روانشناسی مشاوره

چگونه خاطرات احساسی بر ما تأثیر می گذارند؟

چگونه خاطرات احساسی بر ما تأثیر می گذارند؟

خاطرات احساسی قدرتمند هستند. آن‌ها در هنگام هدایت و آماده‌سازی برای آینده، ما را راهنمایی و آگاه می‌کنند. از طرف دیگر، گاهی اوقات خاطرات احساسی حقیقتی را به ما اطلاع می‌دهد که نمی‌خواهیم آن را تصدیق کنیم که

در نتیجه می‌تواند منجر به نادیده گرفتن احساسات ما شود تا یک اعتقاد خاص را حفظ کنیم.

احساسات هر انسانی را حالت‌هایی مثل خشم، شادی، آرزو، عشق، ترس و … تشکیل می‌دهد و این حالات یکسری تغییرات روانی در مغز هر انسانی به وجود می‌آورد و به صورت‌های مختلف خود را نشان می‌دهد خاطرات هر انسانی چند مرحله دارد که شامل:

ثبت، پردازش و ذخیره‌سازی و در آخر یادآوری است.

هر چقدر احساسات بیشتر باشد ما را نسبت به آن موضوع که برای پیش آمده متمرکز‌تر می‌کند، اتفاقاتی که چاشنی احساس داشته باشد و از این نظر قوی‌تر باشد نسبت به رویدادهای دیگر راحت‌تر به خاطر می‌آیند.

شاید برای همه پیش آمده باشد که خاطرات دردناک و احساسی بیشتر از دردهای جسمی به یاد ما می‌ماند و زندگی ما را تحت تاثیر قرا می‌دهد.

به عنوان مثال، وقتی رابطه نامناسبی سرانجام به پایان می‌رسد اغلب تأیید آنچه احساس شده باعث آرامش می‌شود. حتی در این صورت، با گفتن “من آن را می‌دانستم” به احساس خود اعتبار می‌دهیم.

خوشبختانه که ذهن انسان می‌تواند خاطرات احساسی، از عشق هیجان‌انگیز و بی‌آلایش، غرور در تلاش‌ها یا شادی را که در یک لحظه شگفت‌انگیز از زمان احساس می‌شد را فراخواند. از طریق رویاهای روزانه ممکن است درباره گذشته سرگرم شویم زیرا می‌خواهیم یک تجربه عاطفی رضایت بخش را ایجاد کنیم، گرچه زود گذر است.

اگرچه یادآوری شخصی یا چیزی می‌تواند لرزشی از هیجان شما را برانگیزد، اما همچنین می‌تواند گرمای عصبانیت یا ناراحتی و غم را به شما یادآوری کند. وقتی یک محرک خاص، یک موقعیت، یک رویداد، یک فرد یا یک فکر، حافظه احساسی را فعال کند می‌تواند لذت بخش یا دردناک باشد.

برخی اوقات خاطراتی که ناشی از ضررو زیان مالی است بیشتر از یک خاطره احساسی در ذهن می‌ماند. به عنوان مثال، یک تاریخ خاص ممکن است باعث ایجاد خاطرات احساسی و همچنین یک ضرر شود. غالباً، هنگامی که یک تاریخ حال یا آینده با سالگرد ضرر و یا یک اتفاق ناخوشایند همزمان می‌شود، خاطرات این ضرر آگاهانه یا از نا‌آگاهانه در ذهن ما وجود دارد و خاطرات دیگر را پوشش می‌دهد.

احساس دلیل ماندگاری تجربیات

هر چیزی که به حواس ما مرتبط باشد ممکن است نشانه ای باشد که می‌تواند یادآوری احساسات را شعله ور کند. به عنوان مثال فردی نقل می‌کرد که هنگام بازدید از نمایشگاه خیابانی ایتالیا در سان‌دیگو در کالیفرنیا، توجه من به چیزی معطوف شد که در آن دو فروشنده سالخورده ایتالیایی مشغول پخت و فروش ساندویچ سوسیس بودند.

واقعا من قصد خوردن ساندویچ سوسیس و کالباس را نداشتم، در آن فضا  عطر و بوی دلپذیری مرا نزدیک کرد و خاطرات لذت‌بخشی از کودکی و تماشای مادرم در هنگام پختن سالسیکا تازه و علاقه به عطر و بوی ریخته شده از کوره،  من را مجذوب خود کرد.

در حقیقت، من در اثر خاطرات بویایی و تصویری که بو آن را فعال کرده بود اسیر شدم. با توجه به توانایی مغز ما در اسکن فوری تعداد بی‌نظیری از خاطرات احساسی، همچنین آن رایحه و همچنین نمایشگاه خیابانی ایتالیا به طور کلی، اشتیاق من به مادری که در اوایل زندگی از دست داده بودم را فعال کرد.

با این حال به لطف خود عطر سوسیس و کالباس در آن روز زیبا در سان دیگو این خاطره بسیار جذاب بود.

و بعد از آن، یک دسته از مرغ‌های دریایی که در پایین و بالای من معلق شده بودند لذت را دو چندان کرد و به طور غیر‌منتظره رویای من وقتی که یکی از مرغ‌های دریایی روی سرم نشست به پایان رسید.

مهمترین خصوصیت در به یاد ماندن خاطرات تلفیق و ترکیب آن با احساسات است، احساس همیشه قسمتی از تجربیات را ماندگارتر می‌کنند و خاطرات احساسی جذابی را برای ما رقم می‌زند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!