اختلالات

علائم اختلال کمبود توجه و بیش فعالی در بزرگسالان

معرفی اختلال کمبود توجه و بیش فعالی

اختلال کمبود توجه و بیش فعالی که در روانشناسی بالینی انگلیسی با نام اختصاری (ADHD) شناخته می شود، نوعی اختلال مغز است که بر توجه، کنترل رفتار و نشستن آرام تاثیر می گذارد.

علائم اختلال کمبود توجه و بیش فعالی در بزرگسالی تغییر کرده و برای ناظران کمتر دیده می شود. بدین صورت که یک فرد بزرگسال با وجود احساس بی قراری درونی می تواند آرام بنشیند. این علائم معمولا پایدار هستند با این حال بزرگسالان نسبت به کودکان کنترل بیشتری بر محیط پیرامون خود دارند و آنها می توانند زندگی خود را همراه با علائم کمبود توجه بیش فعالی مدیریت و طراحی کنند.

به عنوان مثال آنها شغلی انتخاب می کنند که در آن نیاز زیادی به نشستن طولانی مدت نباشد. این افراد ممکن است کاری که که در آن پیاده روی زیاد نیاز است مانند کادر بیمارستان، یک بازاریاب و یا یک شخصی که از ماشین خود به عنوان آژانس مسافرتی استفاده میکند، انتخاب کنند. آزاد نبودن کودکان در مدرسه منجر به بد به نظر رسیدن علائم در آنها می شود.

 

علائم اختلال کمبود توجه و بیش فعالی در بزرگسالان

اختلال کمبود توجه و بیش فعالی در بزرگسالان درصورت مشاهده شرایط زیر بر اساس نسخه پنجم DSM قابل تشخیص است.

 1. علائم اختلال کمبود توجه و بیش فعالی از کودکی وجود داشته و ممکن است تشخیص داده نشده باشد. اما باید شواهدی وجود داشته باشد که نشان دهد فرد با توجه کردن و کنترل کردن خود قبل از ۱۲ سالگی مشکل داشته است.
 2. علائم در بیش از یک زمینه وجود دارد. اکنون شما در دو یا چند زمینه مهم مانند خانه و مدرسه یا خانه و محل کار با علائم محرک و بیش فعالی بیش از حد مواجه هستید.
 3. علائم کمبود توجه و بیش فعالی بر عملکرد افراد تاثیر می گذارد و باعث کاهش کیفیت عملکرد اجتماعی، دانشگاهی و شغلی می شود.
 4. درحال حاضر بیشتر از ۵ علائم وجود دارد. DSM علائم اختلال کمبود توجه بیش فعالی را تشخیص می دهد که ۹ مورد از آنها به کمبود توجه و ۹ مورد از آنها به بیش فعالی مربوط می شود. اگر ۵ مورد از علائم ذکر شده بعد از ۱۷ سالگی وجود داشته باشند درنتیجه این اختلال قابل تشخیص می شود.
 5. دلایل دیگر رد شده محسوب می شوند. در بعضی از مواقع علائم شبیه به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی از بیماری دیگری مانند اختلال دوقطبی یا اختلال خواب ناشی می شود. پزشک باید قبل از تشخیص دقیق و کامل این اختلال، علل احتمالی مشابه این عارضه را رد کند.

 

جنبه های مثبت اختلال کمبود توجه و بیش فعالی

غالبا این اختلال کمبود توجه و بیش فعالی به عنوان یک استعداد و شایستگی تلقی می شود که می تواند جنبه های مثبتی داشته باشد.

برخی از افراد مبتلا به بیش فعالی:

 • انرژی زیادی دارند که می توانند این انرژی را به پروژه های کاری، ورزش، سرگرمی و برنامه های خیریه منتقل کنند.
 • بسیار خلاق هستند. بسیاری از کارآفرینان موفق و مشهور دارای بیش فعالی هستند.
 • حل کننده بسیار خوبی برای مشکلات هستند زیرا آنها تفکرات خارج از خانه ای دارند.
 • از حس شوخ طبعی و سرگرمی بسیار خوبی برخوردار هستند و این باعث گرایش افراد دیگر به آنها می شود.
 • درباره جهان بسیار کنجکاو هستند.
 • این افراد به دلیل انرژی، کنجکاوی و اشتیاق به زندگی از سن بیولوژیکی خود جوان تر به نظر میرسند.
 • حساس هستند و احساسات دیگران را درک می کنند.
 • در همه حال مورد اعتماد و دوست داشتن هستند و می توانند رابطه های طولانی و شاد داشته باشند.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!