روانشناسی مشاورهروانشناسی یادگیریمهارت ها

معرفی انواع حافظه

همه ما میدانیم وقتی با اطلاعات و داده جدید برخورد می کنیم، همه آنها در حافظه ما ثبت و ذخیره می شوند. اما سوال اینجاست “این اطلاعات و داده ها چه هستند؟” و در کدام نوع از حافظه ما ذخیره می شوند؟

حافظه در انواع مختلفی گروهبندی می شود و ما قصد داریم مطالبی درباره انواع حافظه با شما خواننده عزیز به اشتراک بگذاریم.

با ما همراه باشید !

بزرگترین گروه بندی حافظه عبارت است از: حافظه کوتاه مدت (یا حافظه کاری) و حافظه بلند مدت. اطلاعات و داده بر اساس بازه زمانی خاصی در این حافظه های ذخیره و ثبت می شوند. با گذشت زمان افزایش سن و دیگر دلایل و شرایط بالینی می تواند تاثیراتی بر روی حافظه داشته باشد و موجب تضعیف آن شود.

انواع حافظه کدامند؟

در قسمت قبل اطلاعاتی راجع به بزرگترین گروه بندی حافظه مرور کردیم و می دانیم که حافظه بلند مدت و حافظه کوتاه مدت از اقسام مهم حافظه به شمار می روند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع حافظه موجود در سیستم مغزی می توانید به مواردی که در پایین ذکر شده است، مراجعه نمایید.

این مطالب را از دست ندهید !

معرفی حافظه بلند مدت

در واقع وظیفه اصلی حافظه بلند مدت سیستم مغزی ما برای ذخیره سازی، مدیریت و بازیابی اطلاعات است.

انواع حافظه بلند مدت

اغلب افراد می دانند که اطلاعات ذخیره شده در حافظه بلند مدت بسیار پیچیده تر از اطلاعات کوتاه مدت است. در واقع حافظه بلند مدت انواع مختلفی از اطلاعات مانند رویه ها، تجربیات زندگی، زبان ها و غیره در سیستم های جداگانه حافظه ذخیره می کند.

  1. حافظه صریح

حافظه صریح یا حافظه علنی از آن دسته از حافظه هایی است که نیاز به فکری آگاهانه دارد. حافظه صریح باعث می شود افراد بتوانند به خاطره ای که در ذهن آنها ثبت شده است، فکر کنند.

  1. حافظه ضمنی

حافظه ضمنی جز آن گروه از حافظه هایی است که نیازی به فکر کردن آگاهانه ندارد. این نوع حافظه به شما اجازه میدهد تا فعالیت های مختلفی انجام دهید.

  1. حافظه اتوبیوگرافیک

بیشتر ما در طول زندگی خود تجربیاتی کسب می کنیم که ممکن است در آینده بهتر از دیگران آن را به یاد آوریم. حالا نوبت شماست !

آیا شما هم حافظه ای برجسته دارید یا خیر؟

حافظه کوتاه مدت

کاری ترین حافظه، حافظه کوتاه مدت است. هر اطلاعاتی که توسط مغز به حافظه وارد می شود، ابتدا وارد حافظه کوتاه مدت شده و سپس قبل از آنکه از بین برود، وارد حافظه بلند مدت می شود. در نهایت این اطلاعات برای همیشه در حافظه بلند مدت باقی می مانند. حافظه کوتاه مدت نوعی حافظه موقت است که هیچ اطلاعاتی در آن پایدار باقی نمی ماند.

 

وقتی یک تجربه، رویه یا یک زبان جدید کسب می کنید، باید دقت کنید کنید که این داده ها قبل از انکه در حافظه کوتاه مدت نابود شوند و از بین بروند، آنها را در حافظه بلند مدت ذخیره کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!