روانشناسی کودکان

۱۶ دستورالعمل برای نیازهای روانشناختی فرزندان

همه ما میدانیم که درک نیاز های روانشناختی فرزندان کار آسانی نیست. اما باید انجام شود ! فرزندان در سنین رشد رفتار های مختلفی از خود نشان می دهند و رفتار یک کودک ۵ تا ۶ ساله با رفتار یک بزرگسال زمین تا آسمان فرق می کند. وقتی شما فرزندتان را به همان روشی که رفتار می کنید، بپذیرید در نتیجه خاطرتان جمع می شود. در این سعی کرده ایم نکاتی راجع به درک بهتر فرزندان به شما والدین عزیز ارائه دهیم.

 1. مشاهده کنید.

برای درک بهتر فرزند خود، سعی کنید او را بشناسید. برای شناسایی بهتر فرزند بهتر است او و اطرافیانش را مشاهده کنید. به عنوان مثال وقتی او در حال بازی کردن است، از اطرافیان خود درخواست می کند. شما میتوانید با مشاهده واکنش او با شخصیت کلی اش آشنا شوید.

 1. بهترین دوست فرزندتان باشید.

همیشه اولین نفری باشید که فرزند برای کمک نیاز دارد. این باعث می شود فرزند احساس امنیت و دوست داشتنی داشته باشد.

 1. وقت گذرانی با فرزند

صرفا در اطراف فرزند بودن کافی نیست. سعی کنید در فعالیت هایی مانند بازی کردن، آشپزی، تمیز کردن کمد، اتاق و غیره مشارکت کنید.

 1. ستایش فرزند

به ازای هر کار خوبی که فرزند انجام می دهد، از او تشکر کنید. تشکر از او منجر به افزایش عزت نفس می شود. باید دقت کنید که زیاده روی در تشکر باعث تکبر و خرابکاری فرزند می شود.

 1. به او گوش دهید.

به فرزند خود گوش دهید تا او را بیشتر بشناسید. گوش دادن به فرزند باعث می شود که او فکر کند که شما علاقه زیادی به زندگی اش دارید.

 1. با او صحبت کنید.

صحبت کردن درباره موضوع مورد علاقه فرزند می تواند به باز کردن سر صحبت کمک کند.

 1. توجه کامل هنگام صحبت کردن فرزند

همیشه ارتباط چشمی خود را در هنگام صحبت کردن فرزند، حفظ کنید و با این کار به فرزند خود نشان می دهید که که او اهمیت زیادی برای شما دارد.

 1. به او احترام بگذارید.

وقتی فرزند شما از موقعیت های شرم آور و ترس هایش صحبت می کند، سعی کنید او را بخندانید ولی مسخره اش نکنید. یک فرزند برای بازی کردن باید شجاعت زیادی به خرج دهد.

 1. توضیح دهید.

فرزندان معمولا تا سن ۵ یا ۶ سالگی از قوانین شما پیروی می کنند. به سن نوجوانی که میرسند ممکن است سرکشی کنند. در چنین مواقعی کافیست علت تصمیم و قانون خود را توضیح دهید. ممکن است فرزند در آن لحظه عصبانی شود، اما با گذشت زمان متوجه خواهند شد.

 1. نظر او را بپرسید.

در جاهایی که لازم است نظر او را بپرسید تا فرزند احساس مهم بودن کند.

 1. جویای رفتار بد او شوید.

اگر فرزند بد رفتاری کرد، سعی کنید جویای علت آن شوید.

 1. آگاهی از علایق او

برای درک بهتر فرزند، شما باید بدانید که او چه چیزی دوست دارد و چه چیزی را دوست نمی دارد.

 1. آزادی بیان

به فرزند اجازه دهید خود را به همان روشی که می خواهد خود را بیان کند.

 1. زیاد کنجکاو نباشید.

همه والدین مشتاق اتفاقات زندگی فرزندانشان هستند. اما زیاد کنجکاو نباشید. کنجکاوی بیش از منجر به بی اعتمادی و شکستن پیوند طرفین می شود.

 1. فکر کردن مثل آنها

سعی کنید هنگام صحبت یا فعالیت کردن مانند او فکر کنید.

 1. به تخیلات آنها بال و پر بدهید.

حال کودک خود را وقتی با او قدم می زنید، درک کنید. ممکن است او با دید متفاوتی به اطراف نگاه کند. هرگز او را متوقف نکنید تا بینشی از درون او داشته باشید. نیاز های روانشناختی فرزندان

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!