روانشناسی اجتماعی

معرفی شناخت اجتماعی

شناخت اجتماعی

زیر شاخه روانشناسی اجتماعی محسوب می شود. شناخت اجتماعی به نحوه پردازش، ذخیره و استفاده از داده ها و مطالب مرتبط با افراد دیگر و شرایط اجتماعی می پردازد.

این شناخت بر فرایند های شناختی که تعاملات و برخوردهای اجتماعی ما را تحت تاثیر خود قرار می دهند، تمرکز دارد. اینکه ما درباره دیگران چگونه فکر می کنیم نقش مهمی در طرز تفکر، احساس و تعامل با دنیای اطراف دارد.

به طور کلی شناخت اجتماعی به عنوان هر فرایندی که افراد دیگر را درگیر کند، تعریف می شود. ما روزانه مجبوریم به طور ضمنی درباره نگرش و دیدگاه دیگران قضاوت کنیم. اگر شناخت کافی از دیدگاه های مختلف نداشته باشیم، در نتیجه به سوء تفسیر متهم شده و به دیدگاه دیگران توهین می کنیم.

تعریف شناخت اجتماعی

سوال: نحوه تعریف شناخت اجتماعی از نظر روانشناسان و محققان چگونه است؟
پاسخ این است که هیچ تعریف مجزا و واحدی برای شناخت اجتماعی وجود ندارد. اما برخی عوامل نشان می دهد که شناخت نگرش های اجتماعی بسیار مهم است.
عوامل دربرگیرنده شناخت اجتماعی شامل موارد زیر است:
  • فرایند های درک افراد و نحوه آشنایی ما با مردم دنیای اطرافمان
  • شناخت اجتماعی دربرگیرنده فرایند های ذهنی است که به مردم کمک می کند تا در درک، به یاد آوردن، فکر کردن و حضور سایر افراد در جامعه اجتماعی ما نقش مهمی داشته باشد.
  • به نحوه ذخیره اطلاعات در حافظه و استفاده از آن اشاره دارد. روانشناسان تمایل دارند بدانند که چرا ما به اطلاعات و داده های خاصی در این جهان اجتماعی می پردازیم. آنها همچنین علاقه مند هستند که بدانند این اطلاعات چگونه در حافظه ذخیره شده و ما از آنها برای تعامل با دیگران استفاده می کنیم.
  • این شناخت تنها یک موضوع روانشناسی نیست بلکه به عنوان یک رویکرد و نگرش جهت مطالعات موضوعات روانشناسی اجتماعی نیز شناخته می شود. روانشناسان و محققان از نگرش شناختی اجتماعی استفاده کرده و موضوعات مختلفی مورد مطالعه خود قرار دهند. این موضوعات شامل نگرش، ادراک شخصی، تعصب، تصور قالبی، خود انگاره، تبعیض، ترغیب، تصمیم گیری و سایر موارد می شود.

 

نقش شناخت اجتماعی

تصور کنید شما قرار است به ملاقات شخصی که هیچ شناختی از او ندارید بروید. در این قرار ملاقات شما نه تنها درباره تصور و سیگنال هایی که به سمت طرف مقابل می فرستید نگران نیستید، بلکه علاقه مند به تفسیر و شرح سیگنال های دریافت شده از طرف مقابل هستید. شما در حین ملاقات چه برداشتی از طرف مقابل دارید؟ و متوجه چه رفتار معناداری از طرف او می شوید؟

مثال بالا تنها نمونه ای از چگونگی تاثیر شناخت اجتماعی بر تعاملات اجتماعی نشان می دهد. احتمالا نمونه های زیادی در زندگی روزمره وجود دارد که می توانید به آنها فکر کنید.

ما در زندگی روزمره خود بخش قابل توجهی از وقت را صرف تعامل و برخورد با دیگران می کنیم. به همین علت در روانشناسی زیر مجموعه هایی وجود دارد که می تواند در درک چگونگی، احساس، تفکر و رفتار در موقعیت و وضعیت های اجتماعی مختلف کمک کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!