اختلالات

مقدمه نظری برای مدیریت اضطراب

اضطراب چیست و به چه صورت به وجود می آید؟


یک حالت هیجانی منفی است که در هر وضعیتی ممکن است بروز پیدا کند. راه اندازهای اضطراب در افراد مختلف می توانند گوناگون باشند.
ممکن است اضطراب را هر یک از افراد به شیوه خاص خودشان تجربه کنند. در مورد اضطراب این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که اضطراب می تواند به راحتی مزمن شده و در طول زمان تبدیل به اختلال گردد. افراد به طور شهودی و یا به صورت اکتسابی روش هایی را برای کنترل اضطراب خود مورد استفاده قرار می دهند.

کنترل آن به چه صورت است؟

در مورد کنترل کردن اضطراب باید توجه داشت که احساس اضطراب باید تجزیه شود، یعنی اینکه به طور مشخص تعیین شود که اضطراب در چه موقعیت هایی به وجود می آید، و دقیقا چه نشانه هایی را بروز می دهد. یکی از دلایل ساده و واضحی که منجر به لزوم این گونه تجزیه کردن می شود این است که کنترل کردن اضطراب ممکن است افراد را دچار کمال گرایی کند، به عنوان مثال فرد این انتظار را از خودش داشته باشد که که در همه موقعیت ها هیچ گونه اضطرابی نداشته باشد.

در حالی که در زندگی واقعی چنین وضعیتی تقریبا غیر ممکن است چرا که مغز به منظور ادامه حیات به مقدار محدودی از این نوع برانگیختگی نیاز دارد.

بنابراین با مشخص کردن پیشایندهای اضطراب می توان به طور طبقه بندی شده و برنامه ریزی شده، پیشایندهای اضطراب را کنترل کرد.

با تجزیه کردن حالت های اضطرابی می توان اضطراب را به عنوان اجزایی در نظر گرفت که شاید نتوان کلیت آن را کنترل کرد اما می توان تا حدودی اضطراب به وجود آمده را مدیریت کرد و این که با این حرکت می توان به طور کلی هیجانات منفی را درجه بندی کرده و تجربه این هیجانات را تسهیل کرد.
به عنوان مثال اضطراب را می توان این گونه تعبیر کرد که اگر موقعیت تنش زایی وجود داشته باشد و من این قابلیت را در خودم مشاهده نکنم که می توانم از پس این هیجان منفی برآیم، اضطراب بروز پیدا خواهد کرد.

در حالی که اغلب افراد از روی عادت فقط این طور گزارش می کنند که دچار اضطراب هستند و حتی دقیقا نمی دانند که با چه چیزی رو به رو شده اند، از این رو نمی توان خوش‌بین بود که در همچین شرایط مبهمی، اضطراب فروکش کند.

دکتر نادر اباذری

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!