روانشناسی مشاوره

۵ نکته کلیدی برای یک مشاور خوب بودن

وقتی که دوره طلایی کارشناسی ارشد خود را می گذرانید، در این دوره نظریه ها و مهارت های اساسی به شما یاد داده می شود

در این دوره همچنین شما مواردی مانند سوء مصرف مواد، تمایلات جنسی انسان و نحوه انجام تحقیقات و پژوهش ها را نیز می آموزید. وظیفه مدرسان و استادان این است که راه درست را در پیش روی شما بگذارند و شما را راهنمایی کنند، اما آنچه که حرف اول را میزند تصمیم شما برای شروع است.

هیچ ترسی از شروع کردن نداشته باشید و با در نظر گرفتن همه چالش هایی که ممکن است در این راه با آنها روبرو شوید به راه خود ادامه دهید تا به موفقیت برسید. با وجود تمام مطالبی که در این دوره طلایی یاد می گیرید تنها یک چیز به شما آموزش داده نمی شود و آن هم زمان شروع کار شما به عنوان یک مشاور خوب است.

شما لایق این هستید

که خود را به عنوان مشاوری خوب و شایسته در جامعه نشان دهید. من به عنوان یک مشاور خوب با شش سال تجربه بالینی قصد دارم تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذارم تا شما از آنها به عنوان نکته های کلیدی مشاور خوب بودن استفاده کنید.

  • یک جایگاه ویژه برای خودتان پیدا کنید

هر چه سریعتر درباره مناطقی که قصد دارید به خود اختصاص دهید، فکر کنید. به عبارت دیگر قاعدتا صدها مشاور دیگر در بیرون از این جا وجود دارد و برای پی بردن به این موضوع بهتر است سری به سایت هیئت صدور مجوز دولت بزنید. بعد از چک کردن به این نتیجه می رسید که باید بین این همه رقیب ایستادگی کنید. به عنوان مثال تهران حدود ۴۰۰ مشاور خوب بهداشت روان دارد. حالا سوالی که به جود می آید این است: “چه عاملی باعث می شود مردم شما را انتخاب کنند؟”

آیا شما می توانید به زبان انگلیسی یا اسپانیایی و یا سایر زبان ها صحبت می کنید؟

آیا در مسائل دگر جنس گرایی متخصصید؟

آیا شم هیچ ویژگی دارید که شما را متمایز از دیگران کند و شما را برتر از دیگران نشان دهد؟

حالا بیایید همه جوانب را نظر بگیرید و درباره آن ها فکر کنید و جزئیات بیشتری درباره آنها جستجو کنید.

 

  • آماده مقابله با هر موضوعی باشید

من میدانم آنچه که به نظر میرسد برخلاف آنچه هست که من به شما می گویم. اما شما باید علاوه بر متخصص بودن یک ژنرال کافی نیز باشید !

مردم همیشه نمی دانند که مشکل اصلی آنها چیست. شاید مسائل جدیدی در طول دوره درمان پیدا شود. اگر با مسائلی غیر از سو مصرف مواد راحت نیستید، آن را واضح بیان کنید سپس شما مجبور می شوید هر بار به خانواده و مسائل جنسی مراجعه کنید. با وجود اخلاقی بودن این کار، ممکن است برای مراجعه کننده نامطلوب باشد که برای هر مشکل با یک شخص جدید ملاقات کند. درمان چند تکه، ایده خوبی نیست. پس انعطاف پذیر باشید و آمادگی رویارویی با هر موضوع و مسئله ای را داشته باشید.

  • توصیه می شود یک شبکه ارجاعی خوب داشته باشید

به نکته ۲ برمیگردیم و به یک تضاد برخورد می کنیم. این تضاد چیست؟

شاید شما در همه زمینه ها متخصص نباشید و مراجعه کننده ای که به سراغ شما می آید،  مشکلی نامربوط به زمینه تخصص شما داشته باشد. پس راه حل چیست؟

توصیه شخصی من این است به درمانگران و مشاوران خوب دیگر مراجعه کنید. به عنوان مثال یک آمار به دست آمده از درمانگران نشان داد که بیشتر آن ها توانایی درمان و مقابله با مسائل جنسی ندارند. این جاست که درمانگر مسائل جنسی محلی به کمک شما می آید و شما می توانید به او مراجعه کنید و از زمان مراجعه به شبکه ارجاعی خود اطلاع داشته باشید. محدودیت های خود را بشناسید. اگر شما فهمیدید که صلاحیت کنترل درمان و مشاوره را ندارید، پس باید آن را ارجاع کنید.

در اینجا مشورت با گروهی از همسالان، همکاران و یا تماس با مشاوری که در شبکه ارجاعی شماست، نکته کلیدی تلقی می شود. آنها میتوانند نظر خود را راجع به اینکه آن مراجعه کننده آیا به ارجاع نیاز دارد یا خیر، ابراز کنند. تا جایی که امکان دارد زیاد اقدام به ارجاع نکنید. مراجعه کنندگان و مشتریان به این کار حساس هستند. اگر شما مجبور شوید آنها را به مشاور خوب دیگر ارجاع دهید، آنها فکر می کنند که مشکلشان خیلی حاد و نا امید کننده است.

  • سریعا اقدام به مشاوره شخصی نکنید

با اولین نظریه جنسی که برخورد می کنید، به سراغ موضوع ازدواج نروید.

با وجود اینکه دانشکده، مدرسه یا آموزشگاه از شما بخواهد که نظریه ها را گسترش دهید، اجازه ندهید سریعا با این نظریه ها گره بخورید. برای بیان این نظریه های برنامه ریزی کنید و آنها را تاریخ گذاری کنید. سپس قبل از آنکه همه نظریه ها را رها کنید، یک تئوری آزمایشی ازدواج ابداع کنید.

اگر سعی کنید جایگاه خود را سریع و با عجله به عنوان یک مشاور خوب در اذهان بگنجانید، پیشرفت شما خاموش و فرونشانده خواهد شد. هنگامی که پیشرفت شما سقوط کند، شما به عقب کشیده می شوید و شاهد پسرفت خود خواهید بود. در این موقعیت چه کسی به مشاوره شما نیاز دارد؟

یک مشاور خوب

دارای مجوز رسمی از سازمان روان درمانی است. یک مشاور خوب انواع مشکلات روانی و فشار های زندگی افراد را ارزیابی، تشخیص می دهند و برای آنها مشاوره ارائه می دهند. مشاوران به افرادی که مشکلاتی در روابط خانوادگی، استرس شغلی، اختلالات سلامت روانی مانند افسردگی و اضطراب و سایر مشکلات چالش برانگیز دارند، کمک می کنند. مشاوره می تواند به افراد احساس زندگی بهتر و خوشبختی بدهد. برای اینکه نقش خود را موثر اجرا کنید باید مهارت و خصوصیت های خاصی داشته باشید.

یک مشاور خوب چه کسی است؟

یک مشاور خوب درگیر مسائل عملی افراد شده و با صحبت درباره مشکلات آنها اقدام به حمایت می کند. در واقع مشاوران استراتژی ها و راهکارهای بالقوه ای به مراجعه کنندگان ارائه می دهند تا افراد از آنها برای غلبه بر مشکلات خود استفاده می کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!