روانشناسی اجتماعی

عشق چیست؟

عشق مجموعه از احساسات و رفتارهایی است که منجر به صمیمیت، اشتیاق و تعهد می شود. دوست داشتن می تواند مراقبت، محافظت، جذابیت، محبت و اعتماد طرفین را به دنبال داشته باشد. با وجود اینکه این عارضه با طیف وسیعی از احساسات مثبت مانند خوشبختی، سرخوشی، هیجان و رضایت از زندگی همراه است، می تواند منجر به احساسات منفی مانند حسادت و استرس شود.

وقتی حرف از عشق می شود، بعضی از افراد باور دارند که این یکی از مهمترین احساسات انسانی است.

عشق یکی از رفتار هایی است که مطالعات زیادی بر روی آن انجام شده است با این حال هنوز هم درک آن کم است. به عنوان مثال محققان بر سر اینکه عاشق بودن یک پدیده زیست شناختی یا فرهنگی است، بحث می کنند.

احتمالا عاشق بودن تحت تاثیر هر دو پدیده زیست محیطی (بیولوژیکی) و فرهنگی است. نحوه بیان و تجربه عاشقی نیز تحت تاثیر برداشت شخصی ما از این حس است.

راه های تئوری روانشناسی برای توضیح عشق

سوال: از کجا می دانی؟

سوال: نشانه های عاشق بودن چیست؟

محققان بین احساسات “عاشق بودن” و “دوست داشتن” تمایز قائل شده اند.

به گفته روانشناس زیک روبین، عشق از سه عنصر اصلی تشکیل شده است:

  • دلبستگی: نیاز به تایید، بودن با فرد دیگر، مراقبت و تمایل به تماس جسمی
  • مراقبت: ارزش گذاری به خوشبختی و نیاز های شخص دیگر به طور متقابل
  • صمیمیت: اشتراک گذاری افکار، احساسات و تمایلات شخصی با فرد دیگر

روبین بر اساس این دیدگاه دو پرسشنامه به منظور اندازه گیری عشق ایجاد کرد. این دو پرسشنامه به ” مقیاس های دوست داشتن” و ” مقیاس های دوست داشتنی” روبین معروف است.

در حالی که مردم تمایل دارند اشخاصی که دوست دارند در نظرشان خوشایند بیایند، عشق با علاقه مندی، مالکیت، اعتماد به طرف مقابل مشخص می شود.

انواع عشق

بین اشکال عشق تفاوت وجود دارد. روانشناسان تعدادی از انواع این حس که ممکن است توسط افراد تجربه شود، شناسایی کرده اند.

انواع دوست داشتن عبارتند از:

  • دوستی: این نوع حس دربرگیرنده دوست داشتن شخصی و اشتراک گذاری درجه خاصی از صمیمیت است.
  • شیفتگی: این نوع دوست داشتن معمولا از احساسات شدید جذابیت نشات گرفته و بدون احساس تعهد است. این حس غالبا در اوایل رابطه اتفاق می افتد و ممکن است منجر به دوست داشتن پایدار شود.
  • علاقه و دوست داشتن پرشور: این نوع عاشقی با احساسات و اشتیاق شدید و جذابیت همراه است. همچنین ایده آل کردن طرف مقابل و حفظ نزدیکی جسمی در این نوع دوست داشتن دیده می شود.
  • دوست داشتن دلسوز / متحد: این شکل از دوست داشتن شامل اعتماد، محبت، صمیمیت و تعهد است.
  • دوست داشتن بی حد و حصر: این دوست داشتن زمانی اتفاق می افتد که فردی عاشق کسی باشد که احساسات متقابل و دوطرفه نداشته باشد.

به نظر می رسد هر چه بیشتر در مورد عشق یاد بگیریم، درک ما از آن کاهش می یابد. واقعیت این است که این شکل از دوست داشتن می تواند به معنای حسی متفاوت از دیگر احساسات باشد.

دانشمندان علوم اعصاب ثابت کرده اند پاسخگویی و واکنش افراد نسبت به دوست داشتن مانند مواد مخدر است. هر چه بیشتر تجربه کنند، نیازشان بیشتر می شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!