روانشناسی بالینی

چگونه خواب آرامش بخش داشته باشیم؟

اهمیت خواب آرامش بخش

خواب آرامش بخش از مهم ترین خواسته های هر فردی در زندگی است و چقدر خوب است که همه ما بتوانیم “مردم صبح” باشیم بنابراین یکی از مهم ترین جنبه های زندگی، سلامتی و طول عمر ما، خواب است. اما امروزه خواب با مورد غفلت قرار گرفتن، پیامد های ویرانگری دارد.

خواب آرامش بخش برابر است با زندگی پر از انرژی، شاد و سالم.
خواب آرامش بخش برابر است با زندگی پر از انرژی، شاد و سالم

 

چگونه یک خواب آرامش بخش داشته باشیم؟

یک خواب آرامش بخش می تواند روز شما را باکلی احساسات خوب بسازد. تغییرات ساده در شیوه زندگی تاثیر مثبتی بر روی کیفیت خواب شما می گذارد. ما در این مقاله قصد داریم  ۱۰ راهکار اصلی برای داشتن خواب آرامش بخش معرفی کنیم. این راهکار ها طی انجام تحقیقات روانشناسی بالینی توسعه یافته اند.

  1. داشتن ساعت خواب منظم

اگر شما در یک ساعت خاص و تقریبی به رختخواب بروید و بیدار شوید، بدن به طور خودکار برای یک خواب بهتر برنامه ریزی می شود. هنگامی که احساس خستگی و خواب آلودگی داشتید، بهترین زمان برای خوابیدن است.

  1. محیط خواب آرام

اتاق خواب شما باید محلی آرام برای استراحت و خواب باشد. کنترل سر وصدا، دما و روشنایی باید به گونه ای باشد که محیط اتاق را برای داشتن خواب آرامش بخش کمک کند.

  1. جا به جایی حیوانات خانگی

اگر فکر می کنید که خوابیدن حیوان خانگی در اتاق خواب شما باعث اختلال در خواب می شود، باید آن را به جای دیگر منتقل کنید.

  1. داشتن تخت خواب راحت

خوابیدن بر روی یک تشک بسیار سخت یا خیلی نرم و یک تخت خواب کوچک یا قدیمی دشوار است. پس اطمینان حاصل کنید که تخت خواب شما راحت است.

  1. تمرین منظم

انجام ورزش و تمرین مرتب مانند شنا یا پیاده روی می تواند به تنش حاصل از روز تسکین دهد. باید توجه داشت که در زمان نزدیک به خواب بهتر است از انجام ورزش های سنگین مانند دویدن یا رفتن به سالن ورزشی خودداری کنید زیرا ممکن است باعث بیدار ماندن شما شوند.

  1. کسب اطلاعات فعالیتی

درباره نحوه فعال شدن در راه خود، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

  1. کم کردن کافئین

در هنگام عصرکافئین را در چای، قهوه، نوشیدنی های انرژی زا و کولا به حداقل ترین مقدار ممکن برسانید. چه بهتر می شود اگر شما یک نوشیدنی گرم و شیرین یا چای گیاهی، جایگزین کافئین کنید. کافئین باعث مختل شدن روند خواب و موجب جلوگیری از خواب عمیق می شود.

  1. زیاده روی ممنوع

در ساعات آخر شب از میل کردن بیش از حد غذا یا الکل جلوگیری کنید زیرا زیاده روی الگو خواب را مختل می کند. ممکن است مصرف الکل در شب های اول به شما احساس خواب آلودگی تزریق کند، اما از آن شب به بعد باعث اختلال در خواب شما می شود.

  1. سیگار ممنوع

نیکوتین موجود در سیگار محرک است. زمان به خواب رفتن افراد سیگاری طولانی تر از بقیه افراد است و در نهایت خواب مختصر تری دارند.

  1. استراحت قبل از خواب

حمام گرم، موسیقی آرام، یادداشت نگرانی های خود و انجام تمرینات یوگا قبل از خواب، ذهن و بدن شمارا آرام می کند. پیشنهاد می شود پس از دراز کشیدن، به کارهایی که فردا باید انجام دهید فکر نکنید بلکه روز بعد برای آنها برنامه ریزی کنید و هدف از این کار تلاش برای خوابیدن است.

اگر نمی توانید بخوابید، بلند شوید و به کاری مشغول شوید که به شما آرامش می دهد تا دوباره احساس خواب آلودگی به سراغ شما بیاید سپس به تخت خواب بروید.

اگر کمبود خواب با انجام این تکنیک ها رفع نشد، بهتر است با یک پزشک معالج مشورت کنید.

کتابخانه های NHS ارائه دهنده برنامه های مفید برای بهتر خوابیدن است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!