روانشناسی مشاوره

چگونه تفکر انتقادی را بهبود ببخشیم؟

چگونه تفکر انتقادی را بهبود ببخشیم؟

در اینجا چندین روش برای بهبود مهارت‌های تفکر انتقادی در محل کار برای تبدیل شدن به یک کارمند قوی‌تر وجود دارد:

 1. خودآگاهتر شوید.
 2. روند ذهنی خود را درک کنید.
 3. آینده‌نگری را توسعه دهید.
 4. گوش دادن فعال را تمرین کنید.
 5. سوال کنید.
 6. شواهد موجود را ارزیابی کنید.
 7. خودآگاهتر شوید، خودآگاهی بیشتر به معنای در نظر گرفتن روند تفکر، ارزش‌ها، اخلاق و سایر اعتقادات است. به چه چیزی اعتقاد دارید؟ افکار شما چگونه این ارزش‌ها را منعکس می‌کند؟ در مورد علاقه‌ها و دوست‌ نداشتن‌های خود عینی فکر کنید.
 8. دانستن اینکه ترجیحات، نقاط قوت و ضعف و تعصبات شخصی شما چیست می‌تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از مسائل مختلف از منظر خاصی داشته باشید.
 9. روند ذهنی خود را درک کنید، نحوه دریافت و پردازش اطلاعات را شناسایی و ارزیابی کنید. درک اینکه چگونه گوش می‌دهید و تفسیر می‌کنید و درنهایت به اطلاعات واکنش نشان می‌دهید، برای کارآیی ذهنی بیشتر در محیط کار حیاتی است.
متفکر منتقد بودن به معنای شناختن تعصبات خود و چگونگی تأثیر آنها بر راه‌حل‌ها و تصمیمات است. اختصاص دادن زمان برای تجزیه و تحلیل روند ذهنی خود، قبل از تصمیم‌گیری به شما کمک می‌کند تا عینی‌تر عمل کنید.
 1. آینده نگری را توسعه دهید، احساس دیگران را در مورد یک موقعیت یا تصمیمی که می‌گیرید در نظر بگیرید. نتایج احتمالی یک موقعیت و آنچه ممکن است تغییر کند چه مثبت و چه منفی را تعیین کنید. داشتن آینده‌نگری برای پیش بینی چگونگی عملکردهای شما در کار، به شما در انتخاب درست کمک می‌کند.
 2. گوش دادن فعال را تمرین کنید، گوش دادن فعال عنصری اساسی از تفکر انتقادی موثر است. هنگام صحبت همکاران و سرپرستان، با دقت و توجه به آن‌ها گوش دهید. همدلی را تمرین کنید و بر درک دیدگاه‌های آنها تمرکز کنید. به دست آوردن درک کامل از خواسته‌ها، نیازها یا انتظارات آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند واکنش مثبت نشان دهید و مکالمه مثمر ثمر داشته باشید.

۵- سوال کنید، وقتی از چیزی مطمئن نیستید، همیشه سوال کنید. سوالات را در نظر بگیرید. با پرسیدن اینکه آیا چیزی واقعیت ، نظر یا ایده است پیگیری کنید. این مرحله می‌تواند در تعیین هدف و ارزش اطلاعات کمک کند.

 1. شواهد موجود را ارزیابی کنید، از تجربه و حقایق قبلی برای کمک به تصمیم‌گیری فعلی خود از طریق تفکر انتقادی استفاده کنید. آیا قبلاً با پروژه یا چالش مشابهی روبرو شده‌اید؟ از آن تجربه چه آموخته‌اید؟ با انجام تحقیق، مرتب‌سازی حقایق و استفاده از تجربیات قبلی به عنوان شواهد موجود می‌توانید به یک راه حل مناسب‌تر و موثر برای کار در زمان حال خود برسید.

یادگیری مهارت تفکر انتقادی وبهبود روابط

روش‌های زیادی برای بهبود این مهارت مهم و حیاتی در طول پیشرفت شغلی شما وجود دارد، از جمله:
 • ملاقات با مربی. داشتن یک مربی علاوه بر توانایی همکاری در زمینه راه‌حل‌ها و تصمیمات، به شما در ایجاد مهارت‌های مختلف نیز کمک می‌کند. آن‌ها می‌توانند در هنگام استفاده از تکنیک‌های تفکر انتقادی به تمرکز شما کمک کنند یا ممکن است منابعی برای کمک به شما در بهبود این مهارت‌ داشته باشند.
 • شرکت در تمرینات تیم سازی. بسیاری از تمرینات تیم‌سازی برای بهبود این مهارت‌ها، هم برای گروه‌ها و هم برای افراد است. اگر سازمان شما از این تمرینات استفاده می‌کند، حتماً در آن شرکت کنید. اگر سازمان شما این کار را نمی‌کند، در حین جلسه تیم خود را به عنوان مثال معرفی کنید تا مزایای مشابهی کسب کنید.
 • درخواست فرصت‌های رهبری. به عنوان یک رهبر، ممکن است از شما خواسته شود که حل تعارض را مدیریت کنید و تصمیمات مهم بگیرید. این مسئولیت‌ها تجربیات دنیای واقعی هستند که نیاز به مهارت‌های تفکر انتقادی جدی دارند.
 • در نظر داشته باشید که بخواهید یک پروژه جدید را هدایت کنید یا به یکی از اعضای تیم در آموزش و یا بهبود این مهارت‌ها کمک کنید.از یادگیری این مهارت مهم غافل نشوید زیرا در همه شرایط به بهبود روابط کاری و زندگی شما کمک می‌کند.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!