روانشناسی بالینی

رفتار و اهمیت آن در روانشناسی!

رفتار چیست؟

رفتار مهم ترین موضوعی است که در روانشناسی مورد ارزیابی قرار می گیرد. این طور می توان گفت که همه تلاش های روانشناسی از دوران گذشته تا به حال بر این موضوع متمرکز بوده است. به عبارت دیگر، تلاش بر این است تا رفتارهای هنجار و نابهنجار تا حدامکان قابلیت تعریف و تعیین حد و حدود گردند که کار بسیار دشواری است و پس از شناسایی رفتارها و انواع آن ها، در صورت نیاز با استفاده از روش های تدوین شده این رفتارها مورد ارزیابی و مداخله قرار گیرند.

رفتار و تغییر رفتار به قدری اهمیت دارد که همه درمان ها و آموزش های روانشناختی نتیجه غایی درمان و آموزش با استفاده از رفتار مشاهده شده ارزیابی می شود. در رفتار درمانی حتی اهمیت این موضوع بیشتر شده است و اعتقاد بر این است که حتی ذهنیت ها، نگرش ها و شخصیت افراد با استفاده از رفتارها شکل می گیرند و با استفاده از اصول مشخص شده می توان این پدیده ها را تغییر داد.

به عنوان مثال با استفاده از شرطی‌سازی، شرطی‌زدایی، تقویت مثبت و منفی، تنبیه (در شرایط مشخص شده) و البته خاموشی رفتار می‌توان رفتارها را تعیین و شکل دهی کرد. اسکینر در کتابی رمان گونه تحت عنوان والدن ۲، شهری را توصیف می کند که همه کارکردهای انسانی و روابط و نظام اجتماعی بر اساس مهندسی رفتار، شکل‌دهی شده اند و اعتقاد اسکینر بر این است که با استفاده از آن می توان آرمان شهر انسان‌ها را به وجود آورد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!