربه کرده و دارای عکس‌العمل متناسب با شرایط باشد. آن‌ها قادر به عملکرد عادی نیستند، درکار یا خانه چالش‌هایی را تجربه می‌کنند، این می‌تواند تا شش ماه طول بکشد.

اختلال انطباق به طور معمول موقتی است و می‌تواند ناتوان‌کننده باشد و باعث ایجاد عوارض جدی شود. شخصی که به دلیل این اختلال به او اهمیت می‌دهید احتمالاً احساس ضعف، ناامیدی، ترس و افسردگی کرده است.

از چند طریق می‌توانید به این افراد کمک کنید اما مهمتر از همه به آنها کمک کنید تا تحت درمان قرار بگیرند.

 1. در صورت امکان شرایط استرس‌زا، افراد و رویدادها را کاهش دهید.

مانند سایر بیماری‌های روانی مرتبط با ضربه و استرس، اختلال انطباق یک علت شناخته شده دارد، قرار گرفتن در معرض یک رویداد یا مجموعه ای از حوادث آسیب زا یا استرس زا.

شما ممکن است قدرت یا توانایی حذف همه عواملی را در زندگی عزیزان خود نداشته باشید اما هر کاری که می‌توانید برای کاهش استرس آنها انجام دهید، مفید خواهد بود. به عنوان مثال، شما می‌توانید در خانه کمک کنید،کارهای خانه را انجام دهید یا به مراقبت از کودک کمک کنید.

برخی از مسئولیت‌های آن‌ها را بر عهده بگیرید تا نگرانی کمتری داشته باشند.

اگر اطرافیان برای این افراد استرس وارد می‌کنند، آن‌ها را تشویق کنید که در صورت امکان رابطه خود را قطع کنند. به آنها کمک کنید تا وقت بیشتری را با افراد مثبت و حمایت‌کننده سپری کنند و از افرادی که باعث پریشانی آن‌ها می‌شوند اجتناب کنند.

 1. تشویق به سبک زندگی سالم.

سالم بودن از نظر روحی و جسمی یک عامل محافظ در برابر واکنش‌های ضعیف به استرس و ضربه است. با تغییر سبک زندگی به عزیزان خود کمک کنید تا سلامتی خود را بهبود ببخشند.

این که آیا آن‌ها تحت درمان بوده‌اند یا در دوره نقاهت به سر می‌برند یا هنوز به دنبال مراقبت نیستند اهمیتی ندارد به آنها کمک کنید تا بهتر با شرایط استرس زای زندگی کنار بیایند. این کارها را می‌توانید انجام دهید:
 • در مورد تغذیه مناسب اطلاعات کسب کنید و غذاهای سالم بیشتری را در خانه بپزید.
 • به طور مرتب ورزش کنید.
 • تکنیک‌های ذهن آگاهی مانند تمرینات تنفسی و مدیتیشن را برای آرامش امتحان کنید.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!