روانشناسی مشاوره

۷ نکته حرفه‌ای برای داشتن اولین جلسه مشاوره کارآمد

آیا تا به حال برای شما هم پیش آمده که از شروع یک دوره درمانی یا مشاوره ناراحت و عصبی باشید؟

عصبی و ناراحت بودن از شروع دوره درمانی و مشاوره امری طبیعی است. پس نگران نباشید.

فقط کافیست چند دستورالعمل مهم را انجام دهید تا تاثیر معجزه آسا آن را در کمک به بهبود اعصاب و گذراندن اولین جلسه مشاوره کارآمد و موفقیت آمیز با درمانگر ببینید.

۷ نکته حرفه ای که باید رعایت کنید تا اولین جلسه مشاوره کارآمد داشته باشید.

 1. مقرر کردن اعتبار خود در جلسه

برای اینکه در جلسه بتوانید یک جهش ایجاد کنید باید به خود اعتماد کنید. کیتلین مگینسون می گوید: “چیزی که شجاعت را در شما به وجود می آورد، ملاقات با یک مشاور است زیرا شما با فردی ملاقات می کنید که هیچ شناخت قبلی از او ندارید و قصد دارید دنیای درون خود را با او به اشتراک بگذارید.”

وی ادامه می دهد که ممکن است مغز شما درگیر سوالاتی درباره نحوه انجام فرایند و روند شود، اما اشکالی ندارد.

چیزی که در اینجا اهمیت دارد و سزاوار جشن گرفتن است، برداشتن اولین قدم از جانب شماست که می تواند اولین جلسه مشاوره کارآمدی به ارمغان بیاورد.

 1. نترسیدن از طرح سوال

قبل از اولین جلسه، هیچوقت از پرسیدن سوالات درمانی خود اجتناب نکنید. هنگامی که شما سوالات خود را بپرسید، اعصابی آروم تر خواهید داشت و شما را برای پیش آمدها آماده می کند. دنیل بوز، متخصص بهداشت روان، توضیح می دهد: “من در جلسات مشاوره خود طوری برنامه ریزی می کنم که افرادی که به دنبال مشاوره هستد برای پرسیدن سوالات اساسی تشویق شوند.” “شما می توانید از مشاور خود سوالاتی مانند من در اولین جلسه چه انتظاراتی می توانم داشته باشم؟ آیا من میتوانم مشکل خود را در اولین جلسه ملاقات بیان کنم؟ بپرسید حالا شما به من بگویید که سبک مشاوره شما چیست؟”

 1. مطمئن باشید که همه چیز محرمانه نگه داشته می شود.

امیلی مندز نقل می کند: “به یاد داشته باشید که همه چیز در طول جلسه مشاوره محرمانه نگه داشته می شود.”

وی همچنین می گوید: “مشاوران محدود به رعایت قوانین و مقررات سختی برای حفظ حریم خصوصی مراجعه کنندگان خود هستند. آنها حق انتشار اطلاعات شما را بدون اجازه کتبی از شما ندارند. اما اگر مشاور بداند که قصد دارید به خود یا دیگران آسیب بزنید، در این صورت حق انتشار اطلاعات را دارد. در این امر آنها وظیفه دارند برای جلوگیری از آسیب اقداماتی انجام دهند.”

 1. فکر کردن به آنچه که قصد رسیدن به آن دارید.

قبل از ملاقات فکر کردن درباره آنچه که می خواهید با مشاوره از خود خارج کنید، ایده جالب و کارآمدی است. آرلن.ب.انگلیس، مددکار اجتماعی بالینی، نقل می کند: “هدف شما از درمان برای رسیدن به چه عواملی است؟ و هر چه واضح تر خود را در جلسات درمانی نشان دهید، پزشک معالج آسان تر و بهتر می تواند تشخیص دهد که آیا می تواند به شما در دستیابی به اهداف خود کمک کند یا خیر.”

 1. مسدود کردن پنجره زمان قبل و بعد از جلسه

دکتر کلودیا لوئیز پیشنهاد جالبی ارائه می دهد او می گوید: “در طول اولین جلسه مشاوره کارآمد خود یک کوسن زمان قرار دهید تا جا برای فضای بیرون بینی ایجاد شود.” او همچنین توصیه می کند که تا جایی که امکان دارد قبل و بعد از جلسه وقتی برای خود خالی کنید تا بتوانید عمیق تر به فضای درونگرا وارد شوید. او نقل می کند: “ممکن است شما هنگام باز کردن سر صحبت و حرف زدن احساسی شدید داشته باشید و این منجر به تولید کورتیزول، مبارزه یا پرواز و افزایش تنش می شود. ثابت بمانید و نفس بکشید.”

 1. هدفمند کردن انتظارات خود

شما باید به خاطر داشته باشید که اولین جلسه مشاوره کارآمد جز بسیاری از جلساتی است که یحتمل حول محور معنوی و روحانی می چرخد و مشاور شما را به عنوان مراجعه کننده جدید خود احساس می کند. روانشناسی به نام هلن لورنتی توضیح می دهد: “قرار ملاقات درونگیر بیشتر برای مشاور مفید است تا بیمار.” وی می گوید: “مشاور سوالات خود را خواهد داشت و حتی ممکن است برای بهتر شناختن شما اطلاعاتی مربوط به موضوعات مختلف جمع کند. اگر مشاور از نحوه کارکرد شما با سایر موارد و موضوعات اطلاعاتی بداند می تواند در ارائه بهترین را حل کمک کند.”

 1. “مشاور شما باید در آنجا باشد تا به شما کمک کند” از این نکته غافل نشوید.

مشاور روانی به نام جفری فون گل می گوید: “برای آماده سازی اولین جلسه مشاوره کارآمد بهتر است روی این واقعیت تمرکز کنید که مشاور یا درمانگر برای کمک به شما حضور دارد.” وی همچنین توضیح می دهد: “مشاور فردی برای افشای ضعف ها، نقاط ضعف و اشتباهات شما نیست. بلکه وظیفه او فرونشاندن و کاهش ترس و اضطرابی که در حال حاضر احساس می کنید. در اولین جلسه مشاوره کارآمد مهم ترین نکته ای که باید بدانید این است که تا شما دهانتان را باز می کنید و شروع به صحبت کردن می کنید، ترس و اضطراب خاصی در شما ایجاد می شود که با گذشت زمان کاهش می یابد.”

رابطه خوب با مراجعه کننده کلید اصلی مشاوره کارآمد

آماده سازی برای اولین جلسه مشاوره کارآمد قدم مهمی محسوب می شود. یک مشاور ممکن است در طول اولین جلسه مشاوره موارد زیر را رعایت کند.

 • با سلام و احوالپرسی از شما شروع می کند.
 • فعالانه به شما گوش میدهد و از شما سوال می کند.
 • در طول جلسه با پرسیدن سوالاتی درباره موضوعات مختلف خود را درگیر نشان می دهد.
 • به شما اطمینان می دهند که هرگونه احساس عصبی یا اضطرابی دارید طبیعی و شایع است.
 • جویای علت مراجعه شما به مشاوره می شوند. همچنین دوست دارند درباره آنچه که شما را به خروج از دوره درمان و رسیدن به تغییرات مثبت کمک می کند، بدانند.
 • در پایان جلسه از احساس سردرگمی، غرق شدن، امید، تسکین و هر چیز دیگری سوال می کنند.

یک رابطه درمانی قوی و عمیق عنصر اساسی در اولین جلسه مشاوره کارآمد است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!