روانشناسی بالینی

مراحل حل مسئله چیست؟

مراحل حل مسئله به عنوان یک کمک کننده برای برطرف کردن مشکل، مهم تلقی می شود

بسیاری از روانشناسان بالینی این امر را چرخه حل مسئله تعریف می کنند. این چرخه به صورت متوالی عمل می کند و اغلب افراد به ندرت برای یافتن راه حل، مراحل سختی دنبال می کنند. اما لازم است بدانید که پیروی از این چرخه متوالی ضروری نیست. رد کردن و بازگشتن به مراحل خود، امر طبیعی است که منجر می شود ما به نتیجه مطلوبی برسید.

مراحل حل مسئله

  1. شناسایی مسئله

در نظر اول ممکن است این مرحله به عنوان یک گام آشکار باشد. اما شناسایی مسئله برخلاف عنوانش، به راحتی نیست. بعضی از افراد منبع شناسایی مسئله را اشتباه تشخیص می دهند. در نتیجه هنگامی که شما از یک منبع اشتباهی شروع به حل مسئله کنید، در نهایت این تلاش شما ناکارآمد و بی فایده تلقی می شود.

  1. تعریف مسئله

بعد از اینکه مرحله شناسایی مسئله را به درستی پشت سر گذاشتید، ضروری است برای حل مسئله بتوانید آن را تعریف کنید.

  1. تدوین راهکار

گام بعدی در جهت حل مسئله

ارائه و تدوین راهکار است. هر راهکار و استراتژی استفاده شده در حل مسئله، بسته به موقعیت و ارجحیت منحصر به فرد شخص، متفاوت است.

  1. سازماندهی اطلاعات

قبل از پیدا کردن راه راحل باید تمامی اطلاعات و داده های موجود مربوط به مسئله را سازماندهی کنیم. سوالی که باید از خودمان بپرسیم این است که ما چه چیزهایی درباره مشکل می دانیم؟ و چه چیزهایی نمی دانیم؟

هرچه اطلاعات بیشتری در دسترس باشد، برای ارائه یک راه حل دقیق و کارساز تر آمادگی بیشتری خواهیم داشت.

  1. تخصیص منابع

مشخصا همیشه پول، زمان و منابع نامحدود دیگر برای حل مسئله در دسترس ما وجود ندارد و نمی توانیم به طور نامحدودی از آنها استفاده کنیم. ابتدا برای حل مسئله لازم است به اولویت بندی منابع بپردازیم. اگر مشکل به صورت جدی باشد، احتمالا باید منابع بیشتری برای حل آن در نظر بگیریم. اما برای مشکل جزئی و بی اهمیت باشد، نیازی به تخصیص منابع زیاد نیست.

  1. نظارت بر پیشرفت

حل کننده مسائل

برای تحت تاثیر قرار دادن ناظر کار خود در جهت رسیدن به راه حل مناسب تمایل به کنترل پیشرفت خود دارند. اگر آنها پیشرفت قابل توجهی در دستیابی به هدف خود نداشته باشند، شروع به ارزیابی و سنجش دوباره راهکار خود می کنند یا از یک استراتژی جدید استفاده می کنند.

  1. ارزیابی نتایج جمع آوری شده

ارزیابی نتایج، پس از رسیدن به راه حل، به منظور مشخص کردن بهترین راه حل برای حل مسئله مهم است.

این ارزیابی ممکن است مانند بررسی نتایج مطمئن شدن از جواب یک مسئله ریاضی ، فوری باشد و یا اینکه مانند ارزیابی موفقیت یک برنامه درمانی پس از چند ماه، با تاخیر باشد.

لازم است این نکته را یاد آورشویم که برای حل مسئله راه حل های مختلفی وجود دارد و این مراحل تنها گوشه و نمونه از آن ها است. در دنیای واقعی که ما در آن زندگی میکنیم، حل مسئله نیازمند منابع فراوان، انعطاف پذیری و تعامل مستمر با محیط است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!