روانشناسی اجتماعی

نحوه برخورد با افراد منفی

اگر به اطراف خود نگاه کنید می بینید که افراد منفی زیادی در اطراف شما وجود دارند که قصد دارند شما را به پایین بکشند. اگر دقت کنیم، می بینیم این کار تنها چیزی است که آنها از انجام دادنش لذت می برند. افراد منفی به عنوان افراد سمی زندگی شناخته می شوند. بنابراین هنگامی که با یک دوست، همکار و یا عضو خانواده منفی روبرو شدید، باید چه اقداماتی انجام دهید؟

ابتدا گوش دهید. با گوش دادن شما حسی دلسوزانه و امیدوارانه به او تلقین می کنید، اما باید بدانید که این فقط یک مرحله گذراست و از این گذشته همه ما انسان ها روزهای بد نیز داریم.

دقت کنید که اگر با یک فرد بدبین مواجهه هستید، شما در معرض خطر تخلیه احساسی قرار گرفته اید.

منفی نگری می تواند مسری باشد و اگر برای محافظت از افکار خود کاری انجام ندهید، ممکن است روحیه تان آلوده به دشمنی و حسادت شود.

 

استراتژی های محافظت از خود در برابر افراد منفی

پنهان کردن اصلا مناسب نیست. بنابراین بیایید و چیزهای بهتری امتحان کنید. با استفاده از ۶ استراتژی زیر می توانید افراد منفی را خلع سلاح کرده و خود را در برابر هرگونه خصومت و دشمنی حفظ کنید.

  • از آنها منفی بافی نخرید !

به هیچ وجه به خود اجازه ندهید که آلوده به افکار منفی آنها شوید. هر کاری کنید تا به سمت آنها سر خم نکنید. فاصله عاطفی خود را رعایت کنید و باید بدانید که این به معنای نادیده گرفتن آنها نیست.

نباید سعی کنید که همه چیز را بر آنها روشن کنید. تلاش برای تشویق کسی به منفی بافی فقط خصومت را تقویت می کند.

یک فرد منفی نگر در تار و پود منفی بافی محصور است و معمولا ماهیتی طلبکارانه دارند. این افراد نزدیکان خود را تحت فشار قرار می دهند و می خواهند که دیگران آنها را دوست داشته باشند و به آنها احترام بگذارند. اما این افراد توانایی حمایت عاطفی از دیگران را ندارند.

پس بهتر است توقعات خود را در هنگام دیدن آنها محدود کنید. زمانی که از نظر احساسی ناراحت هستید، بهتر است به افراد منفی رجوع نکنید !

در هنگام درگیری با آنها از زبان غیر تعهدی استفاده کنید. یادتان باشد که بدون تایید گفته های آنها، نظراتشان را تایید کنید. تا جایی که امکان دارد با آنها موافقت کنید، سپس شکایت ها را با زبانی دیگر بیان کنید. شما توانایی تغییر دادن شخصیت آنها را ندارید، اما ممکن است نگاه سمی آنها را خنثی کنید.

  • باید بدانید که شما حلال مشکلات نیستید.

وقتی که یک فرد ناراضی است، وظیفه شما خوشحال کردن او نیست !

اگر یک شبه تصمیم بگیرید که یک شخص را تغییر دهید، مطمئن باشید که در نهایت احساس نارضایتی خواهید کرد. تنها شخصی که می توانید شادی و خوشحالی اش را کنترل کنید، خود شماست.

شما می توانید (و باید) در مواجه با افراد منفی مثبت فکر کنید و قوی باشید و به اصلا تسلیم خواسته ها و افکار سمی آنها نشوید.

 

  • استراحت دادن به خود

مرز ها را تعیین کنید و از افراد منفی فاصله بگیرید. بعد از برخورد با افراد منفی، شما به فضایی نیاز دارید که بتوانی همه این افکار منفی را پاک کنید. فرد منفی نگر را در ذهن خود بکشید و از تحت تاثیر قرار گرفتن مسمومیت بیرون بیایید.

اگر موبایل شخصی دارید، لازم نیست بلافاصله هر تماس یا پیامک را جواب دهید. وقتی از افراد منفی آزرده خاطر می شوید، با کمی فکر کردن می توانید زمانی که آرامتر شدید با آنها تماس بگیرید. باتری خود را دوباره شارژ کنید !

و این می تواند تحمل و حوصله شما را در هنگام کنار آمدن با افراد منفی تقویت کند.

عاقلانه ترین کار این است که تماس های خود را با آن فرد محدود کنید و قطعا شما تحت فشار دعوت آنها برای یک قهوه یا شام نیستید. در مواقعی که ضروری است با آنها ملاقات کنید، سعی کنید یک قرار گوهی تنظیم کنید تا مجبور نشوید به تنهایی با آنها روبرو شوید.

  • جلو زبان خود را بگیرید.

در زمانی رویارویی با افراد منفی وسوسه انگیز به خودتان اجازه دهید که به نقطه خشم و عصبانیت برسید و شما این حق دارید که عصبانی باشد، اما درد را در دلت خودتان نگه دارید. اگر با عصبانیت پاسخ دهید، شما فقط به منفی نگری آن شخص غذا داده اید. پس زبان خود را نگه دارید و فقط گوش دهید !

سرانجام آنها در می یابند که شما به دنبال واکنشی که آنها می خواهند نیستید و آنها عصبانیت خود را به جای دیگری انتقال می دهند. نگهداری خشم و عصبانیت ممکن است دشوار باشد، اما تنها کلید آرامش همین است. تا جایی که امکان دارد نظرات حساس و بی تدبیر را به خود نگیرید. افراد منفی زمانی که غرق در عصبانیت هستند، هیچ آگاهی از میزان توهینی که به دیگران می کنند ندارند. پس بدون قضاوت گوش فرا دهید !

این افراد با وجود غرق شدن در تاریکی، هلاکت و جهل ممکن است یک نقطه مثبت و قابل اطمینان داشته باشند. پس به دنبال آن نقطه مثبت باشید تا بتوانید از آن تجربه هایی مثبت یاد بگیرید.

اگر واکنش نشان دادید، آن را عینی و غیر احساسی نگه دارید. نکات خود را با صبر، حوصله و تامل توضیح دهید. با انجام دادن این کار مطمئن باشید که دیگر از مکالمه با یک شخص منفی نگر پشیمان نخواهید شد.

نحوه برخورد با افراد منفی

آزار دهنده ترین حرفی که می توان به یک فرد ناراحت گفت این است که به او بگویید خوشحال باشد. بنابراین دست از مشاوره ناخواسته بردارید و در عوض به حرف های او گوش دهید. اگر آنها می خواهند که افکار شما را بشنوند، با ملایم به آنها این اجازه را دهید. در نهایت بهترین راه برای محافظت از خود در برابر افراد منفی، امنیت و اعتماد به نفس است. اجازه ندهید افراد منفی باعث شک و تردید شما در توانایی یا انگیزه شما در راه دنبال کردن رویاهایتان شوند زیار این افراد می توانند آرزو های شما را ضعیف کنند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!