روانشناسی خواب

معرفی انواع محرک خواب

خواب یکی از نیاز های اساسی انسان است که به دو محرک تقسیم می شود:

 1. محرک خواب هم ایستایی
 2. محرک خواب تطبیقی

 

 • محرک خواب هم ایستایی

از زمانی که حرکات سریع چشم کاهش می یابد، این محرک خواب فعال شده و فرد احساس خواب آلودگی می کند. این محرک شبیه سایر نیاز های فیزیولوژیکی بدن است که منجر به تقویت چرخه خواب و بیداری می شود.

به عنوان مثال وقتی شما کمبود خواب داشته باشید، نیاز بیشتری به خوابیدن دارید و این درست شبیه زمانی است که هر چه مدت زمان کمبود غذا زیاد شود، شما احساس گرسنگی بیشتری دارید.

 • محرک خواب تطبیقی

این محرک تاثیر زیادی بر روی برخی از مکانیسم های بدن می گذارد. اما جالب است بدانید که این محرک خواب کاملا مستقل از مدت زمان بیداری و ریتم شبانه روزی است.

 

محرک ها ذهنی خوابیدن را دشوار می کنند، مخصوصا اگر شما نگران و مضطرب مسئله ای غیر قابل حل باشید.

اگر شما توانایی آرامش بخشیدن به بدن خود (از نظر روحی و جسمی) را داشته باشید، پس توانایی شروع یک خواب خوب را نیز دارید.

 

سطح یا کمبود دروندادهای حسی نیز بر توانایی خوابیدن تاثیر گذارند.

در اینجا به برخی از این دروندادهای حسی اشاره می کنیم:

 1. درد و ناراحتی

افرادی که از بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید یا مولتیپل اسکلروزیس رنج می برند، امکان بیدار ماندن در طول شب در آنها بیشتر دیده می شود. هر چه درد افزایش یابد، بیداری در طول شب نیز افزایش می یابد.

 1. دما

ایده آل ترین دما برای خوابیدن ۱۸ درجه سانتی گراد است. دمای کمتر یا بیشتر از ۱۸ درجه سانتی گراد منجر به اختلال در خواب می شود.

 1. فعالیت بدنی

زمانی که ورزش می کنید، ذهن شما هوشیار می ماند و این هوشیاری تا ۳ ساعت بعد از فعالیت نیز ادامه می یابد. اگر در زمان نزدیک به خوابتان ورزش کنید، ترشح هورمون ملاتونین که هورمونی مهم برای خواب است، کاهش می یابد.

 1. فعالیت جنسی

بر خلاف سایر فعالیت های دیگر، رابطه جنسی محرک خوبی برای خوابیدن است. (محرک خواب)

 1. سر و صدا

همه ما میدانیم که خوابیدن در یک محیط پر سر و صدا خواب را مختل می کند. سطح صدایی که شما را از خواب بیدار می کند در افراد متفاوت است و با گذشت زمان و افزایش سن نیز تغییر می کند. اگر سر و صدا برای شما مهم باشد مانند صدای گریه نوزادتان، شما سریع بیدار می شوید.

 1. گرسنگی

اگر گرسنه باشید، بیدار می مانید. بهترین ترکیبات برای ترشح هورمون ملاتونین، کربوهیدرات ها و نوشیدنی هایی شیری است. غذا های پروتئین دار بالا و وعده های غذایی بزرگ باعث سوزش معده و بیداری می شوند.

 1. نور آفتاب

فصل ها که تغییر می کند، چرخه خواب و بیدار نیز تغییر می کند. قرار گرفتن در معرض نور مزیت هایی مانند هوشیاری، عملکرد حرکتی بسیار خوب و خلق و خوی بهتر دارد و همچنین می تواند دمای بدن و ضربان قلب را بالا ببرد.

تاثیری که نور خورشید بر روی ریتم شبانه روزی می تواند بگذارد این است که نور خورشید بر روی ناحیه خاصی از مغز به نام هسته های اکیاسماتیک تاثیر می گذارد و سطح ترشح هورمون ملاتونین کاهش می یابد. (محرک خواب)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!