روانشناسی یادگیری

عملکرد حافظه و ذهن چگونه است؟

در روانشناسی بالینی، انواع مختلف عملکرد حافظه و ذهن مورد بررسی قرار می گیرد.

رویا چیست؟

عملکرد حافظه و ذهن نشان می دهد که همه رویا می بینند. رویا در برگیرنده تصاویر، افکار و احساسات تجربه شده در خواب است. علت اصلی رویا ناشی از احساس شدید، بسیار مبهم، زودگذر، گیج کننده یا کسل کننده باشد. رویا به دو گروه شاد و غمگین تقسیم می شوند.

برخی از رویا ها بیانگر روایت روشنی هستند و برخی دیگر معنی خاصی ندارند.

واضح ترین رویا هنگام خواب سریع چشم  اتفاق می افتد که در صبح به یاد آورده می شود. در خواب غیر سریع چشم که دارای محتوای دنیوی است، رویا کمتر به یاد آورده می شود.

 

 رویا بیان کننده ضمیر ناخودآگاه

نظریه رویا زیگموند فروید نشان می دهد که رویا بیان کننده ضمیر ناخودآگاه، افکار، تحقق آرزوها و انگیزه است. بر اساس این دیدگاه شخصیت افراد توسط آرزوهای سرکوب شده و افکار بدوی مانند غرایز پرخاشگرانه و جنسی هدایت می شود. با وجود نفی شدن نظریه های فروید، برخی از متخصصان معتقدند که افکار سرکوب شده در قالب رویا ظاهر می شوند.

 

تعریف حافظه کاذب

حافظه کاذب با خطاهای ساده حافظه فرق می کند. نگرش اشتباه این است بسیاری فکر می کنند مبتلا به حافظه کاذب هستند در حالی که خاطره کاذب نشان دهنده یقین و اعتبار حافظه ما است. خاطرات کاذب به این معنی نیست که اتفاقات افتاده را فراموش یا مخلوط کرده باشیم بلکه به معنای یادآوری خاطراتی است که هرگز در وهله اول تجربه نکرده ایم.

 

حافظه کاذب، به عنوان یکی از انواع عملکرد حافظه و ذهن در نشان دادن یا یادآوری واقعه ای که رخ نداده، منحصر به فرد است.

عناصر مشترک حافظه کاذب :

  • تجربیات ذهنی که افراد معتقدند این خاطرات دقیقا نمایش دهنده وقایع گذشته هستند.
  • جزئیات بی اهمیت خاطرات (با اعتقاد به این که کلید های خود را هنگام رسیدن به خانه روی میز قرار می دهید) تا بسیار جدی تر ( باور داشته باشید که شخصی را در صحنه جنایتی دیده باشید).

ترغیب چیست؟

در ترغیب پویشی، پرلوف آن را به عنوان ” روشی نمادین در متقاعد کردن افراد در جهت تغییر نگرش آنها حول یک موضوع خاص از طریق ارتباطات و انتقال پیام در فضای آزاد، است” تعریف می کند.

عناصر اصلی تشکیل دهنده:

  • تحریک ترغیب نمادین. در این تعریف از کلمات، تصاویر، صداها و غیره استفاده می شود.
  • دربرگیرنده تلاش عمدی برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران.
  • خود ترغیب کلیدی است. مردم برای تاثیر پذیری اجبار نمی شوند؛ بلکه آنها در فضای آزاد انتخاب می کنند.
  • انتقال پیام از روش های مختلفی مانند کلامی و غیر کلامی مانند تلویزیون، رادیو، اینترنت و ارتباط حضوری امکان پذیر است.

 

رفتار اجتماعی در مقابل نوع دوستی

برخی باور دارند که رفتار اجتماعی ناشی از عملکرد حافظه و ذهن به عنوان مزایایی در رابطه دوستانه تلقی می شود. نوع دوستی به عنوان یک روش خالص برای کمک به انگیزه فردی و اجتماعی شناخته می شود.

در حالی که برخی دیگر معتقدند که افراد به دلیل تحسین شدن توسط دیگران و داشتن احساس خوب نسبت به خود درگیر چنین رابطه های به ظاهر خودخواهانه دوستی می شوند.

 

تعصب چیست؟

تعصب یک نگرش یا پیش داوری معمولا منفی و بی اساس نسبت به یک گروه است. تعصب دارای ویژگی های مشترک مانند احساسات مشترک، عقاید کلیشه ای و تمایل به تبعیض نسبت به اعضای گروه است. تعصب هایی که ما در جامعه شاهد آن هستیم مبتنی بر نژاد، جنس، مذهب، فرهنگ و … است.

هنگامی که افراد نسبت به یکدیگر تعصب دارند، آنها تمایل دارند که همه کسانی را که در یک گروه خاص قرار دارند بصورت “همه یکسان” قضاوت کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!