مهارت ها

مدیریت توهم و هذیان

نکات برتر برای مدیریت توهم و هذیان

نکات زیر روش‌های مو‌ثری برای مدیریت توهم و هذیان یک فرد مبتلا به آلزایمر یا سایر اشکال زوال عقل است:

۱- آرامش خود را حفظ کنید و در برابر هرگونه اشتیاق برای بحث و گفتگو مقاومت کنید.

۲. اطمینان، درک و همدلی ایجاد کنید. زمینه‌های واکنش‌های عزیز شما احساس ترس است. بیشتر از کلمات آن‌ها به دنبال احساسات بگردید و با تأیید ترس آن‌ها اعتبار سنجی کنید. یک مثال از یک جمله معتبر می‌تواند این باشد: ” تصور اینکه کسی با شما در خانه است ترسناک خواهد بود.” با این پاسخ، شما ترس عزیز خود را تأیید می‌کنید.

۳-  برای مدیریت توهم محیط را بررسی کنید. گاهی اوقات علت آن در محیط است. پس از اطمینان از ترس آن‌ها با اطمینان خاطر، علت را مشخص کنید. آیا آنها چیزی را می‌بینند که شما نمی‌بینید؟ بدانید کجاست و چیست؟ آیا آ‌‌ن‌ها در ساعت خاصی از روز آن را می‌بینند؟ شاید نور از طریق پنجره در ساعت مشخصی از روز سایه‌ای ایجاد کند که با بستن پارچه در آن ساعت از روز یا گذراندن آن در اتاق دیگری، بتوان این سایه را از بین برد.

۴- از حواس‌پرتی استفاده کنید. آیا وقتی عزیزتان در اتاق است نمایش‌های خشونت‌آمیز یا ناراحت‌کننده‌ای در تلویزیون داشته است؟ تلویزیون را خاموش نگه دارید و فعالیت دیگری را برای آن ساعت از روز برنامه‌ریزی کنید. چه فعالیت‌های دیگری را دوست دارند؟ برخی از عوامل حواس‌پرتی معمول شامل پیاده‌روی، انجام معما، کارت بازی و تماشای عکس است.

۵- سایر علل پزشکی را ارزیابی کنید. با پزشک فرد مورد نظر مشورت کنید، زیرا دلایل پزشکی دیگری نیز وجود دارد. برای مدیریت توهم و هذیان با پزشک عزیز خود پیگیری کنید تا هرگونه مشکلات پزشکی زمینه‌ای را تایید یا رد کند. برخی از دلایل پزشکی که می‌تواند توهم را ایجاد کند شامل کم‌آبی، عفونت ادراری، عفونت کلیه یا مثانه یا درد است. اگر عزیز شما اخیراً داروی جدیدی را شروع کرده است، هرگونه تغییر در رفتار وی را به پزشک گزارش دهید.

مهم نیست که آنها چه مشکلی دارند ، فقط باید احساس کنند که درک شده‌اند.

این که آیا علت توهم یا هذیان به آلزایمر یا زوال عقل فرد مربوط می‌شود، یا به یک مسئله پزشکی دیگر فرقی نمی‌کند، پاسخ دادن به احساس و تصدیق آنچه که آنها تجربه می‌کنند مهم است، زیرا این افراد نیاز به درک شدن دارد.

افرادی که به بیماری آلزایمر یا زوال عقل مبتلا هستند، گاهی ممکن است دچار توهم یا هذیان شوند. با هر یک از این موارد، آن‌ها چیزهای واقعی را تجربه نمی‌کنند. به عنوان مراقب و برای مدیریت توهم وقتی این علائم را درک کنیم بهتر می‌توانیم پاسخ دهیم.

تفاوت بین توهم و هذیان

  • توهم به عنوان برداشت غلط تعریف می‌شود. ولی این مسائل برای شخصی که آ‌‌ن‌ها را تجربه می‌کند بسیار واقعی هستند. یک مثال دیدن خزیدن اشکال روی زمین است اگرچه آن‌ها در آنجا نیستند. هیچ چیزی به شخصی که این تجربه را دارد نگویید آن‌ها نظری خلاف این را قبول نمی‌کنند.
  • هذیان، از نظر موسسه ملی بهداشت عقاید ثابت و محکمی است که بر اساس شواهد ثابت نشده است. این باورها و عقاید غلط می‌تواند در مورد افراد یا چیزها باشد. آن‌ها همچنین می‌توانند در مورد فرد مبتلا به زوال عقل باشند. برخی از انواع معمول توهمات شامل سرقت، اعتقاد به وجود متجاوز و خیانت است. پارانویا نوعی توهم است.

وقتی این اتفاق می‌افتد برای مدیریت توهم بهتر است چه کار ‌کنیم؟ اگر مراقب این افراد هستید و در خانه خود فرد مبتلا به این اختلال را دارید، ممکن است شما را به سرقت چیزی متهم ‌کنند، طبیعی است. به یاد داشته باشید که رفتارهای عزیز شما به احتمال زیاد ناشی از تغییراتی در مغز مربوط به آلزایمر یا زوال عقل است. برای مدیریت توهم و هذیان بد‌گویی کردن، دفاع کردن یا بحث کردن با این افراد موثر نخواهد بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!