مهارت ها

نظم در زندگی

نکات عالی برای نظم در زندگی

افرادی در اطراف ما هستند که نیاز به نظم در زندگی را احساس نمی‌کنند. به عنوان مثال، من خودم را نسبتاً سازمان‌یافته می‌دانم اما مواردی وجود دارد که در مورد قوانین سازمانی خود کمی سستی می‌کنم.

اگر فردی به شدت سازمان یافته هستید به احتمال زیاد دوست دارید در مورد سیستم‌های سازمانی دیگران مطالعه کنید.

نکاتی که در زیر آورده شده است مواردی موثر برای نظم در زندگی است:

 1. یادداشت مهمترین وظایف. نوشتن و یادداشت‌ برداری ذهنی از سه وظیفه برتر که باید برای روز انجام شود. اگر این کار را بکنید به نظر می‌رسد همه موارد دیگر سر جای خود قرار می‌گیرند.
 2. تهیه یک لیست قابل اجرا یا لیست انجام. از کارهایی که پیش رو دارید لیستی تهیه کنید تا نظم در زندگی شما معنا پیدا کند.
 3. دستگاه ضبط داشته باشید. ممکن است این دستگاه برای هر مکان یکسان نباشد، مثلا در مکان هایی از موبایل استفاده کنید، مطالبی را که به آن فکر می‌کنید را یادداشت کنید این کار به نظم در زندگی بسیار کمک می‌کند.
 4. یکی از ابزارهای قید شده را انتخاب کنید و آن را مدنظر خود قرار دهید.
 5. برای نظم در زندگی در هر زمان یک کار را انجام دهید.
 6. اکنون در این زمان طبق برنامه‌ریزی این کار را انجام دهید.
 7. از کلمه نه استفاده کنید.
 8. از سبد بازیافت یا سطل زباله استفاده کنید. سازماندهی موارد غیرضروری باعث اتلاف انرژی می‌شود. این‌که چقدر احساس کنترل بیشتری دارم شگفت‌آور است، فقط با خلاص شدن از شر مقاله‌هایی که اکنون منسوخ شده‌اند و یا یادداشت های بی‌شماری از جلسه را که موارد مفید از آنها استخراج شده‌است.
 9. هر چیزی را سر جای خود بگذارید. با پیش‌بینی مکان‌هایی که دسترسی به‌آن‌ها برای وسایلی که اغلب استفاده می‌کنیم و مکان‌هایی که دسترسی به آنها برای چیزهایی‌که‌کمتر استفاده می‌کنیم، زمان کمتری را صرف جستجو برای این موضوع و زمان بیشتری را برای انجام کارها صرف می‌کنیم. همچنین مکان چیزهایی که هرگز استفاده نمی‌کنید جای دیگری‌است. (سطل آشغال، مکانی که کمک‌های مالی را می‌پذیرد و … ).

تغییر عامل اصلی نظم در زندگی

 1. وسیله‌ای که استفاده می‌کنید را سر جایش بگذارید. ساده‌ترین کاری که ما برای سازماندهی شخصی خودمان انجام می‌دهیم این‌است که بلافاصله پس از استفاده از هر وسیله (لباس، کیف، برس مو و …) آن را در محل خود بگذاریم. در این صورت ما همیشه می‌دانیم که همه چیز و هر چیز کجاست. بنابراین هرگز وقت را برای جستجوی چیزی تلف نمی‌کنیم. باید بسیار محکم بتوانیم به‌یک غریبه بگوییم که کجا می‌تواند چیزی را در خانه‌مان پیدا کند.
 2. تمام مواردی را که برایتان اهمیتی ندارد یا در زندگی‌تان تاثیر گذار نیست را تغییر دهید. این مهم می‌تواند هم از جنس فیزیک باشد مانند قرار دادن کفش‌های کتانی در طبقه پایین جاکفشی منزلتان و یا از جنس غیر فیزیک باشد مانند تغییر دادن نحوه فکرکردن در مورد تقسیم کارها در هنگام چشم باز کردن از خواب قبل از اینکه از روی تخت خواب بلند شده باشید. به دنبال نظم در زندگی با استقبال از اندیشه ها و کارهای نو باشید. اگر خیلی اهل مسافرت هستید حتما سری به لوکس فروشی‌های اتومبیل بزنید و آخرین ابتکارات و وسایل سفر را که لوازم درون خودرو و سفر را در فضایی کمتر و منظم‌تر جاسازی می‌کند را ببینید و خرید نمایید.
 3. موارد را به پوشه‌های پلاستیکی قرمز، زرد، آبی و سبز تقسیم کنید. به‌عنوان مثال، هر کاری که امروز باید انجام شود (کاغذ بازی‌هایی که باید به مشتری داده شود ، صورت حساب‌هایی که باید پست شود) در پوشه قرمز قرار می‌گیرد. هر چیزی که مربوط به پشتیبانی از خرید مشتری باشد در پوشه زرد قرار دارد و ….. تقسیم موارد به چهار پوشه کدگذاری شده رنگی بسیار کمک می‌کند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: اخطار: مطالب این سایت محافظت شده است !!