مهارت ها

مهارت های نه گفتن

مهارت های نه گفتن 

همه در زندگی روزمره ممکن است با اتفاقات یا افرادی مواجه شویم که مطابق میل و توانایی ما نیستند. به عنوان مثال دوستی از شما میخواهد که شب به خرید سال نو بروید، اما فردا امتحان سختی در پیش رو دارید و نمی توانید او را همراهی کنید. پس باید قدرت نه گفتن را پیدا کنید تا خودتا را اذیت نکنید. زمانی که استراتژی های نه گفتن را پیدا کردید، ممکن است در ابتدا احساس عذاب وجدان به سراغ شما بیاید، اما نگران نباشید ! زمان که بگذرد می توانید با نه گفتن شخصیت خود را به بقیه بفهمانید. اما باید بدانید که به نحوی از استراتژی های نه گفتن استفاده کنید که نه به خودتان و نه به طرف مقابل توهین و خدشه ای وارد نشود، در واقع باید از زبانی نرم و قاطع برای نه گفتن استفاده کرد.

مهارت ها و استراتژی های نه گفتن

در این مقاله سعی کرده ام با توجه به تجربیات روانشناسی خودم و همکاران به برخی از مهارت ها و استراتژی های نه گفتن بپردازم.

مهارت های نه گفتن عبارتند از:

  • مستقیم باشید. مثلا بگویید: “نه، نمی توانم” یا “نه، من نمی خواهم”

 

  • عذرخواهی لازم نیست، اما دلیل بیاورید.

 

  • دروغ نگویید. همه ما میدانیم که دروغ گناه است و گناه تنها چیزی است که اکثر ما سعی داریم از آن دوری کنیم.

 

  • به یاد داشته باشید که اگر الان نه بگویید، بعدا کینه ای به دل نمی گیرید.

 

  • لحنی مودبانه داشته باشید. به عنوان مثال بگویید: “متشکرم که پرسیدی، اما … “

 

  • نه گفتن را تمرین کنید. خود را در یک سناریو تصور کنید و به خود یا یک دوست نه بگویید. با انجام این کار، نه گفتن احساس راحتی بیشتری به شا می دهد.

 

  • اگر واقعا قصد انجام این کار را ندارید، بهتر است از جمله “من به آن فکر می کنم” استفاده نکنید. این جمله فقط وضعیت را طولانی کرده و استرس شما نیز بیشتر می شود.

 

  • همیشه به یاد داشته باشید که ارزش شخصیت شما در گرو میزان کار شما برای دیگران نیست.

 

به عنوان یک تجربه شخصی می خواهم بدانید که

تجربه گفتن نه یکی از بهترین کار هایی بود که من برای خودم انجام دادم. این توانایی با به چالش کشیدن به من کمک کرده است تا بر ترس از غلبه شدن غلبه کنم و احساس کنترل بیشتری روی خود داشته باشم.

من دیگر احساس گیر افتادن، کینه و گناه نمی کنم، بلکه احساس قدرت و آزادی پیدا کرده ام.

اگر شما هم همین احساس آزادی و توانمندی را می خواهید، پس بشتابید و کنترل خود را به دست بگیرید.

بهتر است بدانید که اگر نه بگویید به معنای بی ادبی، خودخواهی یا مهربان نبودن نیست و همه اینها باورهای ناپسند هستند که تنها گفتن نه را سخت تر می کنند. باید یاد بگیرید که این باور ها از کجا ناشی می شوند تا بتوانید آنها را کنار بگذارید.

تا به حال به این فکر کرده اید که کودکان به راحتی نه می گویند و اکنون این توانایی دشوار شده است؟

خب باید بگم که همه ما در کودکی یاد گرفتیم که اگر نه بگوییم کار غیر اخلاقی یا نا مناسبی انجام داده ایم و این یک بی ادبی تلقی می شود. به همین علت والدین از ما می خواستند که نه نگوییم و با گفتن بله نهایت ادب و متانت خود را نشان دهیم.

اما اکنون ما بزرگ شده ایم و حق انتخاب داریم. همچنین ما می توانیم تفاوت بین درست و اشتباه را تشخیص دهیم و ما می توانی به صلاح خود تصمیم بگیریم.

اما متاسفانه برخی از ما ها اعتقادات دوران کودکی خود را حفظ کرده ایم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!