روانشناسی اجتماعی

رفتار های اجتماعی چیست؟

معرفی رفتار های اجتماعی

برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ اصطلاح رفتار های اجتماعی به عنوان متضاد رفتارهای ضد اجتماعی توسط محققان علوم اجتماعی به کار برده شد. راه تشخیص رفتار های اجتماعی نگرانی درباره احساسات، حقوق و رفاه دیگران است. این رفتار می تواند به عنوان رفتاری دموکراتیک شامل احساس همدردی، نگرانی و کمک به افراد دیگر نیز شناخته شود

عوامل ایجاد رفتار های اجتماعی

به مدت چندین سال محققان علوم اجتماعی به دنبال به چالش کشیدن این موضوع بودند که چرا با وجود پر هزینه بودن این رفتار، باز هم افراد تمایل به نشان دادن رفتار های اجتماعی و کمک به دیگران دارند. برخی از افرد تمام زندگی خود را به خطر می اندازند تا به دیگران کمک کنند.

سوال: چرا مردم کاری به نفع دیگران انجام می دهند در حالی که هیچ منفعت شخصی برای خودشان ندارد؟

روانشناسان  از دلایل زیادی درگیر شدن افراد در رفتار های اجتماعی خبر داده اند. رفتار های اجتماعی در بزرگسالی و کودکی پرورش پیدا می کند. بزرگسالان کودکان را تشویق می کنند تا به دیگران کمک کند و با آنها به مهربانی رفتار کند.

روانشناسان توضیح می دهند که سیر تکامل این رفتار ها بر اساس اصول و قوانین انتخابی طبیعت است. به همین دلیل افراد زندگی خود را در معرض خطر قرار می دهند تا بتوانند از ژن خود مراقبت کنند و آن را زنده نگه دارند. پس انتخاب کمک به اعضای ژنتیکی خویشاوندان باعث می شود ژن ها زنده بمانند و به نسل های بعدی منتقل شود. شواهد نشان می دهد افراد بیشتر به کسانی کمک می کنند که به آنها نزدیک تر است.

یک اساس مهم می گوید ما به دیگران کمک می کنیم تا در عوض آنها به ما کمک کنند. روانشناسان توضیح می دهند که اگر افراد درک می کردند که کمک به دیگران منجر به محبت متقابل می شود، تولید مثل بیشتری می کردند و تعداد بیشتری از آنها زنده می ماند.

اجبار برخی عوامل مانند خودگرایی (کارهایی برای بهتر شدن چهره خود انجام دادن)، منفعت دوطرفه (منعکس شدن منفعت کمک به دیگران) و دلایل نوع دوستانه ( انجام کارهای خارج از بحث همدلی با دیگران) منجر به بروز رفتارهای اجتماعی شده است.

تاثیرات موقعیتی رفتارهای اجتماعی

ویژگی های موقعیتی رفتار های اجتماعی تاثیر زیادی بر همکاری افراد در فعالیت های دادرسی دارد. یکی از بارز ترین نمونه های چگونگی تاثیر موقعیتی رفتار های اجتماعی اثر تماشاگری است. اثر تماشاگری به کاهش گرایش افراد در کمک به فرد پریشان در زمان کمبود افراد کمک کننده اشاره دارد.

به عنوان مثال وقتی شما در خیابان راه می روید ناگهان کیف پول شما و محتویات آن بر روی زمین می افتند، در این موقعیت با وجود افراد زیاد در خیابان احتمال متوقف شدن شخصی برای کمک به شما کاهش می یابد. در موارد دیگر اگر شخصی در معرض خطر جدی مانند تصادف قرار گیرد، برخی از شاهدان تصور می کنند که افراد زیادی از قبل اعلان کمک به آن شخص کرده اند و پیش روی نمی کنند.

رفتار های اجتماعی موقعیتی تاثیر زیادی در دادرسی دارد. رفتار های اجتماعی می تواند در اصطلاح اثر تماشاگری نیز نقش مهمی ایفا کند. به عنوان مثال قتل غم انگیز زنی جوان به نام کیتی جنویز توانست علاقه و تحقیق زیادی در حوزه رفتار های اجتماعی موقعیتی به خود جذب کند.

در سال ۱۹۶۴ یک زن جوان در راه رسیدن به آپارتمان خود مورد حمله افراد شرور قرار گرفت. وی پس از مجروح شدن با چاقو به گوشه خیابان افتاد و درخواست کمک کرد. همسایگان با جود شنیدن صدای وی حاضر به کمک یا مداخله در حمله نبودند، نیم ساعت بعد یکی از همسایگان با پلیس تماس گرفت اما کیتی قبل از رسیدن به بیمارستان درگذشت.

این داستان درک موضوع اثر تماشاگری را نشان می دهد که چرا افراد در برخی از موقعیت ها و شرایط حاضر به کمک هستند اما در برخی موارد دیگر حاضر نیستند.

متخصصان و محققان از ارتباط و دخالت متغیر های موقعیتی متفاوت در رفتار های اجتماعی گزارش داده اند.
  • اولا، در یک موقعیت هر چه تعداد افراد زیاد تر باشد در نتیجه میزان مسئولیت فردی مردم در موقعیت کم می شود. این متغیر به عنوان انتشار مسئولیت شناخته می شود.
  • افراد در نحوه پاسخ دادن به چنین موقعیت هایی تمایل زیادی دارند، مخصوصا اگر این موقعیت دارای شرایط مبهم باشد. اگر افراد دیگر واکنشی نشان ندهند، در نتیجه میزان پاسخ گویی افراد دیگر کاهش می یابد.
  • ترس و نگرانی از قضاوت می تواند اعضای دیگر گروه را تحت تاثیر قرار دهد. در بعضی موارد اگر مردم بدانند که کمک آنها ناخواسته یا غیر مجاز بوده است، در نتیجه از کمک به دیگران می ترسند. چنین افرادی برای اینکه مورد قضاوت دیگران قرار نگیرند، از کمک به دیگران خودداری می کنند.

لانتان و دارلی معتقدند ۵ اتفاق مهم برای کمک کردن به دیگران باید رخ دهد. افراد باید:

  1. به وقایعی که اتفاق افتاده توجه کنند.
  2. به صورت اضطراری اتفاقات را تفسیر کنند.
  3. احساس مسئولیت و کمک به دیگران را تجربه کنند.
  4. به داشتن مهارت های لازم جهت کمک به افراد دیگر معتقد باشند.
  5. برای کمک به دیگران و ابراز همدلی انتخاب آگاهانه ای داشته باشند.

عوامل دیگری در غلبه به اثر تماشاگری می تواند به مردم کمک کند. این عوامل شامل داشتن رابطه شخصی با افراد نیازمند، داشتن مهارت و دانش لازم برای کمک به دیگران و همدلی می شود.

 

رفتار های اجتماعی در مقابل نوع دوستی

در برخی موارد نوع دوستی به عنوان زیر شاخه رفتارهای اجتماعی شناخته می شود. اما برخی محققان بر این باورند که مفاهیم و تعاریف مختلفی برای تعریف نوع دوستی وجود دارد.

رفتار های اجتماعی به عنوان نوعی رفتار مساعد کننده شناخته می شود و می تواند منفعت و مزایایی به ارمغان بیاورد. اما نوع دوستی صرفا به عنوان روشی خالص برای دور کردن نگرانی از فرد نیازمند کمک تلقی می شود.

برخی افراد معتقدند که مردم با انجام رفتار های خودخواهانه مانند مورد تحسین دیگران قرار گرفتن یا داشتن احساس خوب در مورد خود تمایل به نوع دوستی دارند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!