روانشناسی بالینی

چگونه با اختلال وسواس جبری و اختلال عملکرد جنسی کنار بیاییم؟

چگونه با اختلال وسواس جبری و اختلال عملکرد جنسی کنار بیاییم؟

افرادی که مبتلا به اختلال وسواس جبری (اختلال وسواس فکری-عملی) هستند در ایجاد و حفظ یک رابطه صمیمانه مشکل دارند. یکی از موانعی که منجر به مشکلاتی در روابط عاشقانه فرد مبتلا به اختلال وسواس جبری می شود مربوط به اختلال جنسی است.

ارتباط بین اختلال وسواس جبری و اختلال عملکرد جنسی چگونه است؟

با وجود اینکه مشکلات جنسی بین افراد شایع است، اما تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلال وسواس جبری فراتر از حد متوسط از اختلال عملکرد جنسی رنج میبرند.

اختلال عملکرد جنسی شامل موارد زیر است:

  • مشکل تحریک جنسی
  • تحریک جنسی پایین
  • عدم رضایت از شریک جنسی خود
  • ترس از داشتن رابطه جنسی
  • هنگام فکر کردن درباره فعالیت های جنسی، احساس انزجار زیادی دارد. احساس انزجار به عواملی مانند وسواس مربوط به آلودگی و میکروب های موجود در ترشحات بدنی ارتباط دارد.
  • خشونت جنسی مانند تجاوز و آزار و اذیت جنسی

اگرچه غالبا دلیل مشکلات جنسی در افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری-عملی و سایر اختلالات اضطرابی برای عوارض جانبی مهارکننده های جذب مجدد سروتونین است، اما تحقیقات چیز دیگری نشان می دهند. تحقیقات حاکی از آن است که این مشکلات عمیق تر از آن است که بر اثر عوارض جانبی دارو ها بوجود آید و حتی می تواند عزت نفس افراد را ضعیف کند یا وسواس هی خاص دیگری ایجاد کند.

برای مقابله با اختلال عملکرد جنسی در صورت داشتن اختلال وسواس جبری چه کنیم؟

اولین قدمی که باید برای احیا زندگی جنسی خود انجام دهید، دریافت یک برنامه درمانی مناسب است تا بتوانید علائم خود را بهتر کنترل کنید. اگر در حال تجربه وسواس مربوط به آلودگی و خشونت جنسی هستید، پس حتما از یک برنامه درمانی استفاده کنید.

شاید روش های درمانی برای همه مفید نباشد، اما با وجود گزینه های دارویی و روان درمانی مختلف می توان علائم را تسکین داد. اگر شما تحت درمان هستید و هنوز مشکلات جنسی دارید، شاید باید گزینه های دیگر را امتحان کنید. در این قسمت از مقاله مفیدمان نکاتی برای مقابله با اختلال عملکرد جنسی در صورت داشتن اختلال وسواس جبری وجود دارد که درباره آنها بحث خواهیم کرد.

  1. اطلاع رسانی به ارائه دهندگان خدمات درمانی خود

اصلا به فکر خجالت آور بودن این کار نباشید. اطلاع رسانی مشکلات جنسی خود با پزشک مفید است. برخی مشکلات جنسی ناشی از مشکلات زمینه ای سلامتی یا دارویی است. مهم این است که قبل شروع دوره های درمانی خاص، این گزینه های مزاحم را حذف کنید.

  1. درگیر کردن شریک زندگی خود

اگر در حال حاضر درگیر رابطه جنسی هستید، درگیر کردن شریک زندگی نیز میتواند برای درمان مفید باشد. هر چه درک شریک زندگی از علائم شما بیشتر باشد، حس اعتماد بیشتری بین شما بوجود می آید. اگر از چالش های زندگی یکدیگر مطلع نشوید، سوء تفاهم بوجود می آید که مانع ایجاد صمیمیت و اعتماد می شود.

  1. عضویت در گروه های حمایتی

عضویت در گروه های حمایتی می تواند منبع عالی حمایت اجتماعی باشند. در این گروه ها فرصت دارید که بشنوید، از برخورد دیگران با انزوا و دیگر مشکلات جنسی مطلع می شوید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!